ایمن سازی بیش از ۷۱ هزار کودک زیر پنج سال در بندرعباس در برابر فلج اطفال

0
اشتراک

ایمن سازی بیش از ۷۱ هزار کودک زیر پنج سال در بندرعباس در برابر فلج اطفال

دکترعبدالجبار ذاکری پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این طرح در دو مرحله اجرا می شود، اظهار داشت: مرحله نخست این طرح ۲۵ تا۳۰ دی و مرحله دوم ۳۰ بهمن تا چهارم اسفند امسال اجرا می شود.
وی با اشاره به مشارکت ۷۰۰ نیروی بهداشتی درمانی در اجرای این طرح ، خاطرنشان کرد: هدف از واکسیناسیون، ریشه کنی فلج اطفال یا بیماری پولیو است که به صورت خانه به خانه در شهرستان بندرعباس برگزار می شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر بیماری فلج اطفال در کشور ریشه کن شده اما به دلیل همسایگی ایران با دو کشور افغانستان و پاکستان که موارد فلج اطفال در آنها وجود دارد و با توجه به تردد مهاجران خارجی و کارگران فصلی این کشورها به ایران، طرح واکسیناسیون فلج اطفال با جدیت در کشور اجرا می شود.
ذاکری بیان داشت: اجرای این طرح در اقصی نقاط هرمزگان که شاهد ورود اتباع بیگانه از کشورهای مذکور در فصول مختلف سال به ویژه نیمه دوم سال می باشد، از اهمیت برخوردار بوده و لازم است که شهروندان همکاری خوبی با ماموران اجرای آن داشته باشند.
وی از خانواده هایی که به هنگام مراجعه ماموران بهداشتی در منزل حضور نداشتند، خواست به همراه کودکان زیر پنج سال خود، به مراکز بهداشتی منطقه سکونت مراجعه کنند.
سازمان بهداشت جهانی در چهل و یکمین اجلاس خود در ژنو ریشه کنی بیماری فلج اطفال را به تصویب رساند و تمام کشورها را موظف کرد تا سال ۲۰۰۰ این ویروس را ریشه کن نمایند.
این مصوبه موجب شد در سال ۲۰۰۱ فقط در سه کشور افغانستان و پاکستان و نیجریه این بیماری را گزارش دهند و در ۱۲۵ کشور این بیماری به طور کامل حذف شد.
در حال حاضر بیماری در سه کشور پاکستان، افغانستان و نیجریه بومی است و در سال ۲۰۱۳ افزون بر کشورهای یادشده در کشورهای سومالی، اتیوپی، کامرون، کنیا و سوریه نیز گزارش شده است.
از سال ۲۰۰۱ موارد قطعی فلج اطفال در ایران مشاهده نشده ولی به دلیل اینکه ایران در مجاورت دو کشور با شیوع بالای موارد فلج اطفال (افغانستان و پاکستان) قرار دارد، به علت تردد مهاجران و اتباع این کشورها ،عملیات ایمن سازی تکمیلی در ۴۰ شهرستان مرزی و پرخطر کشور که شامل دانشگاه های علوم پزشکی سیستان و بلوچستان – زابل – جیرفت – کرمان – هرمزگان –خراسان جنوبی می باشد در دو مرحله به فاصله چهار تا شش هفته در دی و بهمن ماه هر ساله اجرا می شود.
۷۱۹۸/۶۰۴۸
خبرنگار: فاطمه حسینی انتشاردهنده: خلیل تنیده

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.