شهر زیرزمینی سامن نیازمند اختصاص اعتبار/ خطرآفرینی ساختمان‌ها برای دستکند تاریخی سامن

0
اشتراک

شهر زیرزمینی سامن نیازمند اختصاص اعتبار/ خطرآفرینی ساختمان‌ها برای دستکند تاریخی سامن

محمدرضا بشری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ملایر با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهر سامن اظهار داشت: این شهر شاهراه و حلقه اتصال جنوب و غرب و محل عبور زائرین کربلا و راهیان نور است.

وی افزود: شهر سامن با آثار تاریخی امامزاده سام و هام، برج تاریخی خان قلیخان، منطقه نمونه گردشگری تپه مصلی، باغات سرسبز و زیبا، و مهمتر از همه شهر زیرزمینی سامن جایگاه بالایی را در جذب مسافران و گردشگران به خود اختصاص داده است.

شهردار سامن با اشاره به اینکه شهر زیرزمینی سامن از سال ۸۴ بر اثر حفاری‌های مخابرات به صورت اتفاقی کشف و ورودی آن مشخص شد، گفت: کارشناسان میراث فرهنگی استان برای تحقیقات بیشتر وارد عمل شده و کاوش‌های خود را برای این اثر منحصر به فرد آغاز کردند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ سال است کاوش‌های این شهر زیرزمینی آغاز شده است، ادامه داد: هنوز فاز اول این دستکند به روی مردم و گردشگران گشوده نشده که یکی از مطالبات مردم ملایر بازدید این اثر تاریخی است.

بشری با اشاره به اینکه هنوز در شهر زیرزمینی سامن طرح فاضلاب شهری انجام نشده است، گفت: قرار گرفتن ساختمان‌ روی این دستکند می‌تواند خطرات بسیاری را برای این مجموعه تاریخی ایجاد کند.

وی تردد خودروهای سبک و سنگین را یک آسیب برای شهر زیرزمینی سامن دانست و ادامه داد: طی سال‌های گذشته نیز به خاطر بارندگی‌های شدید قسمتی از این شهر تاریخی دچار آسیب و آبگرفتگی شد.

شهردار سامن با بیان اینکه پیگیر رفع مشکلات این مجموعه هستیم، افزود: با توجه به اینکه توسعه شهرستان در توجه به بحث گردشگری است به طور حتم توجه بیشتر به این اثر تاریخی می‌تواند کمک بزرگی به توسعه گردشگری شهرستان ملایر و شهر سامن کند.

وی تأکید کرد: این یکی از دغدغه‌های ماست که بتوانیم راه دسترسی کاملی به تمام قسمت‌های این دستکند داشته باشیم و در این زمینه باید با برنامه حرکت کنیم.

بشری گفت: شهرداری سامن با تمام توان حاضر است کمک‌های لازم را برای رفع مشکلات و موانع سر راه  توسعه و افتتاح این مجموعه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر یک فرد ملایری در سمت معاونت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار دارد، انتظار داریم توجه بیشتری به رفع موانع و مشکلات این مجموعه شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.