رییس دامپزشکی خلخال: آنفلوانزای پرندگان در کمین است

0
اشتراک

رییس دامپزشکی خلخال: آنفلوانزای پرندگان در کمین است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا ، محسن سعیدی روز سه شنبه در کارگاه آموزشی پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان جهاد کشاورزی خلخال گفت: این بیماری نوع جدیدی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بوده که با کوچک ترین غفلت مرغداران و دامداران منطقه آنها را دچار خسارات مالی سنگینی خواهد کرد.
وی با توصیه به دهیاران روستاهای خلخال برای همکاری با اداره دامپزشکی و نیز مدیریت راهکارهای پیشگیرانه از شیوع این بیماری در مرغداری های سنتی و صنعتی و دامداری ها گفت: مرغداران سنتی باید از خرید مرغ ، خروس ، ماکیان و پرندگان از سایر مناطق استان اردبیل و کشور خودداری کنند.
وی با اشاره به سرعت بالای انتقال ویروس این بیماری از حیوانات آلوده اظهار کرد: مرغداران و دامداران با پوشاندن مبادی ورود هوا از طریق
استفاده از تورهای سیمی از ورود پرندگان به این اماکن جلوگیری کنند ، حتی ورود سگ و گربه خانگی به محوطه مرغداری و دامداری می تواند عامل انتقال این بیماری و شیوع آن شود.
سعیدی مرغداران و دامداران را به پرهیز از گرفتن امکانات مورد نیاز دامداری ها و مرغداری های از سایر واحدها توصیه کرد وگفت: برای پیشگیری از ورود این بیماری به مناطق رعایت موارد پیشگیرانه بهداشتی و دادن اطلاع از مشاهده مرگ مشکوک پرندگان در منطقه به اداره دامپزشکی برای مقابله با این بیماری ضرورت دارد.
آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که نوعی بیماری ویروسی طیور از نوع تیپ A است به عنوان یک چالش مهم کشورهای مختلف جهان از جمله ایران را درگیر خود کرده است.
این بیماری همچنان در بین پرندگان بومی و مهاجر قربانی می گیرد و مسوولان و کارشناسان ضمن اقدامات قرنطینه ای و اجرایی به صورت جدی به مردم تاکید دارند که توصیه های ارائه شده از سوی دستگاه های مرتبط با کنترل این بیماری را جدی بگیرند تا از انتشار و شیوع این ویروس و افزایش کانون های بیماری جلوگیری شود.
خلخال در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.
خبرنگار: بهرام نقی زاده ** انتشار دهنده: گیتی طالبی
۷۱۱۹/۶۰۱۸

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.