کلید کوچک‌ترین کلیسای جهان در سرخ‌آباد سوادکوه کجاست؟

0
اشتراک

کلید کوچک‌ترین کلیسای جهان در سرخ‌آباد سوادکوه کجاست؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، از آنجایی که در سال نو میلادی قرار داریم و همه کلیساها برای برگزاری جشن درشان بر روی همه مسیحیان باز است اما کلیساییی که به‌عنوان کوچک‌ترین کلیسای جهان در سوادکوه واقع شده است، درش به دلیل بی‌کفایتی مسئولان میراث فرهنگی در حال حاضر بسته است و کلید در ورودی آن در دسترس نیست.

تاریخ ایران اگر چه با معماری اسلامی پیوند خورده اما در گوشه و کنار کشور می‌توانید بناهای کم‌نظیری از معماری غیراسلامی را هم ببینید که به یادگارهای ماندنی در دنیا تبدیل شدند.

کلیسای قدیمی چالدران یکی از همین بناهایی است که لقب قدیمی‌ترین کلیسای دنیا را هم با خود یدک می‌کشد.

علاوه بر این کوچک‌ترین کلیسای جهان را نیز می‌توان در شهرستان سوادکوه با عنوان کلیسای سرخ‌آباد مربوط به دوره پهلوی اول در روستای سرخ‌آباد سوادکوه مشاهده کرد و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۲۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلیسای سرخ‌آباد در روبروی ایستگاه راه‌آهن سرخ‌آباد کنار جاده اصلی با فاصله دو کیلومتر از ورسک بر روی تونل راه‌آهن قرار دارد، این کلیسا در اوایل دوران پهلوی برای انجام مراسم مذهبی کارکنان راه‌آهن که از مهندسان مسیحی ایتالیایی بودند و برای ساخت راه‌آهن به سوادکوه آمدند به عنوان عبادتگاه آنان احداث شد.

بر سر در این کلیسا نوشته‌ای به زبان ایتالیایی حک شده، طول و عرض این کلیسا سه در سه و با دری ورودی و دو پنجره یکی در سمت شرق و دیگری در سمت شمال است.

کلیسای سرخ‌آباد سوادکوه با پلان مستطیل شکل در سمت شرقی جاده سوادکوه، در ۹۰ کیلومتری جنوب قائم‌شهر، در محل سرخ‌آباد قرار دارد.

کلیسای سرخ‌آباد از آجر و گچ ساخته شده و پایین بنا نیز کاه‌گل و دارای پوشش حلب گالوانیزه در سقف است و کف این بنای سیمانی و دیوارهایش نیز به وسیله سیمان سفید پوشیده شد.

کلیسای سرخ‌آباد سوادکوه با گذشت زمان تخریب شد اما با تلاش اهالی محل از خطر نابودی نجات یافت و در حال حاضر نیز در شرف ویرانی است.

در سال‌های گذشته کلیسای سرخ‌آباد سوادکوه، جایگاه آخور حیوانات بود تا اینکه به ثبت ملی رسید و در حال حاضر متاسفانه تابلو راهنمای کلیسا برداشته شد و درش هم قفل شده و کلیدش را مسؤولان به شکل نامشخصی از دسترس خارج کردند، در حالی که این مکان می‌تواند به عنوان مکانی تاریخی برای جذب گردشگران مفید باشد.  

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.