چرا دولت روحانی را موفق می‌دانم؟

0
اشتراک

چرا دولت روحانی را موفق می‌دانم؟

آفتاب‌‌نیوز : علی شکوهی فعال سیاسی در روزنامه اعتماد نوشت: هنوز تا انتخابات ریاست‌جمهوری فرصت داریم و درباره میزان موفقیت یا عدم‌موفقیت دولت دکتر روحانی مجال نوشتن هست اما بر ‌آنم که در این باره نظرم را بنگارم تا باب ورود گسترده‌تر در این موضوع باز شود. بر این اساس در چند روز آینده به این موضوع خواهم پرداخت.
در ارزیابی عملکرد هر دولت باید به چند نکته توجه کرد. اول، وضعیتی که دولت جدید کشور را تحویل گرفت. دوم، امکاناتی که در اختیارش بود. سوم، موانعی که بر سر راه آن ایجاد شد.
با ملاک اول باید گفت کشورمان در بدترین وضعیت اقتصادی و سیاسی تحویل دولت روحانی شد. دولت قبل کشور را بعد از ٨ سال و با رشد منفی حدود ۶ درصد تحویل روحانی داد. بر حجم دولت افزوده شده بود و میزان تعهدات دولت به مردم با توجه به پرداخت یارانه بسیار بالا رفت. ده‌ها هزار میلیارد بدهی به پیمانکاران پرداخت نشده بود و ذخیره اقلام ضروری در کشور ناچیز بود. بدترین وضعیت اقتصادی یعنی «رکود تورمی» بر کشور حاکم شده بود یعنی نه می‌شد با تزریق پول، رکود را از میان برداشت و نه بدون جمع‌آوری پول می‌شد تورم را کنترل کرد.
از نظر سیاست داخلی هم شکاف میان جریان‌های سیاسی در اوج بود و بی‌اعتمادی به مسوولان هم افزایش جدی پیدا کرده بود. ناکارآمدی سیستم مدیریتی کشور خودش را به رخ می‌کشید و وضعیتی ایجاد شده بود که باید آن را حاکمیت فضای امنیتی بر کشور قلمداد کرد. آزادی رسانه‌ها و مطبوعات و احزاب و تشکل‌های سیاسی و صنفی در معرض تهدید جدی قرار داشت و نارضایتی افزایش یافته بود.
در حوزه سیاست خارجی هم تحریم سیاسی و اقتصادی ایران به شکل جدی موثر واقع شده بود و کشورهای مختلف از همکاری با ایران پرهیز می‌کردند و هر روز هم مخالفت با سیاست‌های جمهوری اسلامی در نهادهای سازمان ملل شکل قانونی‌تری به خود می‌گرفت و دولت‌های زیادی به روند تحریم امریکا و سازمان ملل ملحق می‌شدند. بن‌بست مناسبات میان ایران و بسیاری از سازمان‌ها و کشورها موجب تشدید فشارهای داخلی شده و انجام کارهای اقتصادی در داخل را هم با مشکل مواجه کرده بود.
از نظر ملاک دوم هم با روی کار آمدن دولت روحانی، قیمت نفت کاهش یافت و درآمد دولت کفاف مشکلات موجود را نکرد. پیامدهای تصمیمات دولت قبل از جمله در حوزه رکود به تدریج خودش را در دولت دکتر روحانی نشان داد. حجم بزرگ مطالبات تلنبارشده مردم در حوزه‌های مختلف یک‌باره سراغ دولت آمد و این همه کار دولت را بسیار سخت کرد یعنی باید با امکانات محدودتر از گذشته، مطالبات بیشتری را جواب بدهد.
از منظر ملاک سوم هم باید گفت که از همان ابتدای رای آوردن دولت روحانی، مخالفان دولت جدید تلاش کردند تا شکست دولت در برنامه‌هایش را دامن بزنند و کارشکنی آغاز شد. مخالفان دولت انتظارات از دولت را بالا بردند و مسائل معیشتی را برجسته کردند. آنان تلاش کردند از برخی سخنان ریاست‌جمهوری سوءاستفاده کنند و در مردم این انتظار را ایجاد کنند که دولت باید ١٠٠ روزه مشکلات را سامان دهد. صدها سایت و خبرگزاری و وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی را سازمان دادند تا ضعف‌های دولت را بزرگ جلوه دهند و کارهای انجام شده از سوی دولت را کوچک کنند.
با توجه به همه موارد فوق، دولت روحانی موفق بوده است. دلایل این ادعا را در چند حوزه می‌توان برشمرد:
در حوزه اقتصادی دولت توانست تورم را کنترل کند و نرخ رشد تورم را از بالای ٣٠ درصد به زیر ١٠ درصد برساند. بخشی از این امر با کنترل نقدینگی صورت گرفت که منجر به رکود می‌شود اما واقعیت این است که با کاهش درآمد دولت، اساسا برای دولت ممکن نبود که بتواند همزمان هم با رکود مبارزه کند و هم با تورم و به صورت منطقی باید مبارزه با تورم را مقدم بدارد. از آن مهم‌تر ثبات و آرامشی است که بر اقتصاد کشور حاکم شد و از آن نوسانات تند قیمت کالاها و ارز و نقدینگی و… خبری نیست. همچنین دولت رشد اقتصادی را نیز به صورت نسبی سامان داد و از رشد منفی ۶ درصد به رشد مثبت ۵ درصد رساند و این عدد ١١ درصدی رشد با وجود نداشتن امکانات اقتصادی مناسب، کاری بسیار بزرگ است. در حوزه نفت هم از نظر تولید و هم از جهت فروش و صادرات کارکرد دولت قابل دفاع است، زیرا موفق شدند این شاخص را به حد قبل از تحریم برسانند.
در برخی از حوزه‌ها مثل تولید گندم مجددا به خودکفایی رسیدیم در حالی که در دولت قبل وضعیت بسیار بد بود و در روزهای تحویل گرفتن دولت، ذخایر گندم کشور در برخی از استان‌ها بیش از چند روز هم نبود.
با اجرای طرح سلامت هم گام بزرگی به سوی عدالت برداشته شد و همه مردم با تمام وجود کاهش چشمگیر هزینه درمان را لمس کردند.
در حوزه سیاست خارجی کار بزرگ «برجام» انجام شد که دستاورد سیاسی و دیپلماتیک بسیار بزرگی است. در این مذاکرات برای نخستین‌بار یک دولت از طریق دیپلماتیک توانست از چنبره تسلط شورای امنیت و ذیل اصل ٧ منشور سازمان ملل متحد خارج شود. با تایید برجام از سوی سازمان ملل، فضای بین‌المللی با وجود کارشکنی امریکا و اسراییل به روی ما باز شد. این توافق در حالی به نتیجه رسید که جمهوری اسلامی ایران توانست حق هسته‌ای خود را حفظ کند و شرایط را برای رشد اقتصادی و همکاری با جهان هموار سازد و حتی در مقوله هسته‌ای هم سازمان‌های جهانی و کشورهای بزرگ را به همکاری با ایران ملزم سازد. میزان دستاوردهای برجام بزرگ‌تر از آن است که با کارشکنی صورت گرفته از سوی امریکا بتوان آن را نادیده گرفت. اکنون میزان مقبولیت برجام به حدی است که هر کشور آن را نقض کند خود را در دنیا منزوی کرده است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.