ضرورت آسیب شناسی فضای مجازی در جامعه

0
اشتراک

ضرورت آسیب شناسی فضای مجازی در جامعه

فضای مطبوعاتی امروز در عرصه اجتماعی و فرهنگی؛ آسیب های فضای مجازی را بررسی کرد. راهکارهای مناسب تغذیه مقوله دیگری بود که روزنامه ها آن را بازتاب دادند و فیلم های سینمایی شرکت کننده در جشنواره فجر از دیگر مطالب مهم روزنامه ها به شمار می رود.

گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح سه شنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بررسی شده است.

** شبکه های مجازی و تاثیر آنها بر روابط اجتماعی
گسترش شبکه های مجازی در زندگی افراد با وجود آن که کاربردهای فراوانی از جمله آموزش، اطلاع رسانی و سرگرمی های آموزشی دارد اما سبب وارد آمدن برخی از آسیب های اجتماعی نیز شده است. بنابراین برای قانونمند کردن فضای مجازی و مهار آسیب های آن به بررسی و واکاوی دقیق نیاز داریم. این موضوع باعث شد که روزنامه های امروز نیز با درج یادداشت ها و گزارش هایی به این مهم بپردازند.

روزنامه «جوان» در ستون نگاه، عنوان «تبدیل به استیکر شده‌ایم!‏» را منعکس کرد و نوشت: نگاهی به اطراف خودمان داشته باشیم می‌بینیم که همگی سرمان تو گوشی است، اینقدر که اگر کسی در کنار ما نیازمند کمک باشد و جان بدهد نمی‌شنویم و به سادگی از کنارش عبور می‌کنیم یا نهایت کاری که انجام دهیم این است که فیلم جان دادنش را با گوشی ضبط کنیم تا در گروهی که عضو هستیم به اشتراک بگذاریم. البته شبکه‌های اجتماعی، نقش پررنگی در دنیای امروز دارند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

در ادامه این گزارش به قلم مجید فراهانی می خوانیم: اما باید مواظب بود که حضور در شبکه‌های اجتماعی به چه قیمتی برای ما تمام می‌شود. نگاه کنیم چه تاوانی برای حضور در شبکه‌های اجتماعی پرداخت می‌کنیم. خانه‌هایی که گرما بخششان روابط گرم اعضای خانواده با هم بود حالا دیگر سرد شده است.

خبری از آن صحبت‌های محبت‌آمیز نیست و هر کسی چنان غرق در گوشی خود شده است که گویی در آن خانه هیچ‌کس نیست. بحران سکوت حاصل توجه بیش از حد به شبکه‌های مجازی است که می‌تواند اثرات ناگوار و جبران‌ناپذیری برای جامعه داشته باشد.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «میانگین حضور روزانه کاربران در شبکه های اجتماعی؛ جهان ۱۰۹ دقیقه، ایران تا ۹ ساعت»، نوشت: ۶۲٫۷ درصد کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی متأهل و ۳۷٫۳ درصد مجرد هستند. میزان حضور کاربران کشورهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی موضوعی است که مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته و با اینکه متوسط جهانی و استاندارد حضور کاربران در شبکه‌ها حدود ۱۰۹ دقیقه در نظر گرفته شده است این رقم در برخی کشورها بسیار بالاتر است و این موضوع درمورد کشور ما نیز صدق می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: ایران یکی از کشورهایی است که به اعتقاد بسیاری، کاربران ساعات زیادی را در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و حتی برخی مسئولان از جمله سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد در مردادماه سال‌جاری عنوان کرده بود که ایرانی‌ها حدود ۵ تا ۹ ساعت وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. البته در حال حاضر آمار بین‌المللی مشخصی در زمینه میزان حضور ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف وجود ندارد ولی برخی نیز به رقم ۵تا ۹ساعت به دیده تردید می نگرند.

روزنامه «مردم سالاری» در گزارشی با عنوان «لحظه‌هایی که فریز می‌شوند» به قلم مرجان حاجی حسنی نوشت: چند سال پیش که دنیای ارتباطات بین آدم‌ها به تلفن و نامه محدود می‌شد، حتی آدم‌های بی‌سواد هم از دنیای اطرافشان سر در می‌آوردند. آن روزها در مخیله کسی هم نمی‌گنجید که همین تلفن کوچک جیبی یک روز دنیای اینترنت را در دل خودش جا خواهد داد و آنقدر غرقمان خواهد کرد که به سختی خواهیم توانست سرمان را از داخل آن بیرون بیاوریم.

در ادامه این گزارش آمده است: هجوم سرسام آور اصطلاحات و رخداد‌هایی که هر روز در صفحات مجازی پدیدار می‌شوند آنقدر سریع شده که کافی است چند روز از این فضاها فاصله بگیری. آن وقت است که در کوی و برزن و تاکسی و مترو کلماتی را خواهی شنید که در هیچ لغت‌نامه‌ای پیدایشان نخواهی کرد و اگر با آنها آشنا نشوی حس عقب‌ماندگی خواهی کرد.

** ارتباط عمیق نوع تغذیه با سلامتی
رژیم غذایی سالم به حفظ و بهبود سلامت عمومی بدن کمک می کند و مواد مغذی لازم، مایعات کافی، آمینو اسید و اسیدهای چرب لازم، ویتامین ها، مواد معدنی کافی و کالری لازم را برای بدن فراهم می آورد و در ارتباط با سلامتی افراد نقش مهمی را بر عهده دارد. موضوعی که روزنامه های امروز در گزارش هایی به آن پرداختند.

روزنامه «آفرینش» در گزارشی با عنوان «تاثیر مصرف پروتئین‌ها در فعالیت بهتر مغز» به قلم نجم الدین حاجی سید حسنی، نوشت: مغز انسان می‌‌تواند هم در بیداری و هم در خواب به کار خود ادامه دهد مبنی بر اینکه غذای مورد نیاز خود را دریافت نماید. انواع پروتئین‌ها و بعضی از چربی‌ها و قندها مورد نیاز این عضو اصلی بدن می‏باشند و کسانی که به اندازه لزوم از این محصولات بهره می‌‌گیرند دارای مغز فعال بوده و افرادی که کمتر از ترکیبات مورد نیاز این عضو بهره می‌‌گیرند کم‌کم دچار ضعف و ناتوانی در این عضو شده و سایر اعضای آنها نیز دچار ضعف و ناتوانی می‌‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است: زمانی که مغز انسان عناصر و ترکیبات مورد نیاز را بدست می‌‌آورد بخوبی می‌‌تواند هم در خواب و هم در بیداری فعالیت نماید و کسانیکه از پروتئین‏های مختلف قبل از خواب بهره می‌‌گیرند بسیار محتمل است که شاهد رویاهای مختلف باشند و کسانیکه از پروتئین های طبیعی و مورد نیاز به اندازه لازم بهره می‌‌گیرند می‌‌توانند شاهد رویای واقعی مربوط به قبل و یا حتی بعد باشند و غذای شب قبل از خواب بسیار مهم و قابل توجه بوده و باید بدان توجه شود برای دیگر اعضای بدن نیز چنین است.

این روزنامه همچنین در گزارشی با عنوان «جلوگیری از بروز کم شنوایی در زنان با مصرف ماهی»، نوشت: یکی از منابع مهم خوراکی برای انسان و نسل بشر ماهی است و البته در کنار این منبع مهم غذایی خاصیت زیبایی در خانه ها هم دارد، بصورتی که در آکواریوم در برخی از خانه ها نگهداری می شود.

در ادامه این گزارش آمده است: نتایج مطالعات که به مدت ۱۸ سال بر روی ۶۵ هزار داوطلب انجام شده، نشان می‌دهد که مصرف حداقل دو نوبت ماهی در هفته به طور مرتب باعث می‌شود که دست کم ۲۰ درصد شانس ابتلا به کم شنوایی در زنان کاهش یابد. به عقیده پزشکان، پروتئین، چربی اشباع نشده، امگا ۶ و فسفر در ماهی باعث تاثیر مفید بر کارکرد مغز می‌شوند و خطر ابتلا به آترواسکلروز را نیز کاهش می‌دهند و بر تقویت سیستم‌های عصبی و شنوایی تاثیر به سزایی دارند.

روزنامه «آرمان» با انتشار عنوان «تغذیه و ورزش»، نوشت: اگر می‌خواهید به طور جدی و اصولی ورزش کنید، نمی‌توانید هر ماده غذایی را در هر زمانی میل کنید. همان طور که برای بعد از ورزش مواد غذایی مناسبی نیاز دارید قبل از شروع ورزش نیز باید اصولی را رعایت کنید.

در ادامه می خوانیم: ما از شما می‌خواهیم که همیشه ورزش کنید و بی تحرکی را کنار بگذارید، این حداقل کاری است که می‌توانید برای سالم بودن و تندرستی تان انجام دهید. البته یادتان باشد که هر کاری اصول خود را دارد. بدون شک ورزش کردن بدون تغذیه مناسب موثر نخواهد بود. اگر می‌خواهید به طور جدی و اصولی ورزش کنید نمی‌توانید هر ماده غذایی را در هر زمانی میل کنید.

این روزنامه همچنین در گزارشی، عنوان «فایده مکمل ژلاتین در تقویت مفاصل» را منتشر کرد و نوشت: تحقیق جدید نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ژلاتین نظیر دسرهای ژله ای و پاستیل می‌تواند برای سلامت استخوان‌ها مفید باشد. به گفته محققان مصرف مکمل ژلاتین به همراه ورزش می‌تواند به ساخت رباط، تاندون و استخوان‌ها کمک کند.این تحقیق نشان می‌دهد مکمل ژلاتین موجب افزایش میزان اسیدهای آمینه خون و نشانگرهای مرتبط با سنتز کلاژن در افراد تحت آزمایش شد و مکانیک رباط‌های مهندسی شده رشدیافته در محیط آزمایشگاه را بهبود بخشید.

روزنامه «مردم سالاری» در گزارشی با عنوان «از قندهای مصنوعی تا قندهای طبیعی»، نوشت: قند‌های مصنوعی که با نام قند‌های رژیمی‌در بازار به وفور یافت می‌شوند عموما از دو ماده معروف آسپارتام و ساخارین ساخته می‌شوند که هر کدام به ترتیب در صورت خالص بدن ۲۰۰ و ۳۰۰ برابر از قند معمولی (ساکاروز) شیرین تر هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: تولید انبوه این ماده ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۶۰ نتایج تحقیقات نشان داد که ساخارین در موش سبب ایجاد سرطان می‌شود. نتایج تحقیقات بعدی تأیید کننده افزایش بروز سرطان مثانه در موش‌ها بود و پس از آن FDA مصرف آن را محدود نمود و در سال ۱۹۷۷ مصرف آن در کانادا نیز ممنوع شد؛ ولی نتایج تحقیقات بعدی ایجاد سرطان در انسان را به اثبات نرساند و طبق دستور FDA در آمریکا کلیه ترکیبات حاوی ساخارین باید داری هشدار فوق باشند که این ترکیب حاوی ساخارین بوده و در موش‌های آزمایشگاهی سبب سرطان می‌شود علت ایجاد سرطان در موش، واکنش شیمیایی ایجاد شده با ترکیبات خاص موجود در ادرار است.

** جشنواره فیلم فجر و حضور طیف های گوناگون در آن
سینما یک رسانه دیداری شنیداری مبتنی بر تکنولوژی است که به وسیله آن فعالیت اقتصادی صورت می گیرد و هنری محبوب محسوب می شود که در کشور افراد بسیاری را به جذب کرده است و باید گفت سینمای ایران جایگاه قابل قبولی در سطح جهان دارد. موضوعی که روزنامه های امروز در گزارش هایی آن را بررسی کردند.

روزنامه «آفرینش» در گزارشی، عنوان «پیش بینی درباره‌ نسل‌های حاضر و غایب فیلم فجر» را منتشر کرد و نوشت: اسامی فیلم‌های راه یافته به سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر در حالی به زودی اعلام می‌شود که حضور پررنگ فیلمسازان جوان در تولیدات تازه سینما کاملا محسوس است البته نسل میانی هم حضور موثری دارند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: مروری بر نام فیلم‌هایی که در چند ماه اخیر اخبار تولید آن‌ها منتشر یا گزارش تحویل آن‌ها به دبیرخانه جشنواره فجر مخابره شده، حاکی از این است که اولا بسیاری از فیلمسازانی که سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حضور داشتند، امسال هیچ اثری ندارند و دیگر آنکه از فیلمسازان کهنه کار و نسل اول سینمای ایران فقط پیش بینی می‌شود شاهد حضور مسعود کیمیایی با فیلم جدیدش باشیم، البته اگر برخی اختلافات و حواشی «قاتل اهلی» به سرانجام برسد.

روزنامه «جام جم» در یادداشتی عنوان «جوان‌ها؛ ضامن آینده سینمای دفاع مقدس» را منعکس کرد و آورد: تا جایی که اطلاع دارم، تعدادی فیلم و نه در حد و اندازه‌ها و در شان دوران دفاع مقدس، متقاضی حضور در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر هستند و به طور مستقیم و غیرمستقیم به دوران جنگ تحمیلی پرداخته‌اند.

در ادامه این یادداشت آمده است: همه تلاش دست‌اندرکاران چه در نهادهای انقلابی و چه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مراکزی که در حوزه تولید فیلم اهتمام دارند این است که کار خوب در این زمینه ساخته شود، اما ظرفیت و بضاعت سینمای ما همین است. این‌که سینماگران جوانی تربیت شوند و عرصه برای فعالیت آنها فراهم و هموار شود و بتواند پس از تمریناتی، به سینمای حرفه‌ای ورود کند و فیلم‌های خوبی در زمینه سینمای انقلاب و دفاع مقدس بسازد.

روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «نسل های گوناگون سینمای ایران در جشنواره ۳۵ فیلم فجر»، نوشت: مروری بر نام فیلم‌هایی که در چند ماه اخیر اخبار تولید آن‌ها منتشر یا گزارش تحویل آن‌ها به دبیرخانه جشنواره فجر مخابره شده، حاکی از این است که اولا بسیاری از فیلمسازانی که سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حضور داشتند، امسال هیچ اثری ندارند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: از بین فیلمسازان نسل میانی سینمای ایران امسال باید شاهد حضور کارگردان‌هایی باشیم که از مدتی قبل جدیدترین ساخته خود را جلوی دوربین برده‌اند.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مهسا شریفی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۲۰۵۹**۹۱۳۱
*ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقالات اندیشکده ها – پژوهشکده ها – دانشکده ها – مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران وجهان*
IRNAARTICLE@

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.