مشکلات یک توریست در لرستان/

0
اشتراک

مشکلات یک توریست در لرستان/

در ادامه این مطلب آمده است:برای معرفی و شناساندن این قابلیت‌های گردشگری، فقط وجود یک یا چند بنای تاریخی کافی نیست بلکه به ملزومات و زیرساخت‌هایی نیازمند است که ایجاد آن‌ها، همت مسوولین و مردم استان را می‌طلبد.
هر گردشگر در طول سفر خود با فضای شهر، افراد مسوول، مردمان عادی، راهنمای تور، راننده وسیله نقلیه و فروشندگان در منطقه میزبان، رو به رو می‌شود و امکانات موجود و همچنین رفتار تمامی این افراد نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان رضایتش دارد، چرا که هرکدام از آن‌ها به‌نوعی نمایندگان منطقه میزبان محسوب می‌شوند.
موضوع چگونگی رفتار و ارائه خدمات به یک گردشگر نه‌تنها در جلب رضایت گردشگر و ایجاد فرصت‌های بعدی برای حضور دوباره وی در آن منطقه مهم است.
بلکه سبب شکل‌گیری تصویری منفی و یا مثبت در ذهن وی در خصوص آن مکان می‌شود و دیدگاه و تفکر وی را شکل خواهند داد، لذا گردشگران نیاز دارند به‌محض ورود اطلاعات دقیق و درستی برای اقامت هرچه بهتر و مناسب‌تر از نظر هزینه داشته باشند؛ و متولی گردشگری مقصد باید حداقل نیازهای آنان را برآورده کند.
در نگاه اول اگر مسافر خاطره مبلمان شهری و رفتار مردم میزبان را در ذهنش ثبت خواهد نمود و هرچه این تفکر شیرین و مثبت باشد زمینه‌ساز سفرهای بعدی و همچنین تبلیغ خواهد شد.
به طور مثال طی روزهای اخیر تعدادی گردشگر اروپایی از قلعه فلک‌الافلاک دیدن می‌کنند؛ اما متأسفانه مترجمی برای راهنمایی آنان پیدا نمی‌شود.
لیدر هم که به زبان انگلیسی تسلط ندارد، نمی‌تواند اطلاعات لازم را در خصوص مکان تاریخی در اختیار بازدیدکنندگان بگذارد لذا آن‌ها فقط به یک بازدید تصویری ساده از این بنای تاریخی و گرفتن چند عکس یادگاری، اکتفا می‌کنند.
همچنین مسافرین فوق در بازدید با یک فضای تاریک و بی‌روح که سکوت آن را فرا گرفته مواجه می‌شوند و مهم‌تر از آن تعطیلی موزه باستان‌شناسی قلعه فلک‌الافلاک است که بازدیدکنندگان را تقریباً دست‌خالی برمی‌گرداند.
انتظار شما از بازدیدکنندگان چیست؟
نکته اول: مجموعه تاریخی فلک‌الافلاک که داعیه ثبت جهانی آن را داریم از داشتن یک مترجم و راهنمای گردشگری متخصص محروم است و مسوولین گردشگری استان، شاید در رفع آن کوتاهی داشته‌اند.
نکته دوم: حال و هوای این روزهای قلعه فلک‌الافلاک است، عدم روشنایی کافی و سکوتی سرد، سالن‌های این موزه را برای بازدیدکنندگان غیر قابل تحمل نموده که ابراز عدم رضایت برخی از آنان را به دنبال دارد.
و صد البته تعطیلی موزه باستان‌شناسی آن در طول سال به‌جز ایام نوروز است که خود از مشکلات عدیده و مکرر دیگر این مجموعه تاریخی به‌شمار می‌آید و سال‌هاست تغییری در آن حاصل نمی‌شود.
این فقط نمونه کوچکی از مشکلات گردشگری استان است که دست به دست هم داده و خود به نوعی سبب گردشگر گریزی مسافران از لرستان شده است.
مبلمان شهری نامناسب، عدم جلوه سازی خوب میدان‌ها شهری، عدم توجه به امکانات بهداشتی، عدم فرهنگ‌سازی لازم در بین برخی مردم برای گردشگر پذیری، عدم آموزش تخصصی گردشگری در بین تحصیل‌کرده های این رشته و… از مشکلات موجود سد راه می باشد.
زمانی که یک گردشگر به شهر قدم می‌گذارد، همه اتفاق‌ها و امکانات یک شهر می‌تواند در رضایت‌مندی وی از مقصد گردشگری که برگزیده، مؤثر باشد، حتی فرهنگ چگونه رفتار کردن مردم با گردشگران که می‌توانند بهترین سفیران تبلیغاتی باشند.
اما متأسفانه نه تنها برخی از مردم ما بلکه حتی افرادی که در بخش‌های خدماتی گردشگری کار می‌کنند در زمینه رفتار با خارجی‌ها و حتی گردشگران داخلی اطلاعات زیادی ندارند. رانندگان آموزش ندیده، نمی‌دانند با جهانگردان چگونه رفتار کنند. حتی میزان آشنایی اکثر مردم و حتی تحصیل‌کرده‌های این حوزه با زبان بین‌المللی انگلیسی بسیار ناچیز است.
استان ما در زمینه توسعه گردشگری تاکنون گام فرهنگی مفیدی برنداشته است و ما هنوز با مقصد گردشگری شدن فاصله داریم.
ساماندهی، زیباسازی و توسعه مناسب فضاهای شهری، بازسازی فضاهای مرده و اماکن تفریحی و هنری بستر مناسبی را در جهت توسعه گردشگری شهری به دنبال دارد.
اگر می‌خواهیم خرم‌آباد به مقصد گردشگری تبدیل شود باید از برداشتن همین موانع کوچک شروع کنیم و اگر خلاقانه عمل کنیم می‌توانیم در معرفی آثار قدم بزرگی برداریم و انتظار مقصد گردشگری شدن را داشته باشیم.
منبع :پایگاه تحلیلی خبری یافته
۷۲۷۴/۶۰۶۰
خبرنگار: مریم نریمانی**انتشاردهنده: محمد علیدوستی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.