معرفی 11 صنایع دستی یزد که شهرت جهانی دارد

0
اشتراک

معرفی 11 صنایع دستی یزد که شهرت جهانی دارد

صنایع ‌دستی یزد یکی از مهم‌ترین مشاغلی است که اقتصاد این شهر را در برگرفته و مردم هنرمند یزد از قدیم به این صنایع مشغول بودند. به دلیل بافت تاریخی این شهر هرساله گردشگرانی برای دیدن این شهر می‌آیند و به دنبال سوغاتی هستند اگر شما به این شهر قدیمی سفر کردید و به دنبال سوغاتی هستید این مقاله را تا انتها بخوانید.

راهنمای سفر

قالی‌بافی صنایع دستی یزد

صنعت فرش‌های دست‌بافت، اصلی‌ترین صنعت دستی مردم یزد است. یزد سالانه حدود پنج‌متر مربع به ازای هر بافنده تولید فرش دارد. حدود ۵۰ درصد از تولیدات فرش دست‌بافت استان یزد در بازارهای خارج از ایران به فروش می‌رسند.

 

این فرش‌ها با نقشه‌های اصیل فرش یزد بافته می‌شوند. نقوش اصیل و معروف یزدی عبارت‌اند از: گل و ماهی، هراتی، کرمانی و سردار جنگل.

 

صنایع دستی یزد

 صنایع دستی یزد زیلوبافی

زیلو کف‌پوشی از جنس پنبه است. برای مناطق کویری زیلو جزء کف‌پوش‌های بادوام و مناسب است. شهرستان میبد مرکز اصلی زیلوبافی در استان یزد است. تا چند سال گذشته صدها خانواده به صنعت زیلوبافی مشغول بوده‌اند. قدیمی‌ترین زیلوی میبد دارای قدمتی بسیار طولانی است. این زیلو در مسجد جامع میبد می‌باشد. قدمت زیلوبافی در میبد را به دوران پیش از اسلام نسبت داده‌اند.

 

تعداد بافندگان زیلو درگذشته حدود ۱۵۰۰ نفر بوده که امروزه به دلیل کاهش تقاضای بازار، این تعداد نفرات کمتر شده است. طرح‌هایی که در بافت زیلو استفاده می‌شوند بسیار زیبا و قابل‌توجه هستند. پرت‌توره، زلفک، رکنه دونی، بند رومی، کلید، هشت پر بزرگ و هشت پر کوچک از نقوش معروف زیلو در استان یزد می‌باشند. رنگ غالب در بافت زیلوها سفید، سبز، آبی، نارنجی و قرمز است.

 

نام «نفتال» که در بازار فروش قالی از آن یاد می‌شود، مخصوص زیلوهای مرغوب و درجه‌یک است. امروزه تولیدات زیلو بیشتر توسط مساجد و تکیه‌ها مصرف می‌شود.

زیلو درگذشته یکی از مهم‌ترین کالاهای تجاری استان یزد بوده و اکثر مواقع پس از سفارش افراد و بازرگان‌ها بافته می‌شده است.

 

ترمه

ترمه پارچه زیبایی است که مصارف مختلفی در تولید دیگر صنایع‌دستی استان یزد دارد. تارهای این پارچه از ابریشم طبیعی می‌باشد و پودش ترکیبی از نخ، ابریشم، پشم و کرک الوان است.

 

ترمه درگذشته با انگشتان دست بافته می‌شده و از همین رو به انگشت باف نیز معروف بوده است. تولید ترمه هم‌اکنون به‌صورت نیمه دستی هست.

 

ترمه انواع گوناگونی دارد که عبارت‌اند از: شال یزدی، شال امیری، شال رضایی، شال چارقدی، شال محرمات، شال‌بندی، شال اتابکی، شال راه‌راه و شال کشمیری.

 

صنعت ترمه در ایران حدود ۵۰۰ سال قدمت دارد. زرتشتیان نخستین کسانی هستند که از ترمه برای لباس مخصوص مجالس شادی استفاده می‌کردند.

 

صنایع دستی یزد ترمه

چادرشب

در شهر یزد، اردکان و زارچ دست‌یافته‌هایی تولید می‌شوند که چادرشب نام دارند. چادرشب پارچه‌ای رنگارنگ است که طرح‌هایی چهارخانه دارد. جنس این پارچه از پنبه و یا ابریشم است و در دو نوع بافته می‌شود. یک نوع آن نازک است و معروف به چادرشب رختخواب پیچ است و نوع دیگرش که ضخیم‌تر می‌باشد، چادرشب صحرایی نام دارد. چادرشب صحرایی بیشتر جهت حمل محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و طرح راه‌راه دارد. چادرشب‌ها بیشتر در ابعاد ۹۰ در ۹۰ تولید می‌شوند. در برخی موارد به‌عنوان سفره نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

صنایع دستی یزد زری‌بافی

زری‌بافی که قدمتش به دوران هخامنشی بازمی‌گردد، به بافت پارچه‌هایی گفته می‌شود که بسیار ظریف و گران‌بها هستند. تار این پارچه از جنس ابریشم خالص است و پودهایش ابریشم رنگی و نخ گلابتون می‌باشد.

 

درگذشته از این پارچه‌ها برای تزئین کاخ سلاطین استفاده می‌شده و جزء نفیس‌ترین منسوجات ایرانی بوده است. حدود ۲۰۰۰ سال پیش تولیدات ابریشمی ایران در بین مردم آسیا و اروپا شهرت چشمگیری داشته و بهترین پارچه‌های زری در دنیا، به دست هنرمندان ایرانی بافته می‌شده است.

 

زربافی

شمد بافی

شمد نوعی پارچه نازک است که بیشتر در تابستان به‌عنوان روانداز استفاده می‌شود. این پارچه اغلب در رنگ‌های روشن و طرح‌های ساده چهارخانه یا راه‌راه است. جنس آن از نخ پنبه و یا ابریشم مصنوعی است.

 

شمد بافی

سفال و سرامیک

اولین صنعت ساخت دست بشر از خاک، سفال بوده است. هنری که قدمتی بالغ‌بر ۸۰۰۰ سال دارد و از همان ابتدا تاکنون همواره موردتوجه مردم جهان قرارگرفته است.

 

مهم‌ترین مرکز سفال و سرامیک استان یزد، شهرستان میبد است. مردم یزد به تولیدات سفالی «کواره» می‌گویند. با توجه به این‌که منابع گل رس در این استان به‌وفور یافت می‌شود، تولید ظروف سرامیکی و سفالی در تمامی دوره‌ها از رونق خاصی برخوردار بوده است. بازارهای داخلی و خارجی طالب این ظروف زیبا و سنتی هستند. گرچه نقوش روی سفال‌ها بسیار متنوع است اما نقش مرغ و ماهی و خورشید خانم از نقوش اصلی این هنر کهن می‌باشند.

 

سفال یزد

 صنایع دستی گیوه‌بافی

گیوه‌بافی هنر زنان روستایی استان یزد است. گیوه نوعی پاپوش تابستانی است که دوام زیادی دارد و می‌توان با آن راهپیمایی‌های طولانی انجام داد. جنس گیوه‌ها از نخ پنبه‌ای است و پس از بافت به قسمتی به نام تخت دوخته می‌شوند.

 

گیوه بافی یزد

کاشی سازی

در هنر کاشی سازی، یزدی‌ها از طرح‌های سنتی و اصیل ایرانی استفاده می‌کنند و کاشی‌هایی زیبا تولید می‌کنند که در معماری بناها جلوه‌ای ویژه دارد. قدمت این هنر در یزد به حدود ۷۰۰ سال می‌رسد. هنرمندان صنعت کاشی سازی شکل‌های موردنظر را آماده می‌کنند و سپس طرح را روی کاشی نقاشی و لعاب و پخت انجام می‌دهند. انواع کاشی‌های یزدی عبارت‌اند از: کاشی کمک، کاشی یزدی، کاشی شش‌گوش، کاشی شبکه، کاشی حاشیه، کاشی هفت‌رنگ، کاشی جوک و کاشی کمند.

 

قلم‌زنی

کندن نقوش مختلف بر روی اشیا فلزی مانند مس، طلا، نقره و برنج را قلم‌زنی می‌گویند. نقوش انتخاب‌شده به‌وسیله قلم و با ضربه چکش بر روی اشیا فلزی حک می‌شود. قلم‌زنی عمری چندین هزارساله دارد و از دوران هخامنشیان ظروفی که بر روی آن‌ها قلم‌زنی انجام‌شده به‌دست‌آمده است. در بازارهای یزد ظروف قلم‌زنی شده با طرح‌ها و در اندازه‌های مختلف وجود دارد که برای مسافران از جذابیت بالایی برخوردار است.

 

قلم زنی یزد

صنایع دستی نمدمالی

نمد تنها زیراندازی است که بافته نمی‌شود! ابزار نمدمالی آب داغ، پشم یا کرک و زور بازو است. از اسمش پیداست که نمدهای موجود در بازار براثر مالیدن شکل و انسجام گرفته‌اند. نمد یکی از گرم‌ترین پوشاک و زیراندازها است و متأسفانه این روزها در حال فراموش‌شدن هست.

 

صنایع دستی نمد مالی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.