جلسه ساماندهی وضعیت بلوار شهید انصاری شرقی قزوین برگزار شد

0
اشتراک

جلسه ساماندهی وضعیت بلوار شهید انصاری شرقی قزوین برگزار شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین شامگاه چهارشنبه در این نشست افزود: متاسفانه چند سال است که درباره طرح های شهید انصاری شرقی، بلوار آیت الله خامنه ای، بلوار مرحوم ابوترابی و بلوار صنعت در قزوین تصمیم های واحدی اتخاذ نشده و به عبارتی، این طرح ها در محله های یاد شده به همراه مالکان آنها در بلاتکلیفی به سر می برند.
علی فرخزاد ادامه داد: شورایعالی شهرسازی و معماری ایران طی سال های گذشته با ایراد گرفتن در اجرای چند طرح در بلوار شهید انصاری شرقی توسط شهرداری قزوین و برخی مصوبات کمیسیون های ماده ۵، آنها را منتفی اعلام و در نتیجه این اقدام مالکان محل های یاد شده در بلاتکلیفی برای فروش یا بازسازی ساختمان های خود به سر می برند.
وی با اشاره به محله بلاغی قزوین، اضافه کرد: شواریعالی معماری و شهرسازی ایران به طرح های این محله نیز اشکال وارد کرده و مصوبات قبلی ماده ۵ را ابطال و بر اعمال خواسته های این شورا و ممنوعیت هر نوع ساخت و ساز در آن محله، تاکید کرده است.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین یادآور شد: قرار بود مشاور طرح محله بلاغی با برگزاری مسابقه انتخاب شود که این موضوع نیز با نظر شواریعالی شهرسازی و معماری ایران لغو شد.
فرخزاد در پایان یادآور شد: باید با گرفتن مشاوری از سوی سازمان نظام مهندسی استان، ادامه طرح بلوار شهید انصاری شرقی را در کمیسیون ماده ۵ مطرح تا تکلیف مردم این منطقه نیز مشخص شود.
شهردار قزوین نیز در این نشست اعلام کرد: بسیاری از منازل مسکونی موجود در طرح شهید انصاری قزوین تملک شده اما متاسفانه به دلیل اختلاف در حفظ بافت سنتی یا نوسازی بافت فرسوده، این طرح راکد مانده است.
مسعود نصرتی با اشاره به اینکه طولانی شدن طرح شهید انصاری شرقی بدون شک به ضرر مردم این منطقه تمام شده، ادامه داد: ما نباید با انجام اقدام هایی باعث طولانی شدن این طرح و آسیب دیدن مردم شویم زیرا این طرح پس از بررسی و تحقیق مسئولان جانمائی و به تصویب رسیده است.
نصرتی با اشاره به اینکه توقف این طرح باعث بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی می‌شود، یادآور شد: برای احداث ادامه خیابان شهید انصاری تاکنون هزینه های زیادی صرف شده و توقف آن نیز برای ساکنان و مدیریت شهری تبعات زیادی به همراه خواهد داشت.
در ادامه این جلسه به مخالفت شورایعالی معماری و شهرسازی ایران با طرح عبور خیابان انصاری شرقی با عنوان ‘بررسی و تعیین تکلیف طرح خیابان انصاری شرقی قزوین’ اشاره شد.
دلایل مخالفت این شورا با این طرح، استقرار ناگزیر کاربری‌ها و فعالیت‌های تجاری جاذب جمعیت، برهم خوردن یکپارچگی و انسجام بافت تاریخی محله بلاغی در اثر احداث خیابان شریانی درجه ۲ با عرض ۲۴ متر و آثار سوء آن در ساختار اجتماعی‌، فضایی و کالبدی بافت، تخریب بخشی از عرصه تاریخی ثبتی مسجد و مدرسه حیدریه و گرمابه بلاغی و مخدوش شدن پیوستگی و موجودیت آثار ثبتی سردر عالی قاپو و خیابان سپه، تناسب نداشتن ویژگی ‌های کالبدی مسیر و ضوابط ساختمانی بناهای مجاور آن و تراکم ساختمانی چهار طبقه و اختلال در جریان زندگی محلی و ایمنی و امنیت ساکنان محله یر اثر هدایت ترافیک عبوری مرکز شهر به درون محله مسکونی عنوان شده است.
طرح بلوار شهید انصاری شرقی از محدوده خیابان هلال احمر و ورودی دولتخانه صفوی آغاز و تا سردر عالی‌قاپو که بنای مربوط به دوران صفویه و اصلی ترین ورودی به دولتخانه و ارگ سلطنتی است، ادامه پیدا می کند.
به گفته برخی کارشناسان پیشروی این طرح ضمن آنکه منجر به نابودی بخش مهمی از شاکله میراث تاریخی قزوین و بخش عمده‌ای از بناها و عناصر ثبت شده ملی می‌شود، احداث خیابان شهید انصاری شرقی نیز محله بلاغی را به ۲ بخش تقسیم می کند.
۶۱۰۱/۸۰۵۴ * خبرنگار: هادی درزی رامندی** انتشار دهنده: رضا اسدی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.