نساجی سنتی به ثبت ملی می رسد

0
اشتراک

نساجی سنتی به ثبت ملی می رسد

فاطمه دانش در گفتگو با خبرنگار مهر از ثبت ملی نساجی سنتی یزد خبر داد و افزود:نساجی سنتی در یزد، سابقه ای بسیار طولانی دارد تا آنجا که وقتی مارکوپولو، جهانگرد ونیزی در قرن هشتم هجری به ایران می آید از این هنر- صنعت و پارچه هایی که ویژه یزد است یاد می کند. پس ما باید قدر این هنر را بدانیم و در حفظ و اعتلای آن بکوشیم. از این رو پرونده ثبت ملی نساجی سنتی را آماده کرده ایم تا مقدمه ای باشد برای ثبت جهانی.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد، همچنین به برگزاری همایش ملی «غیاث‌الدین نقشبند یزدی» اشاره و بیان کرد:هدف از برگزاری این همایش یک روزه که یازدهم بهمن‌ماه سال جاری در یزد برگزار خواهد شد، بررسی نقش غیاث‌الدین نقشبند در تاریخ نساجی ایران، نقش خلاقیت و نوآوری در طرح‌های غیاث، ابعاد مختلف زندگی غیاث، نساجی سنتی و کارآفرینی، نساجی سنتی و هویت ملی و نساجی سنتی و فرصت‌ها و تهدیدها است.

به گفته دانش، غیاث‌الدین نقشبند یزدی در اوایل قرن یازدهم هجری قمری در شهر یزد دیده به جهان گشود و در اوایل جوانی به واسطه شهرتی که در هنر بافندگی کسب کرد به دربار شاه عباس راه یافت و اداره کارگاه سلطنتی را بر عهده گرفت. بنابراین برگزاری این همایش نه تنها تجلیل از جایگاه او در هنر نساجی که مقدمه ای بر ثبت جهانی این هنر- صنعت است.

دانش که به تازگی به عنوان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد انتخاب شده، توجه به صنایع دستی را از اولویت های خود دانست و افزود: صنایع دستی و هنرهای سنتی نشان دهنده فرهنگ و پیشینه فرهنگی ما هستند و در نتیجه مسأله آموزش، تولید و فروش صنایع دستی از ضرورت هایی است که باید به آن توجه شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.