معرفی 6 مکان گردشگری، دیدنی و تاریخی شیراز

+1
اشتراک

معرفی 6 مکان گردشگری، دیدنی و تاریخی شیراز

شیراز، یکی از زیباترین شهرهای ایران، با دیدنی‌های بی‌شمار است، که نظیر آن در هیچ کجا پیدا نمی‌شود؛ حوالی اردیبهشت، پیچیدن بوی خوش بهارنارنج در سراسر شیراز، زیبایی شهر را دوچندان می‌کند. پشت هر کدام از مکان های گردشگری شیراز، داستان‌های طولانی وجود دارد. ما در این مقاله، فهرستی از جاذبه‌های گردشگری شیراز را تهیه کردیم. اگر قصد سفر به شیراز را دارید، مقاله را تا انتها بخوانید.

 

1-ارگ کریم‌خان زند

ارگ کریم‌خان، واقع در مرکز شیراز است. این بنا توسط کریم‌خان زند در دوره زندیه ساخته شد؛ که محل زندگی وی بوده است، ولی امروزه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های شیراز است.

این بنا از میدان نقش‌جهان اصفهان الهام گرفته‌شده است. در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی طی کرده که باعث تخریب قسمتی از آن شده. در ضلع شمالی آن دیوان‌خانه کریم‌خان قرار دارد، در جنوب آن مسجد و حمام وکیل، در ضلع شرقی آن بازار وکیل قرار دارد؛ برج شرقی این ارگ به دلیل رطوبت ناشی از حمام آسیب‌دیده و کج شده است. در سال 1350 این ارگ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

آدرس ارگ کریم‌خان: شیراز در ابتدای خیابان کریم‌خان زند و نبش میدان شهرداری

 

ارگ کریم خان زند

 

 

2-مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک، یکی از متفاوت‌ترین مساجد ایران که به علت آینه‌کاری و نورپردازی حیرت‌انگیز بین گردشگران به مسجد صورتی معروف است. این بنا به دستور حاکم زمان فارس، میرزا حسنعلی خان که معروف به نصیرالملک بنا شد. معماری فوق‌العاده زیبای این مسجد که با تابش نور خورشید، به آینه و شیشه‌های این مسجد، نقاشی شگفت‌انگیزی را روی دیوار و زمین خلق می‌کند.

بهترین زمان برای بازدید از مسجد ساعت 8 تا 10 صبح است زیرا با تابش نور مستقیم، نورپردازی آن به زیباترین شکل ممکن پدید می‌شود.

آدرس مسجد نصیرالملک: شیراز، خیابان لطفعلی‌خان زند، محله گود عربان

 

مسجد نصیر الملک

 

 

3-دروازه قرآن

دروازه قرآن که اکثر گردشگران آن را می‌شناسند، از مشهورترین مکان های تاریخی شیراز است که در طول زمان زلزله، سیل و بلاهای طبیعی و غیرطبیعی آن را تخریب کرده ولی مجدداً بازسازی‌شده است.

دروازه قران علاوه بر اینکه ارزش تاریخی دارد ازنظر دینی هم اهمیت ویژه‌ای، برای ما مسلمانان دارد. این دروازه در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد؛ در قسمت بالا آن قرانی برای استقبال و بدرقه مسافران قرار داده شد. در زمان کریم‌خان زند یک اتاقک در بالای دروازه قران ساخته شد که دو قران که به قران هفده کیلوگرم» معروف است قراردادند. اکنون این قران در موزه پاریس می‌باشد.

آدرس دروازه قرآن: شیراز، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز

 

دروازه قران

 

 

4-باغ ارم

باغ ارم، یکی از حیرت‌انگیزترین مکان گردش گردشگری شیراز است؛ درختان سر به فلک کشیده، صدای دل‌نشین آب از حوض وسط باغ، بی‌شک غیرقابل‌توصیف است. پیچیدن بوی شکوفه‌های نارنج انسان را مست زیبایی می‌کند.

این باغ مربوط به دوره سلجوقیان است اما برخی از بناها زمان ناصرالدین‌شاه ساخته‌شده است. اگر به شیراز سفر کردید دیدن این باغ زیبا را از دست ندهید. با گرفتن عکس با لباس محلی خاطره شیرین خود را ثبت کنید. در ضمن خوردن فالوده شیرازی ناب را فراموش نکنید.

آدرس باغ ارم: شیراز، بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز

 

مکان های دیدنی شیراز

 

 

5-حافظیه

آرامگاه شاعر بزرگ حافظ که به آن “لسان‌الغیب” هم می‌گویند یکی از پرطرفدارترین مکان های گردشگری شیراز است. کمتر کسی هست که به شیراز سفرکرده باشد ولی از آرامگاه حافظ دیدن نکرده باشد.

آرامشی که در مکان وجود دارد بسیار دلپذیر می‌باشد؛ شما در حافظیه می‌توانید به حضرت حافظ تفأل بزنید و فال حافظ بگیرید.

نکته جالب، درباره معماری این آرامگاه این است که توسط یک معمار فرانسوی که علاقه زیادی به سبک هنر ایرانی داشته است طراحی‌شده و اشعار حافظ به شکل زیبایی کنده‌کاری‌شده است.

آدرس حافظیه: شیراز، میدان حافظیه، آرامگاه حافظ

 

حافظیه مکان های دیدنی شیراز

 

 

6-سعدیه

آرامگاه شاعر برجسته قرن هفتم، سعدی که به آن سعدیه می‌گویند؛ یکی از دیگر از زیباترین، مکان‌های گردشگری شیراز می‌باشد؛ ترکیب معماری مدرن و سنتی ایران حیرت‌انگیز است، کاشی‌کاری‌های این بنا، زیبایی باورنکردنی را خلق کرده است.

این مکان در ایام قدیم محل عبادت سعدی بوده و پس از مرگ همان‌جا به خاک سپرده‌شده است. این بنا هم در سال 1353 در سازمان میراث فرهنگی ثبت شد.

آدرس سعدیه: شیراز، انتهای خیابان بوستان، جنب باغ دلگشا

 

مکان های دیدنی شیراز سعدیه

+1
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.