نظام ارجاع شریان اصلی و حیاتی نظام سلامت است

0
اشتراک

نظام ارجاع شریان اصلی و حیاتی نظام سلامت است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر، محمد جواد کبیر افزود: موسسات درمانی طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران باید از دو چیز برخوردار باشند؛ نظام پرداخت به هنگام و نظارت اثربخش.

وی افزود: نظام سلامت کشور اعم از سازمان بیمه سلامت ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تمامی دست اندرکاران این امر باید هوشمندانه دقت کنند. چرا که منابع سلامت بسیار محدود است. بنابراین باید نظام ارائه خدمت ما در این حوزه بازمهندسی و بازطراحی گردد.

کبیر مهمترین استراتژی را در این راستا در کشورهای در حال توسعه نظیر تایلند، ترکیه و کره جنوبی و کشور خودمان برقراری نظام ارجاع دانست و گفت: نظام ارجاع به عنوان شریان اصلی و حیاتی نظام سلامت است که باید در کشوری چون کشور ما مورداستفاده قرار گیرد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران یادآور شد: ما می توانیم در گام اول کنترل تقاضا را بااستفاده از نظام ارجاع در کشور داشته باشیم. که ورودی آن مراکز بهداشتی و درمانی است که در آنجا پزشک خانواده و تیم سلامت مستقر می باشد. انجام این امر نیازمند یک جهان بینی و عزم ملی است.

کبیر اذعان داشت: اگر نظام ارجاع در کشور عملیاتی و اجرایی نگردد هر چقدر منابع در کشور به حوزه سلامت هم تزریق شود باز هم به جایی نخواهیم رسید.

وی همچنین اظهار داشت: کنترل تقاضا به عنوان یک ابزار حمایتی باید در سرلوحه امور این سازمان قرار گیرد. مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران تاکید کرد: ما موظفیم از سیاستها و خط مشی های وزارت بهداشت به عنوان متولی بیمه سلامت متابعت نماییم چرا که ما به عنوان سازمان بیمه گر که تولیت منابع سلامت را در کشور بر عهده دارد باید بتوانیم تفکیک بین تولیت و تامین کننده منابع را کاملاً مشخص نماییم. به نحوی که منابع نظام سلامت با ساز و کار بیمه ای و محوریت وزارت بهداشت تخصیص یابد.

محمد جواد کبیر ضمن تاکید بر پیاده سازی راهنماهای بالینی به عنوان استانداردهای اصیل نظام ارائه خدمت گفت: وقتی ما کنترلی در ارتباط با تقاضاهای القایی نداشته باشیم بنابراین باید منتظر افزایش قیمت خدمات باشیم. بنابراین باید منتظر افزایش قیمت خدمات باشیم، بنابراین زمانی که قیمت خدمت بالا می رود این امر خود به خود موجب ایجاد تقاضای القایی می گردد. در این راستا ما نیازمند دو نکته هستیم پیاده سازی راهنمای بالینی و نظام اصلاحات هوشمند.

وی در پایان اذعان کرد: برای کنترل منابع سلامت و تناسب بین منابع و مصارف مهمترین گام در حال حاضر برقراری ارتباط سیستمی درست و معنی دار سیستم اطلاعات HIS بیمارستانها با نظام بیمه ای است. 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.