5 جاذبه های دیدنی یزد که حتما باید از آن دیدن کنید

مکان های دیدنی یزد
0
اشتراک

5 جاذبه های دیدنی یزد که حتما باید از آن دیدن کنید

 

یزد، شهری کویری و باستانی با معماری منحصربه‌فرد است که در دوران ساسانیان مرکز دین زرتشتیان بوده است. معماری شهر یزد، در سراسر ایران مشهور است. جاذبه های دیدنی یزد که هرکدام شاهکاری از تاریخ می‌باشد؛ آب‌انبارهای شگفت‌انگیز، بادگیرهای بلند، بناهای خشتی قدیمی و…

صنایع‌دستی و فرهنگ مردمان این شهر، موردتوجه گردشگران بوده است. در ادامه فهرستی از جاذبه های دیدنی یزد را گفته‌ایم.

 

مسجد جامع

مسجد جامع، بزرگ‌ترین مسجد یزد است که در قرن ششم و در سه دوره ساخته‌شده و در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است. این بنا به سبک، آذربایجانی فارسی ساخته‌شده دو مناره آن به ارتفاع، 52 متر و قطر 8 متر از بلندترین مناره‌ها در ایران است. نمای درگاه با کاشی‌های درخشان و ظریف تزئین شده است؛ که عمدتاً به رنگ آبی است. تزئینات به‌کاررفته در این مسجد، واقعاً خیره‌کننده.

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، انتهای ‌خیابان مسجد جامع

 

جاذبه های دیدنی یزد مسجد جامع 

 

باغ دولت‌آباد

باغ دولت‌آباد، در سال 1160 در دوران زندیه ساخته شد. بادگیر آن با 33 متر ارتفاع، بلندترین برج بادی در ایران است و هنوز هم عملکرد داخلی را برای تنظیم حرارت داخلی انجام می‌دهد. این بنا ابتدا قناتی، به اسم دولت‌آباد بوده است (قدمت آن مربوط به 200 سال پیش است) و پس‌ازآن به باغ سرسبز دولت‌آباد تبدیل شد. باغ توسط فواره‌ها و مسیرهای پر درخت تزیین‌شده است. این باغ زیبا، در سازمان میراث یونسکو ثبت‌شده است.

از مهم‌ترین بناهای باغ دولت آباد، می‌توان به: عمارت هشتی، عمارت طنبی و عمارت سردر اشاره کرد.

آدرس: یزد، خیابان شهید رجایی، کوچه فردوسی

 

باغ دولت آباد یزد

 

مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق، شاید نمادین‌ترین بنای یزد باشد؛ این مجموعه در دوره تیموری توسط امیر جلال‌الدین چخماق و همسرش ساخته شد. در این مجموعه سازه دیگر مانند کاروانسرا، چاه باستانی، حمام‌های حرارتی، حسینیه و… قرارگرفته است. پیشنهاد می‌شود از این مجموعه شب‌ها دیدن کنید، زیرا به دلیل نورپردازی منظره دیدنی را خلق می‌کند.

از سازه‌های دیدنی این مجموعه:

مسجد امیر چخماق قدیمی‌ترین بنای میدان

بازار حاجی قنبر

تکیه امیر چخماق

نخل تاریخی امیر چخماق

بقعه ستی فاطمه (آرامگاه همسر امیر چخماق)

آب‌انبارهای میدان امیر چخماق

مجموعه سهل ابن علی

 

آدرس: یزد، میدان امیر چخماق

 

امیر چخماق

 

آتشکده بهرام یزد

آتشکده یزد، معروف به آتش بهرام، یک معبد زرتشتی است که در سال 1313 هجری قمری ساخته‌شده است. این‌یکی از 9 آتشکده جهان است که هشت مورد دیگر در هند است. این بنا به دستور معماران بمبئی در نحوه قرار دادن آجر به سبک هخامنشی ساخته‌شده است. باغی، معبد را محاصره می‌کند، درحالی‌که آتش درون محفظه‌ای در داخل معبد نگهداری می‌شود؛ این آتشکده عبادتگاه و محل آرامش دین زرتشت است، که فقط زرتشتیان می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند، درحالی‌که دیگران باید از بیرون نگاه کنند.

زرتشتیان مخالف ثبت آتشکده در میراث فرهنگی بودند زیرا معتقد بودند که با ورود بازدیدکنندگان باعث از بین رفتن آرامش می‌شود.

آدرس: یزد، خیابان آیت‌الله کاشانی

اتشکده یزد

 

دخمه زرتشتیان (برج سکوت)

دخمه زرتشتیان یا برج سکوت که برج خاموش هم می‌گویند؛ یکی جاذبه های دیدنی یزد است. ازآنجایی‌که زرتشتیان معتقد هستند که خاک نباید آلوده شود، مراسم تدفین آن‌ها متفاوت‌تر برگزار می‌شود. آن‌ها اجساد را بالای کوه دخمه قرار می‌دادند تا خوراک پرندگان و حیوانات شود، سپس استخوان‌ها را در چاهی سنگی می‌انداختند و پودر می‌کردند. اکنون بنا به درخواست سازمان بهداشت دیگر این آیین قدیمی انجام نمی‌شود و اجساد را دفن می‌کنند ولی قبرها را باسیمان درست می‌کنند تا خاک‌آلوده نشود.

آدرس: یزد ۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد، منطقه صفائیه، کوه دخمه

 

جاذبه دیدنی یزد

منبع

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.