آخرین آمار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/ تلفات میقان به ۱۵۸۱ رسید

0
اشتراک

آخرین آمار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/ تلفات میقان به ۱۵۸۱ رسید

محمود مرعشی در خصوص آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد در حیات وحش ایران به خبرنگار مهر گفت: نخستین تلفات مربوط به آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان وحشی در سال جاری اوایل شهریور ماه و پیرو گزارش تلفات در آبگیرهای حاشیه شهرستان بناب در آذربایجان شرقی بود. در آزمایش های ملکولی شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H۵N۱ به اثبات رسید. در آن مقطع با تدابیر قرنطینه ای و معدوم سازی بهداشتی لاشه ها، پایش های مدون و روزانه، همچنین جمع آوری پرندگان تلف شده توسط محیط بانان و کارشناسان اداره محیط زیست بناب، بیماری پس از حدود ۲ ماه فروکش کرد.

کارشناس بیماری های حیات وحش دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هرچند تحت تیپ گزارش شده از آذربایجان شرقی متفاوت با اپیدمی اخیر با ویروس H۵N۸ در سطح کشور است ولی با این حال از همان زمان و باتوجه به آغاز فصل مهاجرت، هشدارهای لازم به ادارات کل حفاظت محیط زیست سراسر کشور در خصوص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با تحت تیپ های مختلف داده شد.

تشکیل ستاد ویژه مقابله با ویروس آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H۵N۸ در آبان ماه

این کارشناس بیماری های حیات وحش ادامه داد: پس از ارسال نخستین گزارش بیماری در مرغداری های استان های تهران و البرز در اواخر آبان ماه سال جاری و اعلام مثبت شدن ویروس آنفولانزای فوق حاد H۵N۸ در مرغداری ها، همچنین شباهت بسیار زیاد آن و قرابت ژنتیکی ۹۹ درصدی با ویروس های اخیر شیوع یافته در اروپا و شباهت ۱۰۰ درصدی ویروس به ویروس های گزارش شده از کشور روسیه، طی جلسه ای با حضور دامپزشکان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی و متخصصان موسسه واکسن و سرم سازی رازی، احتمال های موجود بررسی و مقرر شد پایش های دقیقی در سطح تالاب های مهم و زیستگاه های حساس بویژه در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: پیرو تشکیل ستاد مذکور مقرر شد مکاتبات لازم توسط سازمان حفاظت محیط زیست با ادارات کل استان انجام وپایش تالاب های مهم توسط محیط بانان و پایش طیور بومی و همچنین طیور صنعتی توسط کارشناسان ادارات تابعه سازمان دامپزشکی صورت پذیرد و در صورت هرگونه مواجهه با تلفات، سریعا مراتب به ستاد منعکس شود.

مرعشی اضافه کرد: همچنین پیرو هماهنگی های صورت گرفته میان دو سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی، مقرر شد تیم مشترکی از کارشناسان و متخصصین بیماری های پرندگان جهت نمونه برداری فعال به استان مازندران اعزام شود.

آذرماه؛ ثبت ویروس آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H۵N۸ در مازندران

وی با اشاره به نمونه برداری های صورت گرفته از لاشه پرندگان تلف شده در خلیج میانکاله، همچنین پرندگان صید و شکار شده در دامگاه های فریدونکنار که در بازار این شهرستان به فروش می رسیدند طی روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر ماه، اظهار کرد: نمونه برداری ها، آلودگی پرندگان وحشی مازندران به ویروس مذکور را به اثبات رساند و بدین ترتیب نخستین گزارش ایران از وقوع بیماری با تحت تیپH۵N۸ در حیات وحش رقم خورد.

به گفته مرعشی، کشیم هاو اردک های کاکلی بیشترین فراوانی در پرندگان تلف شده مازندارن را داشتند که البته در کنار آن ها، گزارش های غیررسمی از تلفات اردک و غازهای اهلی هم جوار با پرندگان وحشی نیز وجود داشت.

۱۵۸۱ قطعه آخرین تلفات حیات وحش بر اثر ویروس آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H۵N۸ در مرکزی

این کارشناس بیماری های حیات وحش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: همزمان با مازندران در روز ۱۸ آذر، گزارش تلفنی از کارشناسان و محیط بانان استان مرکزی دریافت شد که خبر از پیدا شدن تعدادی لاشه غاز در حاشیه تالاب میقان اراک می داد.

وی با اشاره به هماهنگی صورت گرفته برای نمونه برداری و انجام سریع آزمایش های لازم پس از گزارش ارسالی، اظهار کرد: در نهایت با اعلام مثبت شدن ویروس آنفولانزای فوق حاد H۵N۸ ویروس مذکور در استان مرکزی، پیرو هماهنگی های صورت گرفته هر دو کانون گزارش شده حیات وحش ایران به سازمان جهانی بهداشت دام OIE  اعلام شد.

مرعشی در خصوص میزان تلفات حیات وحش در تالاب میقان استان مرکزی، گفت: تلفات تالاب تا امروز دوشنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۵، تعداد ۱۵۸۱ قطعه گزارش شده که ازین تعداد ۱۳۱۳ قطعه آن مربوط به غازهای پاخاکستری و سایر تلفات مربوط به درناها، کاکایی، فلامینگو، تنجه، سرسبز، بوتیمار، پلیکان ،چنگر،کفچه، نوک پهن، کشیم، آبچیلیک، خروس کولی و .. است.

عدم شباهت نتایج کالبدشکافی پرندگان در دو استان مازندران و مرکزی

این کارشناس بیماری های حیات وحش ادامه داد: در بازدید های میدانی و کالبد شکافی های صورت گرفته توسط دامپزشکان سازمان حفاظت محیط زیست، مشخص شد ویروس این بیماری در پرندگان تالاب میقان، تمایل زیادی به بافت های عصبی به ویژه بافت اعصاب مرکزی و مغز دارد و این مسئله در علایم بالینی پرندگان بیمار این منطقه به وضوح مشخص است، این در حالیست که نشانه بارز پرندگان تلف شده در استان مازندران، علائم گوارشی است و این مسئله نشان دهنده توانایی بسیار زیاد ویروس برای آسیب رساندن به ارگان های حیاتی بدن پرندگان است و ضروری است مطالعات بیشتری برای مقایسه ویروس های جدا شده از مناطق مختلف و همچنین مقایسه آن ها با یکدیگر صورت پذیرد.

دی ماه: دومینوی ویروس آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H۵N۸ به قم رسید

این کارشناس بیماری های حیات وحش با ذکر اینکه همجواری استان های قم و مرکزی و خطر شیوع بیماری به قم منجر به آمادگی بیش از پیش محیط بانان این استان در مواجهه با بیماری شده بود، اظهار کرد: پس از گزارش بیماری از تالاب میقان، محیط بانان و کارشناسان استان قم ضمن آماده باش جهت مقابله با بیماری، مکلف به انجام پایش های بیشتر و گسترده تر در سطح کلیه تالاب ها و مراکز تجمع پرندگان شدند که در نتیجه همین پایش ها، در روز ۶ دی ماه، لاشه یک قطعه قو، همچنین یک قطعه قوی بیمار دیگر با علایم عصبی در نزدیکی منطقه حفاظت شده قمرود مشاهده شد که پیرو هماهنگی های صورت گرفته، پرندگان جهت نمونه برداری به اداره کل دامپزشکی استان تحویل داده شدند و در نهایت نتایج نمونه برداری و آزمایش های ملکولی، وجود ویروس آنفلوانزای فوق حاد H۵N۸ را به اثبات رساند.

مرعشی خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری، پایش مستمر تالاب های مهم و زیستگاه های حساس بویژه در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر توسط محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور همچنان ادامه دارد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت تداوم ممنوعیت سازمان حفاظت محیط زیست برای هرگونه شکار و صید پرندگان وحشی به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپH۵N۸ در کشور، از کلیه هموطنان خواست تا در صورت مواجهه با پرندگان بیمار و یا لاشه آن ها، ضمن اجتناب از جابجایی و تماس با آن ها، مراتب را سریعا به شماره تلفن های ۱۵۴۰ در سطح استان ها و یا ۴۲۷۸۱۸۳۶ ۰۲۱گروه بیماری های حیات وحش دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.