درمان بسیاری از بیماریها با مصرف «نان جو» به جای نان گندم

0
اشتراک

درمان بسیاری از بیماریها با مصرف «نان جو» به جای نان گندم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛  دکتر علی کرمی با اشاره به اهمیت زندگی سالم، ۶ گام را برای سالم زیستن مطرح و اظهار کرد: برای نخستین گام زندگی سالم باید به سمت ایجاد عادتهای خوب در زندگی برویم؛ اگر می‌خواهید عادتهای سالمی در پیش بگیرید باید یاد گرفت که این تغییرات را به تدریج و کم‌کم وارد زندگی‌ شود؛ نباید انتظار داشته باشید که یک شبه نتیجه‌ تغییرات را مشاهده کنید، در واقع پژوهشها نشان می‌دهند که حدود ۳ تا ۴ هفته وقت می‌برد تا تغییری جا بیفتد و تبدیل به عادت روزمره شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلهای بزرگ تغییر سبک زندگی در زمینه‌ تغذیه، یافتن مواد غذایی سالم برای جایگزین کردن مواد غذایی همیشگی برنامه‌ی غذایی است؛ برای این کار شما باید با مصرف مواد غذایی سالم و جدید شروع کنید و ۴ هفته صبر کنید تا مصرف این مواد غذایی با ذائقه‌تان منطبق شود.

گام دوم، نوشیدنهای سالم 

کرمی نوشیدنیهای سالم را مهمترین عامل در این گام دانست و خاطرنشان کرد: به تدریج مصرف نوشیدنیهای گازدار را کم و به جای آن دوغ، آب یا دمنوشها را را جایگزین کنید؛ اگر خیلی علاقه به چای دارید سعی کنید چای ایرانی و کمرنگ مصرف کنید و قند و شکر را حذف کنید.

متخصص بیوتکنولوژی افزود: روزانه باید حداقل یک لیتر آب بنوشید، یک عدد لیوترش و کمی عسل به بطری آبتان اضافه کنید تا خوش‌طعم‌تر شود؛ به جای چای از دم نوشهای طبیعی استفاده کنید؛ شاید در گام اول از طعم این نوشیدنی خوشتان نیاید اما بهتر است مصرف آن را در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید و کم‌کم به طعم آن عادت کنید همچنین توصیه می‌کنم چند قطره لیموترش نیز به آنها اضافه کنید تا خوش‌طعم‌تر شده و خواص آن چند برابر شود.

گام سوم، میان وعده

کرمی درباره میان وعده‌ها یادآور شد: به جای کیک و شیرینی‌های پر از قند و افزودنیها و تنقلات ناسالم مثل پفک و چیپس و نوشیدنیهای صنعتی از میوه‌های فصل و و آجیلها استفاده کنید.

گام چهارم، کاهش حجم غذا

این متخصص بیوتکنولوژی کنار گذاشتن پرخوری و کاهش حجم غذا را گام چهارم دانست و تصرح کرد: یکی از رازهای سلامتی و طول عمر،  اجرای توصیه معروف پیامبر اکرم (ص )است که فرمودند: هر کس کم بخورد، سالم مى‏‌ماند و هر کس زیاد بخورد تنش بیمار مى‌شود و قساوت قلب پیدا مى‏‌کند( نهج الفصاحه ص۷۲۸ ، ح ۲۷۷۹).

وی ادامه داد: همچنین حضرت علی (ع) می‌فرمایند: کسی که خوراکش اندک باشد، فکر و اندیشه‏اش پاک شود؛ امیرمومنان(ع) نیز فرمودند: پرخوری و پرخوابی ، جان را فاسد می‌کند و زیان بارند یا امام صادق(ع) در حدیثی می‌فرمایند: همه مرضها از پرخورى سرچشمه مى‌گیرد، غیر از تب که علت دیگرى دارد.

کرمی با انتقاد از پرخوری متذکر شد: وقتش رسیده است که عادت نادرست  پرخوری را  پایان دهید؛ بهتر است از همان اول کمتر غذا بکشید یا اینکه از بشقابهای کوچک‌تر استفاده کنید، وقتی بشقابتان کوچک باشد پرتر دیده می‌شود و شما با همان غذا سیر می‌شوید همچنین زمانی‌که حجم غذایی که میل می‌کنید کم باشد کم‌کم به این میزان عادت می‌کنید و پرخوری را کنار می‌گذارید.

گام پنجم، دقت به خوراکیها

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله  درباره خورکیهای مصرفی در طول روز گفت: قرآن کریم می‌فرماید: فالینظر الانسان الی طعامه، باید انسان نگاه کند که چه می‌خورد (سوره عبس، آیه ۲۴) چرا که سلامتی آینده و برخی زمینه‌های سعادت او در گرو نحوه انتخاب او در تغذیه است؛ همین غذاهایی که می‌خوریم در یک فرایند پیچیده تبدیل به انرژی, حیات و حتی اندیشه می‌شود.

وی افزود: تفاوت انسانها در نوع اندیشه نیز با تفاوت آنها در نوع تغذیه ارتباط دارد همانطور که  پیامبر اسلام (ص) هنگامی که سفره گسترده می‌شد خدای را یاد می‌کرد و می‌گفت: «بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم اجعلها نعمه مشکوره تصل بها نعمه الجنه»، بار پروردگارا این غذا را نعمتی قرار ده که از عهده شکر آن برآیم و به وسیله آن مرا به نعمتهای بهشت رهنمون ساز؛ پیش از خوردن دستانش را می‌شست، غذای داغ نمی‌خورد و می‌گفت: غذای داغ برکت ندارد.

گام ششم، خوراکیهای خوب

کرمی درباره خوراکیهای مفید برای بدن و مصرف آنها در گام ششم تاکید کرد: نخست غذا باید طیب‌، طاهر، حلال و پاک باشد، سپس در باره نان باید بگویم امام رضا(ع)  می‌فرمایند: «فضیلت نان جو بر نان گندم مـانـنـد فـضـیـلت ما اهل بیت است بر سایر مردم است و هیچ پیغمبرى نیست مگر آنکه دعا کرده بـراى خـورنـده نـان یـا آش جـو و بـرکـت فـرسـتـاده اسـت بـر او و داخل هیچ شکمى نمى‌شود مگر آنکه هر دردیکه در آن هست بیرون می‌کند و نان و طعام جو قوت پـیـغمبران و طعام نیکان است و حق تعالى نگردانیده است قوت پیغمبران را مگر نان جو».

وی با اشاره به اهمیت مصرف سبزی گفت:  پـیـامـبـر (ص) درباره اهمیت مصرف سبزی می‌فرمانید: سفره‌هایتان را به سبزی زینت بخشید، زیرا خوردن سبزی با گفتن بسم‌الله‌، شیطان را می‌راند و فرمود‌: بر شما لازم است که از زیت (زیت به معنى روغن زیتون یا هرگونه روغن مایع است) استفاده کنید، زیرا صفرا را از بین مى‌برد… و اخلاق انسان را نیکو مى‌کند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.