شمار موارد شناسایی‌ شده ایدز در کشور به بیش از ۳۲ هزار نفر رسید

0
اشتراک

شمار موارد شناسایی‌ شده ایدز در کشور به بیش از ۳۲ هزار نفر رسید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری فارس استان سمنان، جعفر جندقی ظهر امروز در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان سمنان که با سه محور تبیین برنامه خودمراقبتی سازمانی در ادارات استان و جلب مشارکت و همکاری سازمان‌ها در این خصوص، اهمیت اجرای مرحله چهارم استرات‍ژی ایدز در استان به‌منظور پیشگیری و کنترل این بیماری و ارائه گزارش بازدید از مراکز تولید و عرضه تخم‌مرغ توسط اداره کل دامپزشکی و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان در سالن مدیریت بحران استانداری سمنان برگزار شد، در خصوص گروه‌های خودیار مطالبی بیان کرد.

وی گفت: در این برنامه، دانشگاه‌ها موظف هستند حداقل برای چهار بیماری سرطان، دیابت، قلبی و عروقی و بیماری تنفسی یا ریسک فاکتورهای مربوطه برای هر شهرستان، گروه خودیار تشکیل دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان از مزایای طرح گروه‌های خودیار را یادگیری اطلاعات و استراتژی‌های جدید برای مقابله با مشکلات عنوان کرد.

جندقی بیان داشت: اطلاع‌رسانی به کارکنان به‌منظور تکمیل پرونده الکترونیک سلامت و ثبت‌نام به‌عنوان سفیر سلامت خانوار خود،‌ اعلام آمادگی سازمان‌ها به‌منظور تشکیل شورای ارتقای سلامت در محل کار به دانشگاه و تدوین برنامه عملیاتی مشارکتی، ارتقای کیفیت زندگی مردم با توانمندسازی آن‌ها برای خودمراقبتی خود سبک زندگی سالم بر پایه آموزه‌های اسلامی و ایرانی از جمله مأموریت‌های مهم محسوب می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به دومین دستور کار جلسه یعنی اهمیت اجرای مرحله چهارم استرات‍ژی ایدز در استان به‌منظور پیشگیری و کنترل بیماری ایدز گفت: برآورد شده است ۲٫۳ میلیون مورد در سال ۲۰۱۲ به ویروس اچ.آی.وی مبتلا شده‌ باشند و این رقم از اواخر دهه ۱۹۹۰ تاکنون پایین‌ترین مقدار را دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان در خصوص وضع ایران در این خصوص افزود: در حال حاضر، شواهدی از همه‌گیری ایدز در کشور وجود ندارد؛ اما کشور در مرحله همه‌گیری متمرکز بین مصرف‌کنندگان تزریقی مواد مخدر قرار دارد.

جندقی بیان داشت: شیوع ایدز بین مصرف‌کنندگان تزریقی ۱۵ درصد و بین زنان دارای رفتارهای پرخطر این میزان ۴٫۵ درصد محاسبه شده و همچنین شیوع بین زنان باردار نزدیک به صفر بوده و این یک فرصت برای برنامه‌های آینده است.

وی، تعداد کل موارد شناسایی‌شده ایدز تا پایان خردادماه سال ۹۵ را در کشور ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر عنوان کرد و افزود: توزیع جنسی مبتلایان به این ویروس در سال گذشته، ۱۶ درصد بین زنان و ۸۴ درصد بین مردان بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با تأکید بر لزوم آموزش و اطلاع‌رسانی همگانی به عموم مردم در خصوص این بیماری گفت: پوشش پایین شناسایی موارد ابتلا به ویروس اچ.آی.وی یکی از چالش‌های عمده در این زمینه است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.