صنعت نساجی سنتی؛ مهم‎ترین قطب صنایع تبدیلی در کردکوی/ برگزاری دوره‎های آموزشی نساجی سنتی و حصیربافی برای بانوان

0
اشتراک

صنعت نساجی سنتی؛ مهم‎ترین قطب صنایع تبدیلی در کردکوی/ برگزاری دوره‎های آموزشی نساجی سنتی و حصیربافی برای بانوان

محمد لشکربلوکی امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان، با اشاره به قطب‎بندی صنایع تبدیلی اظهار کرد: با توجه به دغدغه‎های مقام معظم رهبری مبنی بر گرایش به صنایع تبدیلی و دوری از خام‎فروشی قطب‎بندی صنایع تبدیلی در دستور کار قرار گرفت.

* در راستای قطب‎بندی صنایع تبدیلی ۳ قطب در کردکوی انتخاب شد

وی با بیان اینکه سپاه پاسداران به‎عنوان پیشقراول فرامین مقام معظم رهبری تسهیلاتی را برای پیاده‎سازی فرامین معظم‎له مشخص کرده است، گفت: این عرصه در ابتدا برای مردم ناآشنا بود که بعد از دو سال اطلاع‎رسانی و تبلیغ، در سال‎جاری نگاه دیگری در قطب‎بندی صنایع تبدیلی ایجاد شد تا این عرصه به‎صورت محوری در شهرستان‎ها انجام شود تا هزینه‎ها ساماندهی و در یک بخش استفاده شود.

مسؤول بسیج سازندگی کردکوی ادامه داد: پس از ابلاغ این دستور مبنی بر کار کردن محوری در حوزه صنایع تبدیلی در شهرستان‎ها، با هم‎فکری بسیج سازندگی شهرستان کردکوی، فرمانداری کردکوی و برخی ادارات اعم از جهاد کشاورزی، فنی و حرفه‎ای، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سه قطب صنعت نساجی سنتی، گیاهان دارویی و بسته‎بندی محصولات به‎ویژه مرکبات برای شهرستان کردکوی انتخاب شده که در حال حاضر نساجی‎سنتی که قابلیت درآمدزایی و فرآوری بالایی دارد به‎عنوان مهم‎ترین قطب در بین سه قطب انتخاب شده است.

لشکربلوکی با اشاره به اینکه پس از مشخص شدن سه قطب در شهرستان کردکوی با ادارات ذی‎ربط و تخصصی عرصه‎های مربوطه جلساتی برگزار کردیم، افزود: طبق هماهنگی با اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان برای کار در عرصه صنعت نساجی سنتی دستگاه بومی به نام «کارچاله» انتخاب شد.

وی با بیان اینکه دستگاه کارچاله برای عرصه نساجی سنتی در گذشته در تمام منازل بود، ابراز کرد: مهد این دستگاه در روستای بالاجاده شهرستان کردکوی است، اگرچه در روستاهای دیگر نیز وجود داشته که امروزه به دلیل مدرنیته شدن در حال فراموشی است.

*اختصاص ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به عرصه نساجی سنتی

مسؤول بسیج سازندگی کردکوی با بیان اینکه با رویکرد بومی‎سازی عرصه نساجی سنتی اقداماتی بر روی دستگاه سنتی کارچاله انجام شد، بیان کرد: بعد از انجام اقدامات اولیه حدود ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به این بخش اختصاص داده شد و میزان درآمد لازم برای متقاضیان به‎منظور راه‎اندازی این عرصه مشخص شد.

لشکربلوکی با بیان اینکه دستگاه کارچاله در کارگروه‎های تعیین شده با قیمت مناسب طراحی و بازسازی شد، یادآور شد: در بخش صنعت نساجی دستگاه کارچاله علاوه‎بر بافت بیش از ۴۰ محصول اعم سفره، چفیه، روتختی، حوله، پرده و … قابلیت بافت جاجیم را نیز دارد.

وی با بیان اینکه در گذشته یک عدد جاجیم کوچک ۶ میلیون تومان به‎فروش می‎رفت و جاجیم یک نوع محصول صادراتی بود، خاطرنشان کرد: در طراحی این دستگاه سعی شد علاوه‎ بر بافت محصولاتی همچون سفره، حوله و … قابلیت بافت جاجیم را نیز داشته باشد.

مسؤول بسیج سازندگی کردکوی با بیان اینکه بعد از بررسی مشخص شد ۹۹ درصد از افراد کارآفرین در حوزه صنعت نساجی سنتی (کارچاله) از بانوان هستند، اضافه کرد: از جمله مشکلات آنها تهیه الیاف مصنوعی از تهران بود که بعد از آگاهی از این مشکل و همچنین برای تولید الیاف طبیعی تصمیم به ایجاد نوغانداری در شهرستان کردکوی گرفتیم و در این‌خصوص نیز نشست‎هایی با فرمانداری و ادارات مرتبط برگزار شده است.

لشکربلوکی با بیان اینکه با ایجاد نوغانداری و تولید نخ طبیعی زمینه اشتغال‌زایی برای چندین نفر ایجاد خواهد شد، اذعان کرد: این برنامه جزو برنامه‎های راهبردی است و در نظر داریم در برنامه چشم‎انداز پنج ساله حداقل ۱۰ کارگاه نخ‎ریسی، رنگ‎ریزی و نوغانداری در کردکوی راه‎اندازی شود که اقدامات اولیه آن آغاز شده است.

وی از تشکیل کارگروهی برای فروش محصولات تولیدی خبر داد و گفت: بر اساس آخرین آمارها در حال حاضر ۸۰ نفر به صورت سنتی در قطب نساجی سنتی در بخش کارچاله در شهرستان کردکوی کار می‎کنند.

* حمایت ویژه بسیج سازندگی کردکوی برای فعالیت در عرصه نساجی سنتی/ اعطای مدرک معتبر در پایان دوره‎های آموزشی

مسؤول بسیج سازندگی کردکوی با بیان اینکه نگاه ما ورود بانوان جوان، و تحصیلکرده برای تولید محصولات جدید با طرح‎های جذاب و زیبا است، یادآور شد: محور و رویکرد اصلی بسیج سازندگی کردکوی تا پایان سال‎جاری آموزش به بانوان علاقمند برای فعالیت در حوزه حصیربافی و نساجی سنتی است.

لشکربلوکی با بیان اینکه دوره‎هایی برای آموزش حصیربافی و نساجی سنتی در روستاهای کردکوی برگزار می‎شود، تصریح کرد: در پایان دوره آموزشی به افراد شرکت کننده مدرک معتبر فنی و حرفه‎ای از سوی اداره صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری اعطا می‎شود.

وی با بیان اینکه این کلاس‎های آموزشی تاکنون در ۶ روستای شهرستان کردکوی برگزار شد، اظهار کرد: تاکنون ۴۵ نفر در صنعت نساجی سنتی و حدود ۲۵ نفر در زمینه حصیربافی آموزش دیده‎اند.

مسؤول بسیج سازندگی کردکوی،  آموزش به دانش‎آموزان و دانشجویان را از برنامه‎های بعدی دانست و ابراز کرد: از برنامه‎ها و روش‎های مختلفی برای فرهنگ‎سازی این عرصه‎ها در بین آحاد مردم استفاده می‎شود.

لشکربلوکی با بیان اینکه افراد برای تولید محصولات در بخش نساجی سنتی در صورتی که از الیاف طبیعی استفاده ‎کنند در صورت آماده بودن بازار فروش، سالانه حدود ۳۷ میلیون تومان درآمد خواهند داشت و در صورت استفاده از الیاف مصنوعی درآمد سالانه آنها به ۱۶ میلیون تومان خواهد رسید، بیان کرد: این در حالی است که فرد برای عرصه نساجی سنتی با هزینه بسیار کم می‎تواند دستگاه کارچاله را تهیه و عرصه را راه‎اندازی کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بانوان فعال کارآفرین در این بخش مشکل فروش ندارند، مطرح کرد: نگاه و هدف ما صادرات محصولات تولیدی همچون سال‎های گذشته است.

مسؤول بسیج سازندگی کردکوی از ارائه تسهیلات ۵ میلیون تومانی به بانوان علاقه‌مند برای راه‎اندازی عرصه کارچاله خبر داد و اضافه کرد: بسیج سازندگی آمادگی پرداخت تسهیلات، آموزش، مشاوره و حتی فروش محصولات را به افراد علاقمند دارد.

لشکربلوکی، اشتغالزایی، کسب درآمد، احیای فرهنگ منسوخ شده و تولید محصولات با نگاه امروزی را از اهداف پرداختن به صنعت نساجی سنتی و حصیربافی دانست.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.