۲۰۰هکتار بافت قدیم در دزفول وجود دارد/ حفظ و مرمت پل تاریخی ساسانی به عهده همه است

0
اشتراک

۲۰۰هکتار بافت قدیم در دزفول وجود دارد/ حفظ و مرمت پل تاریخی ساسانی به عهده همه است

حجت الله آریایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دزفول با اشاره به لزوم مرمت هر چه سریعتر پل تاریخی ساسانی این شهر اظهار کرد: تا به حال ۳ میلیاردریال بودجه به این پل اختصاص داده‌ایم ولی این مبلغ یک پنجم بودجه موردنیاز ما برای ترمیم و بازسازی این پل است.

وی در ادامه افزود: اقدامات سبک سازی پل و سازه فلزی و حذف پیاده رو با توجه به اینکه باری برای پل محسوب می‌شود درحال انجام است

سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری دزفول با اشاره بالا بودن حجم بافت قدیمی این شهر اضافه کرد: ۲۰۰هکتار بافت قدیم در دزفول وجود دارد که بالا‌ترین آمار را در ایران به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در حال حاضر شهرستان دزفول دارای ۸۴ خانه قدیمی ثبتی است که با وجود این بافت‌های قدیمی از لحاظ بودجه میراث فرهنگی ذیحق است.

آریایی خاطرنشان کرد: بافت پل ساسانی شناسنامه شهر دزفول است اما با توجه به بودجه محدود میراث فرهنگی از همه انتظار مساعدت داریم.

وی گفت: از خیرین دزفول که علاوه بر مدرسه سازی انتظار داریم برای حفظ این بافت هم نگاه ویژه داشته باشند.

سرپرست میراث فرهنگی دزفول اظهار کرد: پل ساسانی دزفول با قدمت ۱۷۰۰ ساله قدیمی‌ترین سازه در جهان است این پل زمان شاپور ساسانی که به پل شاپور هم معروف است پس از شکست والرین توسط بردگان رومی ساخته شد.

وی افزود: این اسیران به دلیل سیلاب‌هایی که وجود داشت در دزفول ماندگار شدند و شروع به ساخت و معماری پل و آسیاب‌های دزفول کردند.

وی خاطرنشان کرد: پل ساسانی به شماره ۸۴جزو آثار ثبت ملی است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری دزفول تصریح کرد: این پل دارای ۱۴دهنه بزرگ است و آخرین دوره‌ای که مرمت شد دوره عضد الدوله دیلمی و دوره صفویه و پهلوی است.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از فارس، پل ساسانی دزفول از سال ۱۳۹۰ به منظور حفظ این اثر گرانب‌ها از حالت سواره‌رو تبدیل به پل عابر پیاده شده است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.