اقدام احتمالی ترامپ در لغو برجام، مغایر قوانین بین‌المللی است

0
اشتراک

اقدام احتمالی ترامپ در لغو برجام، مغایر قوانین بین‌المللی است

«آلکساندر آزادگان» تحلیلگر ارشد سیاسی مستقر در کالیفرنیا در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم تاکید کرد: این یک توافقنامه بین تهران و واشنگتن و ۵ قدرت جهانی دیگر بوده است. بنابراین آقای ترامپ با اعلام این میل متعصبانه که قصد دارد این توافقنامه را لغو کند، عملا قوانین بین المللی را نقض خواهد کرد.

آلکساندر آزادگان استاد مرکز مدیریت راهبردی جهانی و اقتصاد سیاسی بین الملل است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات ترامپ درباره لغو قرارداد هسته‌ای با ایران و مخالفت جان برنان مدیر سازمان سیا با از بین بردن توافق هسته‌ای، و اینکه آینده برجام چه خواهد شد، تاکید کرد: این سئوال بسیار جالبی است. این سئوال از این لحاظ برای من جالب است که سازمان مخفی و زیرزمینی سیا از همان ابتدا نقش بسیار منفی در تحولات مربوط به توافق هسته‌ای ایران داشته است. البته هنوز اتفاقی نیفتاده است ولی اظهارات تحریک آمیز ترامپ می تواند بسیار خطرناک باشد. جامعه جهانی موسوم به ۱+۵ به یک قرارداد نسبتا معقول و منطقی با ایران دست یافته است. تحت این شرایط، برجام بهترین توافقی بوده که می توانسته از رویارویی جلوگیری کند و مانع از حمله اسرائیل به ایران شود و با واکنش شدید ایران روبرو شود.

با این وجود، ترامپ بارها این لفاظی‌ها را بیان کرده و بسیاری از افراد اعلام کرده‌اند که این اظهارات برای مصرف داخلی است. اکنون شاهد افراد خاصی هستیم که طرفدار رژیم صهیونیستی هستند به خصوص ژنرال هایی که ترامپ برای پست های حساس و مهم انتخاب کرده است.

درباره اینکه درباره آینده توافق هسته‌ای چه نظری دارم، باید بگویم قطعا یک تصویر بسیار منفی و مبهم وجود دارد که ترامپ به دنبال آن است. امیدوارم من اشتباه کنم. امیدوارم زمانی که ترامپ واقعا به قدرت می رسد، و وظیفه سنگین مسئولیت را به عنوان رئیس جمهور آمریکا احساس می کند، رویکردی آرام تر و ملایم تر را اتخاذ کند. با این حال ما به عملکرد ترامپ نگاه می کنیم که چه کسانی را قصد دارد در ترکیب کابینه قرار دهد.

وی در ادامه افزود: ما اساسا ۸ سالی را تجربه کردیم که تا حدودی مایه آرامش و تسکین بود، البته اگر بخواهیم باراک اوباما را با روسای جمهوری قبلی آمریکا مقایسه کنیم، وی در مقابل اسرائیل و به خصوص نخست وزیر این رژیم که یک جنایتکار جنگی است، ایستاد. اوباما در مقابل نتانیاهو ایستاد و توانست توافق هسته‌ای با ایران را نهایی کند، توافقی که نشانه خوبی برای صلح و امنیت جهانی بود. ولی اکنون ما شاهد تحولات جدیدی در عرصه سیاسی آمریکا هستیم، این حس وجود دارد که دولت جدید آمریکا بسیار بی پروا است و از دیدگاه مردم هیچ تجربه سیاسی ندارد و احتمالا توافق هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی را نابود خواهد کرد.

آزادگان تاکید کرد: اکنون تحت قوانین بین المللی، چنین اقدامی غیر قانونی خواهد بود که آمریکا بخواهد به طور یکجانبه قرارداد را لغو کند. این یک توافقنامه بین تهران و واشنگتن و ۵ قدرت جهانی دیگر بوده است. بنابر این آقای ترامپ با اعلام این میل متعصبانه که قصد دارد این توافقنامه را لغو کند، عملا قوانین بین المللی را نقض خواهد کرد. در این صورت واشنگتن به خاطر نقض قوانین بین المللی مورد سرزنش قرار خواهد گرفت. بنابر این نباید تعجب کرد اگر آمریکایی ها به دنبال نقض تعهدات خود در چارچوب برجام باشند. در این صورت این مساله بسیار خطرناک خواهد بود چرا که ما شاهد این خواهیم بود که اسرائیل یک بار دیگر دست بالا را در کل روند خواهد داشت، و همین طور هم ریاض. نباید نقش منفی و مخرب ریاض را در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران فراموش کنیم. مقام‌های سعودی در دوره ملک عبدالله شاه سابق عربستان، به روشنی اعلام کرده بودند که ایران مانند یک مار در منطقه است و سر این مار باید قطع شود. عربستان نقشی مخرب و منفی نیز در امور داخلی سوریه دارد، در جنگ وحشتناکی که از سال ۲۰۱۱ میلادی ادامه داشته است. البته نباید از نقش لابی صهیونیستی در عرصه سیاسی آمریکا نیز غافل شویم.

لابی صهیونیستی موسوم به آیپک و شخص بنیامین نتانیاهو به طور آشکار و روشن پس از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی نارضایتی خود را از این توافق اعلام کردند و اکنون نیز همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا واشنگتن این توافق را لغو کند و شرایط را به سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی بازگردانند که احتمال تحمیل یک جنگ دیگر بر ایران کاملا واقعی و جدی بود.

اگر دستگاه جاسوسی آمریکا به خصوص سیا و جان برنان مدیر آن واقعا مخالفت قاطعانه خود را با رفتار احتمالی ترامپ در لغو توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرده باشد، این امیدواری وجود دارد که یک مخالفت قطعی در واشنگتن به خصوص در بین جامعه اطلاعاتی و جاسوسی بر سر لغو توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد.

وی در ادامه در پاسخ به این سئوال که «نقش سایر کشورهای ۱+۵ به خصوص روسیه، چین، بریتانیا فرانسه و آلمان برای مانع شدن از لغو توافق هسته‌ای از سوی آمریکا چیست، و اینکه ایران کاملا به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است»، گفت: این یک سئوال پیچیده و بسیار مهم است. بله این درست است که این یک توافق چند جانبه است. واشنگتن به تنهایی نمی تواند آن را خراب کند. در صورت لغو این قرارداد، این اقدام مغایر با قوانین بین المللی خواهد بود. وقتی ترامپ می گوید باید دوباره درباره یک توافق و قرارداد مذاکره کنیم، این مساله نیز مغایر با قوانین بین المللی است چرا که وقتی یک توافق حاصل شد و به قانون بین المللی تبدیل گشت، دیگر نمی توان درباره آن مجددا مذاکره کرد. این نشانگر آماتور بودن ترامپ است. ولی اینکه سایر کشورها چه کاری می توانند انجام دهند؟

می ترسم بگویم که تقریبا کار زیادی نمی توانند انجام دهند. تا زمانی که این نظام دلار نفتی را در جهان داریم و واشنگتن در راس اقتصاد جهانی قرار داشته باشد، متاسفانه نمی توان کار چندان زیادی انجام داد. اکنون روسیه و چین متحدان آشکار ایران هستند و در طرف دیگر بریتانیا و فرانسه هستند که نقشی مخرب در تحولات خاورمیانه دارند و مسیر واشنگتن را دنبال می کنند. بنابر این نمی توانیم واقعا روی این کشورها حساب کنیم و از سوی دیگر آلمان را داریم که در دوره زمامداری آنگلا مرکل به شدت میانه رو و محافظه کار شده است.

تحلیلگر ارشد سیاسی آمریکایی در پایان گفت: در انگلیس نیز ترزا می را به عنوان نخست وزیر داریم که اظهاراتی به شدت در حمایت از اسرائیل بیان کرده است. در فرانسه نیز اگر سال آینده فرانسوا فیون به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، نمی دانیم سیاست پاریس در قبال ایران چگونه رقم خواهد خورد. بنابر این نمی توان زیاد روی این کشورها حساب باز کرد. این بیشتر بستگی به دیپلماسی دکتر ظریف وزیر خارجه ایران دارد که بتواند همکاران اروپایی خود را برای همکاری با تهران متقاعد نماید، آن هم اقتصاد اروپا که پس از بحران مالی ۲۰۰۸ عملکرد و کارایی خوبی نداشته است. شرکتهای اروپایی تمایل زیادی برای از سرگیری همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران دارند ولی هنوز نگرانی های زیادی از ترس اعمال تحریم‌های اقتصادی و تجاری آمریکا وجود دارد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.