هشدار دامپزشکی مازندران به خطر شیوع بیماری در اردک و غازهای پرورشی

0
اشتراک

هشدار دامپزشکی مازندران به خطر شیوع بیماری در اردک و غازهای پرورشی

دکتر حسین رضوانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از آنجاییکه بیشتر پرندگان آبزی در معرض خطر بیماری آنفلوانزا قرار دارند و اردک و غاز فقط در آب تغذیه و رشد می کند، باید هر چه سریعتر کشتار شوند چراکه احتمال شیوع بین طیور بومی زیاد است .
وی تصریح کرد: با توجه به پرورش جمعی اردک و غاز در مزارع استان مازندران ، اگر این بیماری بین اردک ها شیوع یابدتلفات زیادی را خواهیم داشت.
وی گفت: صاحبان کشتارگاه های استان مازندران آمادگی دارند تا به صورت توافقی اردک و غازها را کشتار و در سردخانه ها نگهداری کنند.
** غرامت نمی دهیم
مدیر کل دامپزشکی مازندران گفت: دامپزشکی و جهاد کشاورزی تعهدی در قبال پرداخت غرامت به صاحبان پرورش دهندگان اردک و غاز در استان ندارند.
وی تاکید کرد: پرورش اردک در زمین های شالیزاری به خاطر رعایت نکردن ضوابط و مقررات پرورش دام و طیور غیرقانونی است.
رضوانی گفت: اگر پرورش دهندگان به ضوابط پرورش دام و طیور بی اعتنایی کنند و خطری برای واحدهای دام و طیور صنعتی احساس شود ، بدون در نظر گرفتن اهمیت اشتغال و درآمد جوانان ، با متخلفان برخورد می کنیم.
پرورش گله اردک در شالیزارهای مازندران در سال های اخیر به ممر درآمدی برای جوانان روستائی تبدیل شده است و هر سال در حال افزایش است .
هم اکنون در بعضی از مزارع شالیزاری مازندران گله های اردک یکهزار تا پنج هزارتایی پرورش داده می شود.
هر قطعه جوجه اردک چهار تا ۶ هزار تومان خریداری و پس از پرورش در یک دوره زمانی حدود سه ماهه بین ۱۷ تا ۲۰ هزار تومان فروخته می شود.
مازندران حدود ۲هزار و ۵۰۰ هزار واحد مرغداری صنعتی دارد و ظرفیت این واحدها سالانه بیش از ۲۰۰ هزارتن است که معادل ۱۱ درصد تولید گوشت سفید کشور است.
خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده:سید محسن حسن نیا
۶۹۹۰/۱۸۹۹

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.