الزام دولت به تأمین ناوگان قطار شهری

0
اشتراک

الزام دولت به تأمین ناوگان قطار شهری

الزام دولت به تأمین ناوگان  قطار شهریبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه با تصویب ماده ۷۰ این لایحه موافقت کردند.
 براین اساس دولت مکلف شد نسبت به تضمین تسهیلات و تأمین ناوگان و تجهیزات قطار شهری شهرها و حومه آنها از محل منابع پیش بینی شده در بودجه سنواتی به نحوی اقدام کند که تا پایان قانون برنامه ششم ۲۰۰۰ دستگاه واگن و تجهیزات مربوط با رعایت قانون استفاده از حداکثر ظرفیت داخلی به خطوط ریلی شهری اضافه شود و شهرداری ها نیز موظفند نسبت به توسعه قطار شهری از محل منابع خود اقدام کنند.  * آخوندی : تاکید بر تضمین دولت برای ارائه تسهیلات توسعه ناوگان قطار حومه‌ای  وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه تضمین دولت برای ارائه تسهیلات جهت توسعه ناوگان قطار حومه‌ای ضروری است، گفت: اگر این تضمین وجود نداشته باشد هیچ سرمایه‌گذاری صورت نخواهد گرفت.
 عباس آخوندی در نشست علنی نوبت صبح امروز دوشنبه ۱۳ دی  در جریان بررسی ماده ۷۰ لایحه برنامه ششم توسعه کشور، در خصوص تکلیف دولت برای تضمین تسهیلات و تجهیزات قطار شهری در بودجه سنواتی توضیح داد: روزانه بیش از یک و نیم میلیون خودرو وارد تهران و از آن خارج می شوند. این در حالی است که مجلس شورای اسلامی روز گذشته نخستین بار “تشکیل قطار حومه ای” را تصویب کرد؛ هر چند قطار حومه ای نظام متفاوتی با قطارهای شهری و دوربرد دارد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: قطارهای حومه ای صبح ها از بیرون به داخل شهر و بعدازظهرها از داخل به بیرون شهر می روند، بنابراین سیستم آنها عمدتاً تا ۵۰ درصد ظرفیت کار می کند. البته سیستم های قطارهای حومه ای معمولا در تمام دنیا مجزا و خاص هستند، چرا که در حیطه قطارهای مترو و قطارهای دوربرد جای نمی گیرند لذا دولت ها در این نوع ناوگان های قطاری ورود  و به نوعی حمایت می کنند.

این عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در قطارهای حومه ای عمدتاً با هدف ایجاد شرایط مساعد شهری همچون مترو انجام می شود، اضافه کرد: همانطور که در مترو، سرمایه گذاری شهرداری ها تضمین و حدود ۵۰ درصد بلیط پرداخت می شود، در قطارهای حومه ای نیز به دلیل اهداف اجتماعی و مسئله محیط زیست سیستم های آنها با ۵۰ درصد ظرفیت عمل می کنند، لذا این قطارها کاملا خودکفا و خودگردان هستند و به همین دلیل آوردن عبارت “تضمین دولت” در بند (ب) ماده ۷۰ ضروری است و اگر تضمین دولت آورده نشود، عملاً این سرمایه گذاری شکل نگرفته و کسی سرمایه گذاری نخواهد کرد، لذا به بودن آن تاکید دارم.

در بند (ب) ماده ۷۰ لایحه برنامه ششم توسعه آمده است: دولت مکلف است نسبت به تضمین تسهیلات و تامین ناوگان و تجهیزات قطار شهری شهرها و حومه آنها از محل منابع پیش بینی شده در بودجه سنواتی بنحوی اقدام نماید که  تا پایان برنامه دوهزار( ۲۰۰۰) دستگاه واگن و تجهیزات مربوط به خطوط ریلی شهری اضافه شود. شهرداریها نیز موظفند نسبت به توسعه قطار شهری از محل منابع خود اقدام نمایند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.