اجرای پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی در دستور کار قرار دارد

0
اشتراک

اجرای پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی در دستور کار قرار دارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار مهر، رییس دانشگاه کردستان و اعضای هیئت رییسه این دانشگاه امروز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در تالار فردوسی برگزار شد، به تشریح فعالیت ها و اقدامات انجام شده و در حال اجرای دانشگاه در حوزه های مختلف پرداخت و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

رییس دانشگاه کردستان در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه آموزش عالی در کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت های چشمگیری در سطح داخلی و خارجی کرده است، گفت: هم از نظر تعداد دانشجو و هم افزایش مقاطع تحصیلی و ارتقای کیفیت دانشگاه های ما رشد زیادی کرده اند.

فردین اخلاقیان اضافه کرد: کسب مقام اول علمی کشورمان در منطقه به ویژه در حوزه های نانو و انرژی هسته ای نشان می دهد علی رغم چالش هایی که آموزش عالی با آن مواجه بوده پیشرفت مطلوبی در این سال ها کرده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم برای نخستین بار اقدام به دسته بندی دانشگاه ها کرده است، بیان کرد: یکی از فاکتورهای مدنظر در این راستا تعداد اعضای هیئت علمی و دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه ها است که ازاین لحاظ رتبه دانشگاه کردستان زیاد بالا نیست.

وی ادامه داد: وضعیت استان براساس شاخص های بین المللی به ویژه دستاوردهای علمی که براساس تعداد مقالات معتبر منتشر شده در نشریات جهانی سنجیده می شود، مطلوب تر است به گونه ای که در بین یکصد دانشگاه رتبه ۲۶ را داریم.

رییس دانشگاه کردستان اظهارداشت: دانشگاه درکشورما با آموزش شروع و سپس وارد بحث پژوهش شد و اکنون سعی در ورود به چرخه فناوری و کارآفرینی را دارد.

اخلاقیان استخدام کارشناسان به منظور تقویت بخش کارشناسی، اخذ رشته های زبان کردی و موسیقی و پذیرش دانشجو در این رشته ها و حرکت به سمت یکپارچه سازی اطلاعات را از جمله اقدامات انجام شده در این دانشگاه در چند سال اخیر ذکر کرد.

وی با اعلام اینکه فضای کار برای فعالیت برون مرزی در این دانشگاه مهیا است، گفت: با چندین دانشگاه اروپایی و یک دانشگاه ژاپن در راستای اجرای پروژه هایی ارتباط برقرار کرده ایم.

وی بیان کرد: پروژه مشترک با عنوان بین المللی سازی دانشگاه ها با بودجه یک میلیون یورویی به صورت مشترک بین دانشگاه کردستان با سه دانشگاه کشورهای اسکاتلند، اسپانیا و اتریش در حال اجرا است.

رییس دانشگاه کردستان ادامه داد: هم اکنون هم در حال برنامه ریزی برای تعریف پروژه های دیگری در این راستا هستیم.

اخلاقیان عنوان کرد: از طرف وزارت علوم دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاه معین دانشگاه های اقلیم کردستان عراق در ایران تعیین شده است.

وی اضافه کرد: با اکثر دانشگاه های اقلیم کردستان عراق تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم و در حال حاضر تعدادی دانشجوی شمال عراق در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند.

وی اظهارداشت: ایجاد فضا برای حضور تمامی طیف های نظام در برنامه های دانشگاه از اهداف ما است.

رییس دانشگاه کردستان در ارتباط با طرح بومی گزینی هم گفت: این طرح به دلیل منفعت سایر استان های کشور تاکنون تغییر آن واعتراضاتی که استان هایی مثل کردستان در این رابطه داشتند، به جایی نرسیده است.

معاون فرهنگی دانشگاه کردستان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در ارتباط با دعوت از شخصیت های سیاسی و فرهنگی مطرح کشور و نحوه برخورد گزینشی مسئولان دانشگاه با حضور علاقمندان به شرکت در این گونه برنامه ها، گفت: دیدگاه مسئولان دانشگاه ایجاد محدودیت برای تشکل خاصی در سطح کشورنیست.

روشن خوشنوازی ادامه داد: در آستانه انتخابات قرار داریم و بی شک همه ما باید برای ایجاد فضای شور و نشاط در جامعه به ویژه دانشگاه تلاش کنیم.

وی عنوان کرد: هم اکنون بالغ بر ۸۰ نشریه دانشجویی به زبان های مختلف اعم از فارسی، کُردی و انگلیسی در این دانشگاه منتشر می ود.

وی با اشاره به اینکه برنامه های فرهنگی دانشگاه دانشجو محور بوده و توسط تشکل های دانشجویی برگزار می شود، اضافه کرد: قطعا ما از تمامی دیدگاه های سیاسی و فرهنگی در کشور استقبال می کنیم.

معاون عمرانی دانشگاه کردستان هم در این نشست با اشاره به اینکه محور توسعه در دانشگاه آموزش و پژوهش است، گفت: حوزه معاونت عمرانی همواره حامی و پشتیبان این محورها هستند و درراستای فراهم کردن بسترها و زیرساخت های مورد نیاز در این راستا تلاش می کنند.

جمال مشتاق عنوان کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار متر مربع فضا با کاربری های مختلف اعم از دانشگاه، آزمایشگاه و خوابگاه در سطح استان در دست اجرا داریم.

وی اظهارداشت: ابتدای امسال محورهای کاری در زمینه مدیریت انرژی در واحدهای دانشگاهی تعریف شده و براساس آن باید هر سال ۱۰ درصد مصرف انرژی را به سمت انرژی های نو سوق دهیم.

معاون آموزشی دانشگاه کردستان هم در این نشست با اشاره به وجود ۹ هزار و ۲۰۰ دانشجو در این دانشگاه گفت: دانشگاه کردستان براساس توانایی های علمی در بین کل دانشگاه های کشور رتبه ۲۴ را کسب کرده است.

عادل سی و سه مرده اظهارداشت: براساس رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در ایران به غیر از دانشگاه های علوم پزشکی هم دانشگاه کردستان رتبه ۲۵ را دارد.

وی به رشد ۷،۸ درصدی جذب هیئت علمی در این دانشگاه اشاره و عنوان کرد: سال گذشته ۲۷ نفر هیئت علمی در دانشگاه استخدام شدند امسال هم ۲۳ نفر دیگر را استخدام خواهیم کرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.