روستای «گیلده» شفت پایلوت اجرای طرح «روستای بدون بیکار» شد

0
اشتراک

روستای «گیلده» شفت پایلوت اجرای طرح «روستای بدون بیکار» شد

خبرگزاری مهر- گروه استان ها، مریم اصغری: دوم آبان ماه سال جاری بود که معاون اول رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس همزمان با سراسر کشور اجرای طرح «روستای بدون بیکار» در استان گیلان را در سیاه اسطلخ جان رودبار کلید زد.

این طرح با هدف اشتغال زایی، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و استفاده از پتانسیل و ظرفیت روستاها، کسب درآمد، توسعه و رونق گردشگری و جذب گردشگران داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال پایدار در سطح روستاها در کنار حفظ محیط زیست انجام می شود.

با توجه به اینکه شاخص روستانشینان در استان گیلان ۴۰ درصد بوده و این درحالی است که این شاخص در سطح کشور ۳۰ درصد است، اجرای طرح «روستای بدون بیکار» می تواند اهرم مناسبی برای حفظ این شاخص و همچنین ارتقاء آن شده و مانعی برای مهاجرت روستاییان به امید دست یافتن کار و زندگی بهتر به شهرها شود.

با توجه به این موارد مسئولان شهرستان شفت تصمیم گرفتند با وجود شرایط و پتانسیل و ظرفیت بسیار بالای این شهرستان در حوزه های گردشگری، صنایع دستی، کشاورزی و…این طرح را در سطح روستاهای شفت اجرایی کنند.

روستای گیلده پایلوت اجرای طرح «روستای بدون بیکار» در شهرستان شفت

فرماندار شفت نیز در همین خصوص در جلسه هماهنگی اجرای طرح «روستای بدون بیکار» که در دفتر فرمانداری شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: محوریت این جلسه درباره اجرای طرح روستای بدون بیکار در شهرستان است.

محمدرضا محسنی با تأکید برضرورت نظام مند کردن اجرای این طرح در روستاهای شهرستان با توجه به پتانسیل و ظرفیت های موجود، افزود: اجرای این طرح منوط به شناسایی پتانسیل و علاقه مندی اهالی خود روستا است.

وی با بیان اینکه در انتخاب روستا برای اجرای این طرح باید شاخص های مختلفی اعم از جمعیت، ظرفیت و پتانسیل موجود در آن روستا مورد توجه قرار گیرد، گفت: خوشبختانه شهرستان شفت در بخش های مختلف همانند نوغان، صنایع دستی، گردشگری و… دارای پتانسیل های بسیار مناسبی است.

وی به انتخاب روستای گیلده به عنوان پایلوت اجرای طرح «روستای بدون بیکار» در شهرستان شفت اشاره و خاطرنشان کرد: این انتخاب براساس شاخص های بیان شده و ظرفیت های فراوان روستای مذکور است.

به گفته محسنی گیلده از نظر گردشگری، ترویج فرهنگ بوم گردی، صنایع دستی، پرورش گل محمدی و برگزاری جشنواره گلابگیری، ایجاد صنایع کوچک بسته بندی، برگزاری کارگاه های آموزشی از ظرفیت خوبی برخوردار است.

وی وجود ۱۰۰ هکتار اراضی مستعد پرورش گل محمدی و ۱۸ هکتار توتستان در زمینه نوغاندارای را از دیگر ظرفیت های این روستا و از شاخص های انتخاب آن برای پایلوت اجرای طرح «روستای بدون بیکار» اعلام کرد.

سفال، حصیربافی و گردشگری شاخص اصلی روستای گیلده

در ادامه جلسه رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شفت نیز اظهار کرد: بسیاری از روستاهای شهرستان دارای ظرفیت و پتانسیل مطلوب در حوزه صنایع دستی و گردشگری هستند.

محمدرضا امیری نژاد افزود: روستای گیلده با توجه به پتانسیل خوب در حوزه صنایع دستی همانند سفالگری و حصیربافی، گردشگری و پرورش گل محمدی انتخاب مناسبی برای اجرای این طرح است.

وی به شاخص جمعیت در اجرای طرح روستای بدون بیکار نیز اشاره و تصریح کرد: انتظار می رود با توجه به وجود این شاخص و همچنین حوزه های فعالیتی مطلوب در سطح این روستا شاهد اجرای موفقیت آمیز طرح «روستای بیکار» در گیلده باشیم.

ظرفیت اجرای طرح پرنده نگری وماهیگری تفریحی در گیلده

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شفت نیز در ادامه این جلسه با اشاره به سوابق اجرای طرح روستای بیکار در کشور، گفت: در استان گیلان روستای سیاه اسطلخ جان رودبار برای اولین بار به عنوان پایلوت کشوری اجرای این طرح انتخاب شد.

رضا زمانی خاطرنشان کرد: در این روستا سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات برای اجرای طرح در نظر گرفته شد که بیش از همه بر روی موضوعات گردشگری، بوم گردی، صنایع دستی، پرورش زالو، بسته بندی سبزیجات محلی، رستوران محلی و…. سرمایه گذاری شد.

وی با بیان اینکه شهرستان شفت در حوزه گردشگری بیش از سایر حوزه ها دارای پتانسیل و ظرفیت است، گفت: در حوزه بوم گردی نیز شهرستان دارای مناطقی بسیار زیبا و منحصربه فرد بوده که می توان بر روی آن سرمایه گذاری صورت گیرد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شفت به وجود ۲۶ هکتار استخر در روستای گیلده اشاره و خاطرنشان کرد: این استخر در زمان های مختلف سال شاهد حضور انواع پرندگان و همچنین لانه گذاری پرستوهای دریایی و وجود نیلوفر سفید بوده که می تواند به یک جاذبه گردشگری فوق العاده برای روستا و شهرستان تبدیل شود.

به گفته این مسئول پرنده نگری و ماهیگری تفریحی از جاذبه های دیگر این منطقه در فواصل مختلف سال بوده که می تواند به عنوان یک محور در اجرای این طرح در روستای گیلده مورد توجه قرار گیرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.