عجیب‌ترین فناوری‌های هوایی سال ۲۰۱۶

0
اشتراک

عجیب‌ترین فناوری‌های هوایی سال ۲۰۱۶

در سال‌های اخیر شاهد رونمایی طیف وسیعی از نوآوری‌ها در صنعت هوانوردی بین‌المللی بوده‌ایم؛ از اتاق‌های شگفت‌انگیز فرست‌کلاس گرفته تا اختراعات عجیب‌و‌غریبی که هر روزه سفر را برای انسان آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کنند.

روزنامه دنیای خودرو در این گزارش به بررسی ایده‌های عجیب‌و‌غریب و برجسته ارائه‌شده در سال ۲۰۱۶ پرداخته است.

صندلی طرح نیمکت

اوایل سال گذشته میلادی، خبر حق ثبت‌اختراع صندلی‌های نیمکتی برای ایرباس، بزرگ‌ترین هواپیماساز اروپایی در پایگاه‌های خبری هوانوردی منتشر شد. این صندلی‌های غیرمعمول که به تناسب نیاز مسافران، قابل‌تنظیم نیز هستند، برای تمام اقشار از‌جمله خانواده‌های دارای فرزند کوچک، معلولان و کسانی که چاق‌تر هستند، مناسب است. این نیمکت‌ها دارای ویژگی‌هایی ازجمله کمربند ایمنی قابل‌تنظیم است تا بتوان از سلامت هر نوع مسافری در طول پرواز مطمئن شد.

صندلی بالارونده

این صندلی که توسط صنایع هواپیمایی «ربل‌ایرو» طراحی و ساخته شده است، به مسافران این امکان را می‌دهد تا در صورت خستگی در طول پرواز، عدم تطابق قد مسافر با صندلی هواپیما و همچنین جلوگیری از آسیب فیزیکی یا بلند شدن از روی صندلی، ارتفاع صندلی را تغییر دهند. از این صندلی‌ها نیز می‌توان به‌صورت جداگانه و با یک بازطراحی کوچک برای کودکان استفاده کرد.

سرویس بهداشتی خودشوی

بوئینگ به‌تازگی طرحی را پیشنهاد داده است که به‌وسیله آن، با استفاده از اشعه فرابنفش و با استفاده از برخی فن‌آوری‌های سریع و موثر می‌توان به ضدعفونی کردن سطوح، هوا و آب در توالت هواپیما پرداخت. این طرح همچنین دارای ویژگی‌های لمسی کمتری است تا هرگونه انتقال میکرو ارگانیزم‌های بیماری‌زا را کاهش دهد. پیش‌بینی می‌شود با بهره‌گیری از این طرح، بسیاری از مشکلات بهداشتی در هواپیما رفع شوند.

کابین زندگی

شرکت هوا‌و‌فضای «زودیاک» به‌تازگی طرحی از یک کابین ارائه داده است که با طرح‌های قبلی که شامل یک سری صندلی ردیفی در وسط کابین هواپیما می‌شد، کاملا متفاوت است. در این کابین صندلی‌ها در کناره‌های کابین هواپیما تعبیه شده‌اند تا فضای داخلی هواپیما هرچه بیشتر به محیط‌های درون‌شهری شباهت داشته باشد. تمام محصولات و خدمات ارائه‌شده در این کابین با توجه به الگوهای رفتاری درست‌ و  نیازهای مردم طراحی شده‌اند.

 فرود و برخاست عمودی

تابستان سال گذشته میلادی، ایرباس طرحی را ارائه داد که در آن هواپیماها قادر خواهند بود در یک سطح حداقلی کوچک و بدون نیاز به منطقه‌ای بزرگ مانند فرودگاه نشست‌و‌برخاست کنند. این شرکت در نظر دارد تا با استفاده از ۴ روتور که هر کدام به یک موتور قوی مجهز هستند، به این هدف دست پیدا کند. این روتورها باید به شکلی کاملا محافظت‌شده درون بال‌های هواپیما مهر‌‌وموم شوند تا پس از برخاست هواپیما، فشار هوا نتواند در عملکرد ملخ آن خللی وارد کند.

البته ایرباس اولین شرکتی نیست که ایده تولید این هواپیما را در سر می‌پروراند! شرکت هواپیماسازی «اکس‌تی‌آر‌۱» نیز سال گذشته طرحی به نام «تری‌فن ۶۰۰» را ارائه کرد که در آن هواپیماها قادر خواهند بود مانند یک هلی‌کوپتر به نشست‌و‌برخاست بپردازند تا هرگونه نیاز به باند پرواز از بین برود.

قرص دیجیتال

اوایل سال ۲۰۱۶، شرکت هواپیمایی بریتیش‌ایرویز حق انحصاری تولید یک قرص دیجیتال را به نام خود ثبت کرد. این قرص دیجیتال قادر است با پایش میزان اسید معده مسافران، خدمه پرواز را از وضعیت تغذیه‌ای آنها آگاه کند. طبق ادعای این شرکت این سنسور قابل‌بلع، شامل چند سنسور است و به‌کمک آن می‌توان حرارت بدن، وضعیت خواب و ضربان قلب را اندازه گرفت و حالات فیزیولوژیکی یک مسافر در طول پرواز، مدیریت خواب و وعده‌های غذایی او را بررسی کرد.

بریتیش‌ایرویز در این زمینه معتقد است که با تخمین‌های این سنسور می‌توان متوجه شد یک مسافر بیدار یا خواب، گرسنه یا عصبی است، دمای محیط سرد یا گرم یا از وضعیت پروازی خود ناراحت است تا خدمه پرواز بتوانند در اسرع وقت به وضعیت وی رسیدگی کنند.

اتاق یک هتل در آسمان

ژاین طرح که نوآوری شرکت «سیمورپاول» به شمار می‌رود، با بازطراحی فضای داخلی هواپیمای « ایرباس ۳۸۰»، فضای داخلی آن را تبدیل به یک هتل واقعی کرده است. در این هتل هوایی یک اتاق لباس، چهار سوئیت و دو سالن دو اتاقه در نظر گرفته شده است که در تمام آنها صندلی‌های تاشو با قابلیت تبدیل به تخت خواب، فضای بسیار زیاد، میز و تجهیزات چندرسانه‌ای مختلف و … وجود دارد. در این اتاق‌ها مسافران قادرند با بستن در اتاق‌هایشان، بدون نیاز به مواجهه فیزیکی با خدمه پرواز، صرفا با استفاده از یک تبلت به سفارش غذا و خدمات مورد نیاز خود بپردازند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.