الحاق فرودگاه امام به رباط کریم یا ری؟ کدام پیروز میدان هستند؟

0
اشتراک

الحاق فرودگاه امام به رباط کریم یا ری؟ کدام پیروز میدان هستند؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار سرویس سیاسی رباط نیوز، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در ۳۰ کیلومتری جنوب تهران در بزرگراه تهران-قم و بزرگراه تهران-ساوه واقع شده است. این فرودگاه بعنوان جایگزین فرودگاه بین‌المللی مهر آباد طراحی شده است و امروزه توانسته در میان فرودگاه بین اللمی کشور نقش عمده ای را ایفا کند به طوری که پروازهای مختلفی را به ۳۰ شهر جهان به صورت هفتگی انجام می دهد.

این فرودگاه در جوار رباط کریم بنا شد و حدود ۱۵ سال از کلنگ زنی ها و افتتاح پروژه فرودگاه امام خمینی(ره) در جوار این شهر می گذرد و آن روزها مردم رباط کریم خشنود از آن بودند که بزرگترین و مهمترین فرودگاه در کنارشان قد علم کرده و شاید نسیم خوشبختی از کنار آن ها نیز بگذرد اما گویا تنها رویایی بیش نبود و چنین رویایی در همان تصورات ماند.

نسیم خوشبختی با عوارضهای ناشی از همجواری با فرودگاه می توانست به رباط کریم سفر کند و این دیار را آباد سازد، دیاری که این روزها حال ناخوشی دارد و گویا در بن بست قرار گرفته و از هر طرف دور زده می شود، از مترو گرفته تا عوارض فرودگاه امام و شهرستان نشدن پرند و بی مهری هایی که به مسکن نشینیان این شهرستان شده طومار بزرگی موجود است و مجال باز شدن این مشکلات در این گزارش نیست اما دردهایی این شهرستان همچنان باقیست و اظهارنظرهای مسئولان پابرجا.

تمام قرائن و شواهد گویای آن است که این فرودگاه بین المللی متعلق به شهر رباط کریم است نه ری چرا که تنها امامزاده موجود در فرودگاه امام که آن هم حال و روزش چون رباط کریم خشک و بی آب است توسط نمایندگی اوقاف رباط کریم اداره می شود و روستای وهن آباد نیز در حوزه شهرستان رباط کریم قرار دارد.

حسن نوروزی، نماینده شهرستان رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی که همواره در سخنرانی ها و گفت وگوهایش از الحاق فرودگاه امام(ره) به رباط کریم سخن می گوید معتقد است که این فرودگاه متعلق به رباط کریم است و به اشتباه به ری الحاق شده است.

او می گوید: با وجود اینکه باندهای یک و دو فرودگاه امام خمینی در زمین روستای مامورین شهر رباط کریم قرار گرفته است اما شاهد واریز شدن مالیات های میلیاردی این فرودگاه در جیب شهر ری که فاصله ۳۵ کیلومتری از این منطقه دارد، هستیم.

نوروزی خاطرنشان کرد: نماینده مردم پرند و رباط کریم در مجلس دهم، تصریح کرد: تمامی اسناد و مدارک اوقاف و ثبت احوال نشان می دهد که فرودگاه امام خمینی در روستاهای رباط کریم و جوار پرند قرار گرفته است اما نمی دانم چرا مالیات های ناشی از آن به شهر دیگری که در فاصله دورتر از فرودگاه قرار دارد واریز می شود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: معمولا در ماه چندین فرود اظطراری در فرودگاه وجود دارد که برای مراجعه به بیمارستان به رباط کریم می آیند اما هیچ خبری از عوارض فرودگاه نیست.

اما ابراهیم نکو، نماینده سابق مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس نیز در شانزدهم آذرماه سال ۹۲ در گفت وگویی با خبرگزاری تسنیم در این باره خاطر نشان کرد: چطور می‌شود که از وسط یک شهرستان قطعه ای را جدا کرده و به شهرستانی دیگر الحاق کنیم.

نکو با بیان اینکه در گذشته تعدادی از املاک ری مانند روستاهای وهن آباد، علی آباد و حکیم آباد به  رباط کریم الحاق شده است و فرودگاه هم جزو همین مناطق بوده است، افزود: اگر چه فرودگاه را متعلق به همه هموطنان و ملت ایران  می‌دانم اما الحاق فرودگاه امام خمینی (ره) به محدوده شهرستان ری را نیز زیر سوال بردن شان مردم ولایتمدار و شهید پرور رباط کریم می دانم  و از رئیس جمهور می خواهم که در اسرع وقت دستور الحاق فرودگاه امام خمینی (ره) به شهرستان رباط کریم را بر اساس مستندات و مدارک صادر کنند.

سوال ما این است که چرا چنین الحاقی صورت گرفته و رباط کریم از عوارض فرودگاه بی نصیب مانده است؟ جالب آن جاست که بر اساس اسناد و مدارک وگفته های نمایندگان مجلس و مسئولان رباط کریم الحاق فرودگاه به کار اشتباهی بوده است و آن طرف تر بخشدار فشافویه  شهر ری اقدام به سخنانی مبنی بر اینگه اجازه نخواهیم داد فرودگاه به رباط کریم ملحق شود می کند.

محمد صالح ضیایی در ظهر روز سیزدهم دی ماه در جمع خبرنگاران ری با اشاره به شایعات اخیر مبنی بر پیوستن فرودگاه به رباط کریم هم گفت: به هیچ وجه اجاره رفتن فرودگاه به رباط کریم را نخواهیم داد و فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) هیچ ارتباط اداری با رباط کریم نباید داشته باشد؛ همچنین فرودگاه در محدوده ما قرار دارد و اصلاً در حریم تهران نیست، به همین دلیل عوارض آن هم باید به شهرستان ری و این بخش اختصاص داده شود.

به هر حال باید دید که کدام یک در این میدان پیروز خواهند بود رباط کریم یا ری؟ آیا رباط کریم می تواند با عوارض فرودگاه امام خمینی(ره) به تمام مشکلاتش پایان دهد؟ یا خیر؟

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.