احیای صنعت نفت لیبی، توافق اوپک را تهدید می‌کند

0
اشتراک

احیای صنعت نفت لیبی، توافق اوپک را تهدید می‌کند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، لیبی، دارنده بزرگترین ذخایر نفتی در قاره آفریقا، پس از دو سال جنگ داخلی، مجددا در حال افزایش تولید از بزرگترین میدان نفتی خود است. این موضوع نشان می دهد که تلاش اوپک برای مهار مازاد عرضه موجود در بازار نفت تا چه حد آسیب پذیر است.
نفت تولید شده از میدان شراره که قرار است این ماه از بندر زاویه صادر شود به حدود ۱٫۹ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی است که رقم تولید نفت این میدان تا اواخر سال ۲۰۱۴، یعنی قبل از آغاز جنگ داخلی حدود ۹ میلیون بشکه در ماه بود.
تاکنون احیای تولید نفت لیبی، چندان نتوانسته توافق اوپک برای کاهش تولید و تقویت قیمت ها را تضعیف کند. اوپک روز ۳۰ نوامبر اعلام کرد که از ابتدای سال ۲۰۱۷، روزانه حدود ۱٫۲ میلیون بشکه از تولید خود خواهد کاست، اما چند کشور از جمله لیبی از این توافق مستثنی شدند. نیجریه نیز اجازه یافته تا تولید خود را افزایش دهد. ایران هم مجاز است تولید خود را به میزان محدودی افزایش دهد.
لیبی میدان نفتی شراره را ماه گذشته بازگشایی کرد و بدین ترتیب کل تولید نفت این کشور به ۶۵۰ هزار بشکه در روز رسید. لیبی در کنار آغاز به کار مجدد میادین خود، بارگیری محموله های نفتی از بنادر مهم خود را نیز از سر گرفته است.
اگر این روند تداوم یابد، تولید نفت لیبی حدود ۱۲۵ هزار بشکه در روز بالاتر از میزان تولید این کشور در ماه اکتبر خواهد شد. ماه اکتبر نقطه شروعی است که اکثر کشورهای عضو اوپک قرار است میزان عرضه نفت خود را نسبت به آن کاهش دهند.
مصطفی سنالا، رئیس شرکت ملی نفت لیبی گفته، تولید نفت این کشور اوایل امسال به ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید. در صورت تحقق این هدف، لیبی حدود یک سوم از نفتی را که از طریق اجرای توافق کاهش تولید اوپک از بازار حذف می شود، به بازار بر خواهد گرداند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.