فعالیت تورهای غیرمجاز گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد متوقف می‌شود

0
اشتراک

فعالیت تورهای غیرمجاز گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد متوقف می‌شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از یاسوج، الماس قبادی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گردشگری علاوه بر داشتن آثار اقتصادی، یک حرکت فرهنگی است و برای بودن در مسیر صحیح باید مدیریت شود، از این رو اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد با انجام بازرسی و نظارت، با ارائه‌دهندگان غیرمجاز خدمات گردشگری برخورد و آنها را به مراجع انتظامی و قضایی معرفی می‌کند.

وی شرکت‌های خدمات مسافرتی را شامل سه دسته عنوان کرد و افزود: شرکت‌های خدمات مسافرت هوایی بند الف تنها مجاز به تهیه بلیط هواپیما برای افراد بوده و زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور فعالیت می‌کنند که این شرکت‌ها مجاز به اجرای برنامه سفر اعم از رزرو محل اقامت، برنامه گشت، تهیه راهنما و غیره نیستند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: دسته دوم شرکت‌ها یا دفاتر سیا حتی و زیارتی دارای مجوز بند پ بوده و تنها به منظور انجام سفرهای زیارتی به عتبات عالیات و سوریه، کربلای معلی و حج زیر نظر سازمان حج و زیارت فعالیت می‌کنند که این دفاتر هم مانند دسته بند الف مجاز به تورگردانی و هماهنگی برای سایر سفرهای خارجی و سفرهای داخلی اعم از سیاحتی و زیارتی مشهد مقدس نیستند.

قبادی تصریح کرد: دسته سوم شرکت‌ها یا دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی هستند که تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت می‌کنند و تنها این دفاتر یا شرکت‌ها مجوز لازم برای انجام مسافرت‌های گروهی یا انفرادی در قالب یک بسته کامل سفر را در قالب انعقاد قرارداد به منظور رزرو هتل و محل اقامت، تهیه بلیط هواپیما و اخذ ویزا دارند‌.

وی ابراز کرد: همه مردم و متقاضیان سفر به سایر کشورهای خارجی و سفرهای داخلی اعم از سیاحتی یا زیارتی در قالب تور باید صرفاً به این دفاتر یا شرکت‌ها مراجعه و در قالب انعقاد قراردادی که دارای فرمت یکسان هم هست از طریق این مؤسسات اقدام کنند.

قبادی شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی مجوزدار در شهرستان بویراحمد را شامل «آیسان گشت»، «احسان گشت»، «استقلال یاسوج»، «سینا پرواز پارس»، «دنا گشت»، «رهرو گردشگران»، «شرکت ایرانگردی جهانگردی»، «گشت دنا»، «پایتخت طبیعت»، «بلوط»، «بویرگشت»، «قوام چهار فصل» عنوان کرد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: همچنین شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی «شقایق گشت پیلی»، «کوهساران»، «لاله زارگشت  و مهرسان گشت»، «پارس» در شهرستان گچساران، «دناپارسیس» در شهرستان دنا و «آریو برزن کهگیلویه» و «معراج نور» در شهرستان کهگیلویه دارای مجوز هستند و مردم می‌توانند مسافرت‌های خود را با این شرکت‌ها پیگیری کنند.

قبادی عنوان کرد: متأسفانه برخی از افراد در قالب اشخاص، گروه، تشکل، انجمن و مؤسسه با سوء استفاده از تقاضای سفر و گردشگری، با ترفندهای مختلف از قبیل پیامک، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی یا تبلیغات محیطی و رسانه‌ای بدون کسب مجوزهای رسمی اقدام به فروش خدمات گردشگری می‌کنند.

وی تصریح کرد: این تورها که اغلب با عناوینی از قبیل تورهای طبیعت‌گردی، کوهنوردی، کویر، نجوم، تور دانشجویی، گشت علمی، تور نمایشگاهی، تور زیارتی قم و جمکران، تورهای لحظه آخری خارج از کشور و نظایر آن همراه هستند اغلب بدون رعایت اصول حرفه‌ای تورگردانی فقط چشم به درآمد حاصل از مشتریان دارند و به دلیل ناآگاهی از حساسیت وظایف تورگردانی و رعایت نکردن حقوق مسافر و استانداردهای مصوب در صورت وقوع حادثه در برابر مشتریان و نهادهای نظارتی قادر به پاسخ‌گویی نیستند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.