شیوع خشکی چشم در جوانان

0
اشتراک

شیوع خشکی چشم در جوانان

دراین مطلب آمده است: چشم یکی از اعضای مهم بدن و بینایی یکی از مهم ترین حواس انسان است. فرد با حس بینایی از خود محافظت و تعادل خود را حفظ می کند و از دیدن محیط اطراف لذت می برد. این اهمیت باعث می شود تا از این عضو مراقبت بیشتری شود. امروزه شاهدیم که افراد در رده های مختلف سنی ساعت های طولانی با تلفن همراه یا رایانه کار می کنند که به همین نسبت تعداد افراد عینکی هم در بین جوانان و نوجوانان روز به روز بیشتر می شود. در کنار ضعیف شدن نمره چشم، مشکلات چشمی دیگری نیز وجود دارد که در اثر عوامل مختلفی بروز می کند در حالی که فرد از آن مطلع نیست؛ این مشکلات در طولانی مدت آثار مخربی بر قدرت بینایی و کارکرد چشم ها خواهد داشت. در کنار استفاده زیاد از رایانه و تلفن همراه، شرایط آب و هوایی و وجود گرد و غبار از علل شایع بروز بیماری های چشمی است.خشکی چشم یکی از شایع ترین بیماری هایی است که وقتی فرد برای معاینه چشم به بینایی سنج یا چشم پزشک مراجعه می کند، از وجود آن با خبر می شود. این بیماری در بین جوانان شایع شده است حال آنکه در گذشته اغلب بیماران سنین بالای ۴۰ سال داشتند.
علل بروز خشکی چشم
یک متخصص چشم در این باره می گوید: در این بیماری اشک به میزان کافی یا با ترکیب مناسب تولید نمی‌شود و یا ممکن است به دلیل وضعیت غیر طبیعی پلک‌ها اشک به سرعت تبخیر شود.«امیرمسعود سالاری» وجود اشک در سطح قرنیه را ضروری و مستلزم دید بهتر می داند و ادامه می دهد: وجود اشک در چشم برای حرکت خوب و نرم پلک ها، و جلوگیری از عفونت های احتمالی الزامی است.وی با بیان این که در بیشتر موارد فرد مبتلا احساس نمی کند که چشمش خشک شده است، بلکه بیشتر دچار سوزش و خارش و گاهی ریزش اشک از چشم ها می شود، تصریح می کند: سوزش و خارش چشم ها، احساس وجود شن ریزه در چشم، تاری دید که با پلک زدن برطرف می شود، حساسیت به نور شدید، اشک ریزی بیش از حد، شایع ترین علایمی است که در خشکی چشم دیده می شود.وی معتقد است: شدت بروز این علایم در زمان های مختلف یکسان نیست و با قرار گرفتن در معرض باد و گرد و غبار، کار با رایانه، تماشای تلویزیون یا مطالعه طولانی مدت بدتر می شود.این متخصص چشم شایع بودن این بیماری را در بین زنان به دلیل تغییرات هورمونی در سنین مختلف بالاتر می داند و درباره علل بروز این بیماری می گوید: بالا رفتن سن ،کار چشمی طولانی، مصرف داروهای فشار خون و جلوگیری از بارداری، بیماری تیروئید ، تغذیه نامناسب و استفاده زیاد از لنزهای تماسی می تواند از علل مهم بروز این بیماری باشد.وی ادامه می دهد: در استان ما به دلیل گرما و خشکی هوا، وزش باد وگرد و غبار بیشتر افراد بدون آن که بدانند دچار خشکی چشم شده اند و با قرارگرفتن در مجاورت هوای خنک یا در شهرهای مرطوب احساس بهتری دارند.
درمان خشکی چشم
دکتر سالاری تجویز اشک مصنوعی را یکی از روش های درمان معرفی می کند و می افزاید: مصرف اشک مصنوعی تنها ۴ تا ۵ بار در روز تجویز می شود و بهتر است به دلیل امکان ایجاد عفونت، ۲۰ تا ۳۰ روز بعد از باز شدن در بطری، دور ریخته شود.وی ادامه می دهد: در صورتی که بیمار نیاز به دفعات بالای دریافت اشک مصنوعی داشته باشد قطره اشک روزانه که فاقد مواد نگهدارنده است، تجویز می‌شود. همچنین پماد و ژل نرم کننده چشم که در ساعت خواب استفاده می‌شود از دیگر درمان های دارویی این عارضه است.وی با بیان اینکه بعضی افراد در هنگام صبح احساس خشکی چشم دارند و برخی در اواخر روز و با قرار گرفتن در معرض گرد و غبار علایم خشکی چشم آنها تشدید می‌شود، می گوید: به این افراد توصیه می‌شود از محیط‌های آلوده‌ای که دود سیگار و قلیان یا دود ماشین و آلاینده ها وجود دارد دور باشند چرا که برای چشم آنها آزار دهنده است و خشکی و ریزش اشک را تشدید می کند.این متخصص چشم اظهار می کند: استفاده از کمپرس های مرطوب و عینک آفتابی بزرگ که تماس هوا را با چشم کمتر می‌کند، مفید است.
زمان کار با رایانه هر ۳۰ دقیقه چشم ها را ببندید
یک اپتومتریست درباره روش های جلوگیری از خشکی چشم در افرادی که مدت زمان طولانی با رایانه کار می کنند، می گوید: بهترین روش مراقبت از چشم ها در کار با رایانه یا خواندن کتاب و کار با تلفن همراه این است که هر ۳۰ دقیقه تا یک ساعت دست از کار بکشیم و به دور دست نگاه کنیم و مرتب پلک بزنیم این کار باعث می شود جریان های عصبی چشم فعال شود.«سحر ریگی» ورزش چشم را هنگام کار زیاد یا مطالعه طولانی ضروری می داند و ادامه می دهد: بعد از ۳۰ دقیقه مطالعه یا کار با رایانه چشم هایتان را ببندید و دست خود را روی چشم با فاصله از پلک قرار دهید، به طوری که هیچ نوری وارد چشم نشود. تا ۲۰ بشمارید و چشم را در همین حالت نگه دارید. این کار برای چشم و مغز مفید است و نیروی چشم را نیز افزایش می دهد.وی ادامه می دهد: همچنین می توانید سر را به حالت معمولی ثابت نگه دارید، ابتدا چشم را به طرف راست در حدقه چشم بچرخانید به طوری که تا حد امکان از زاویه راست چشم نگاه کنید. سپس بدون حرکت دادن سر، به طرف چپ سپس طرف بالا و بعد طرف پایین حدقه چشم را بچرخانید. پس از پایان این مراحل چشم را داخل حدقه به سمت راست، چپ و بالا و پایین بچرخانید.وی خاطر نشان می کند: انجام این حرکات باعث حرکت چشم و افزایش اشک می شود و از خشکی و خستگی چشم در حین فعالیت های روزانه جلوگیری می کند.
۸۰۰۶**۳۰۴۲ دریافت کننده: نرگس تیموری **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.