چرا خوزستانی‌ها از رشته ریاضی استقبال نمی‌کنند

0
اشتراک

چرا خوزستانی‌ها از رشته ریاضی استقبال نمی‌کنند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب:در خوزستانی که اقتصاد آن متکی به صنایع است، استقبال دانش اموزان به رشته‌های علوم تجربی و علوم انسانی بیش از رشته‌های ریاضی و فنی است. معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان در این باره می‌گوید: امسال تنها چهار هزار و ۶۰۲ دانش آموز در خوزستان وارد رشته ریاضی شدند و بالغ بر ۱۳ هزار نفر در رشته علوم تجربی و بیش از ۱۶ هزار نفر در رشته علوم انسانی ثبت نام کردند.

جمشید کمایی می‌افزاید: از جمله عواملی که باعث می شود دانش آموزان کمتر به رشته ریاضی گرایش داشته باشند تبلیغ نکردن مناسب و تشویق نکردن دانش آموزان برای ورود به این رشته و یا ترس از سخت بودن درس ریاضی است.

وی بیان می‌کند: با توجه به اینکه بازار کار در رشته ریاضی بیشتر در شغل های فنی و مهندسی است و محیط کار در بیشتر رشته های ریاضی صنعتی و کارگاهی و محیطی مردانه است دختران کمتر وارد این رشته می شوند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان عنوان می‌کند: برای ورود دانش آموزان به رشته ریاضی امتیازاتی به دانش آموزان داده می شود و محدودیت ها برای ورود به رشته ریاضی برداشته شده است.

چهره ماندگار ریاضی کشور نیز در گفتگو با رهیاب درباره گرایش دانش آموزان به رشته‌های تجربی و انسانی و استقبال نکردن از رشته‌های ریاضی می‌گوید: گرایش به رشته‌های تجربی در چند سال گذشته در همه کشور رشد پیدا کرده است و این تمایل به دلیل بی‌علاقگی به رشته ریاضی نیست.

امیدعلی کرم‌زاده عنوان می‌کند: برخی از خانواده‌ها فرزند خود را از رشته ریاضی به رشته پرستاری منتقل می‌کنند و استدلال آن‌ها فقط برای آینده شغلی دانش‌آموز است و نگاهی به علایق شخصی و استعدادها در انتخاب رشته نمی‌شود.

وی می‌افزاید: البته کلاس‌های درس و کیفیت آموزش‌وپرورش این تمایل به تحصیل در رشته ریاضی را کاهش کرده است که این موضوع در همه نقاط کشور مشاهده می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان می‌کند: جوامع دیگر سعی کرده‌اند تمایل به رشته ریاضی را با تبلیغات و استفاده از رسانه‌ها افزایش دهند و در کشور هم باید تلویزیون و رسانه‌ها در این راستا گام بردارند.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از رهیاب، به نظر می‌رسد فرار از رشته ریاضی در خوزستان به دلیل افت کیفیت این کلاس‌ها در مدارس و البته ترس از آینده شغلی است که دولت باید با ارائه تضمین‌هایی خانواده‌ها را به سمت این رشته سوق دهد.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.