عرصه سلامت معنوی نیازمند بازتعریف فلسفی است

0
اشتراک

عرصه سلامت معنوی نیازمند بازتعریف فلسفی است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا)، حجت‎الاسلام والمسلمین حمیدپارسانیا صبح امروز ۱۵ دی ماه، در همایش سلامت معنوی در قم گفت: سلامت معنوی وسیع‎تر از مسئله پزشکی است. در بیماری‎های جسمانی انسان، پیش از آنکه به مسئله سلامت بپردازیم آن بیماری به اپیدمی مبدل می‎شود و برطرف کردن آن نیازمند مشارکت اجتماعی است.

حجت‌الاسلام پارسانیا تصریح کرد: مسئله سلامت هم با حوزه مطالعات فلسفی، عرفانی، فقهی، دینی و کلامی مرتبط است و هم با عرصه‎های نفس شناسی، روانشاسی، اجتماعی و … ارتباط دارد.

وی گفت: در عرصه علوم اجتماعی نظام معنایی در عرصه زیست و زندگی افراد و جامعه مورد مطالعه قرار می‎گیرد؛ تطوراتی در عرصه نظریات علوم اجتماعی وجود دارد؛ از نیمه دوم قرن بیستم این بحث مورد توجه قرار گرفت.

این ستاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در نیمه اول قرن بیستم، غفلت از معنویت یک امر فراگیر بود ولی توجه به معنویت در آینده قابل پیش بینی بود زیرا بدون معنویت زندگی امکان پذیر نیست؛ اما در این عرصه صورت‎هایی چون معنویت کاذب شکل گرفت.

رئیس بخش حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: با توجه به همه جانبه بودن این امر، پرداختن جامعه پزشکی به مسئله معنویت قابل تامل است؛ حاشیه نشستن و عقب نشستن بقیه مجموعه‎ها در این موضوع نیز درست نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: سلامت معنوی یک پدیده فرهنگی و تاریخی و تمدنی است؛ پرداختن به مسئله معنویت باید با رعایت مسائل و ابعاد مختلف انجام شود و دانشی که دنیا را تفسیر می‎کند در این زمینه نقش اساسی دارد؛ معنویت تنها یک آسیب نیست و معنویت شناس باید در داخل آن آسیب وارد شود.

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: متاسفانه در نظام علمی وقتی با علوم مدرن مواجه شدیم تنها فن آوری آن را دیدیم و دارالفنون را تاسیس کردیم ولی نگاه فناورانه به علوم به خصوص پزشکی صورت نگرفت.

رئیس بخش حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: پیش از علوم پایه یک سطح دیگری مطرح است که شامل مباحث فلسفی و متافیزیک دانش‎های بنیادین است؛ جهان مدرن با فلسفه و متافیزیک خود کار کرده و به معرفت شناسی تقلیل داده و معرفت را سابجکت کرده است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اگر بحث معنویت را به عنوان آبژه پزشکی ننگریم و وارد عرصه دانایی پزشکی شویم باید به نظریه‎های پزشکی بپردازیم و آنها را بازشناسی کنیم.

وی گفت: امروزه زیست شناسی در یک وزارتخانه تدریس می‎شود و علوم پزشکی با این عرصه ارتباط ارگانیک ندارد؛ باید به عقبه مبانی معرفی حوزه زیست بپردازیم تا به نظریات پزشکی برسیم؛ باید بدانیم که با کدام عقبه فکری و فلسفی به تفسیر مبانی زیست شناسی بپردازیم.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: اگر با رویکرد دینی و معرفتی وارد این عرصه شویم قطعا تئوری‏‌های پزشکی شکل دیگری پیدا می‎کند؛ وقتی دانشجویی از فضای معنوی و تاریخی خود وارد نظام معرفتی می‏‌کنیم که تعریف آن از علم تفسیری دنیوی و این جهانی دارد، قطعا آبژه مطالعات او تغییر خواهدکرد و نگاه عمیق او نیز کاملا دنیوی خواهدشد.

رئیس بخش حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: کار اساسی که در این عرصه می‌‏توان انجام داد این است که سوژه‎ای که می‌خواهد معنویت را ببینید یک بار از افق معنویت بازبینی شود و با پیشگامیی که نظام پزشکی دارد باید این کار را در دسترس خود قرار دهد و با دو برنامه ۵ ساله این کار صورت گیرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.