تأمین آب ۱۴ هزار هکتار از اراضی گچساران و باشت توسط سدچم شیر و کوثر

0
اشتراک

تأمین آب ۱۴ هزار هکتار از اراضی گچساران و باشت توسط سدچم شیر و کوثر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دریافت خبر ایسنا، «غلامرضا تاجگردون» افزود: چشم‌انداز توسعه کشاورزی در دو شهرستان گچساران و باشت با اختصاص آب دچار تحولات روشن و پررونق خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با ابلاغ سهمیه اختصاص یافته آب از سد کوثر و سد در حال ساخت چم شیر نیاز کمبود آب ۱۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در مناطق مختلف گچساران و باشت جبران می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تأمین سهمیه اختصاص آب از سدهای کوثر و چم شیر برای حوزه کشاورزی و اجرای طرح‌های بزرگ تحولی چشمگیر در ایجاد شغل و درآمدزایی برای مردم شهرستان‌های گچساران و باشت را در پی خواهد داشت.

تاجگردون افزود: اختصاص ۷۰ میلیون مترمکعب آب برای آبیاری دشت لیشتر گچساران، ۱۰ میلیون مترمکعب برای دشت مورباشت از سد کوثر ۵۵ میلیون متر مکعب برای دشت امامزاده جعفر و ۲ میلیون مترمکعب در منطقه آبدهگاه باشت از سد در حال ساخت چم شیر به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شده است.

وی گفت: فاز نخست انتقال آب رودخانه زهره به ۳۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این منطقه پس از سال‌ها راکد بودن در سه سال اخیر احیا و در مدت زمان قابل قبولی اجرا شد که امید است تکلیف ۱۰۰۰ هکتار از این میزان تا دهه فجر امسال مشخص شود.

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ارزش هر هکتار زمین کشاورزی دشت امامزاده جعفر با اجرای این طرح ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال شده است.

تاجگردون تصریح کرد: درآمد هر هکتار در هر سال ۹۰ میلیون ریال است.

وی افزود: فاز دوم طرح امامزاده جعفر که ۳۵۰۰ هکتار دیگر زمین کشاورزی در منطقه خان احمد باشت را آبیاری خواهد کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این طرح با ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه آغاز شده و یک هزار میلیارد ریال هزینه دارد.

 تاجگردون اضافه کرد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح انتقال آب به دشت مور اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: برخی معارضان اجتماعی  برای افزایش درآمد خود برای اجرای این طرح دولت را یاری کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رونق تولید کشاورزی بهترین راهکار برای ایجاد شغل پایداردر شرایط کنونی است.

تاجگردون یادآور شد: ۶۰ میلیون متر مکعب آب از سد چم شیر برای توسعه صنعت کهگیلویه و بویراحمد ابلاغ شده که زمینه برای توسعه صنایع تبدیلی و ایجاد شغل و افزایش درآمد مردم از این طریق نیز فراهم شده است.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.