انتقاد رئیس سازمان میراث فرهنگی از اعضای ستاد هماهنگی سفر

0
اشتراک

انتقاد رئیس سازمان میراث فرهنگی از اعضای ستاد هماهنگی سفر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی ، زهرا احمدی‌پور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در حوزه گردشگری گفت:«دنیا در سال ۲۰۱۷ سرمایه‌گذاری کرده که از طریق صنعت گردشگری خود را معرفی کند. رقابت جدی نیز بین کشورها در این حوزه ایجاد شده است، حتی با آغاز سال ۲۰۱۷ بیلبوردهایی طراحی کردند که با تبریک سال نو شعار گردشگری و رونق این حوزه در سال ۲۰۱۷ را نیز مطرح می کنند.»

احمدی‌پور گفت: «متاسفانه افق روشنی از اینکه سال ۲۰۱۷، در ایران چطور بخواهیم از ظرفیت گردشگری استفاده کنیم وجود ندارد. دستگاه‌های دولتی نیز عملا دچار کرختی هستند و این کرختی مانع می‌شود که با سرعت بتوانند با ضرورت‌های توسعه به سرعت هماهنگ شوند. ظرفیت‌های تئوریک، عملیاتی و برنامه‌ای توسعه را دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی می‌توانند ایجاد کنند تا دستگاه‌های دولتی این ظرفیت‌ها را در غالب برنامه‌های مصوب شروع به اجرا کردن کنند.»

او افزود: «ظرفیت‌های گسترده‌ای که در دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی سازمان‌های غیر دولتی داریم نشان می‌دهد که مخاطب در این حوزه بسیار گسترده است و جامعه هدف ما با تنوع بسیار زیادی روبرو است. این جامعه علاوه بر تنوع تکثر نیز دارد و این سلیقه‌های متفاوت، نیازهای متفاوت و انتظارات دارند، در نتیجه برای اینکه بتوانیم با وجود تکثر از این ظرفیت برای توسعه پایدار استفاده کنیم نیازمند کمک و همفکری شما هستیم.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به تشکیل ۲ شورا به موازات فعالیت‌های این سازمان یعنی شورای سیاستگذاری و شورای برنامه‌ریزی اشاره کرد و گفت: «اعضای شورای سیاستگذاری، بر اساس این جلسه‌ها انتخاب میشود و از ایده‌های شما برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در شورای برنامه‌ریزی استفاده می‌شود. در بحث سیاست‌های کلان در حوزه گردشگری نیز نیازمند کمک و همفکری شما هستیم، اگر سیاست‌های کلان طراحی و ابلاغ شوند، شاید دیگر خیلی نگران کرختی دستگاه‌های دولتی نباشیم و از آن ظرفیت برای تعامل نهادهای مختلف در جهت به اجرا در آمدن این سیاست‌ها استفاده کنیم.»

او از فعالان دانشگاهی و محققان این حوزه خواست که فهرست پژوهش‌های انجام شده در حوزه گردشگری و تعداد دانشجویان، انجمن‌های علمی و مجلات تخصصی، اعضای انجمن‌ها با توزیع کشوری را در اختیار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار دهند تا بتوان از این اطلاعات برای برنامه‌ریزی و پیشبرد اهداف در حوزه گردشگری استفاده کرد.

اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر هیچ برنامه مدونی نداشتند

احمدی‌پور گفت: «در اولین نشستی که با معاونت گردشگری داشتم، بر این مسئله تاکید کردم که باید توزیع جغرافیایی سفر در ایران را تغییر دهید و برای آن برنامه داشته باشید. برای نوروز ۹۶ باید برنامه‌ای به استان‌ها داده شود که در آن علاوه بر تعیین مقاصد گردشگری کشور و مقاصد گردشگری در آن استان‌ها برنامه‌های موجود نیز ارائه شود. تفاوت نوروز ۹۶ با نوروزهای قبلی چیست؟ کمیته ملی سفر که ۳ سال گذشته تشکیل شد در جلسه اخیر هیچ برنامه مدونی ارائه نکردند.»

او افزود: «در آن جلسه از نهادهای مختلف خواستم که با توجه به اینکه ۳ سال است که چنین کمیته‌ای تشکیل شده به سئوالاتی نظیر اینکه در ۳ سال گذشته نوروزهای مختلف و تسهیلات سفر چه تفاوتی با هم داشتند، ایمنی، رضایت مسافران چه تغییری کرده است پاسخ دهند اما متاسفانه در این زمینه آسیب‌شناسی انجام نشده بود. به عنوان مثال راه‌آهن، پلیس‌راه، هلال احمر و حتی خود سازمان… هیچ آسیب‌شناسی انجام نداده بودند و تنوانستند هیچ تفاوتی را بین نوروزهای ۳ سال قبل قائل شوند.»

معاون رئیس‌جمهوری به ثبت نوروز با محوریت ۱۲ کشور در یونسکو اشاره کرد، آن را یک ظرفیت فرهنگی دانست و گفت: «اطلاعات وجود دارد، اما متاسفانه هم‌افزایی انجام نگرفته و به سیاست‌ تبدیل نشده است. باید با هم‌افزایی، تجربه علمی و تجربه اجرایی خروجی مثبتی داشته باشیم. ما به این خروجی مثبت برای نوروز امسال با توجه به ویژگی‌هایی متفاوتی که نسبت به سال‌های قبل دارد نیاز داریم تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود نوروز متفاوتی داشته باشیم.»

او با اشاره به نگاه مثبتی که دکتر  روحانی به بحث گردشگری دارد گفت: «نگاه دولت این است که در این حوزه مجددا فعال شود، باید برنامه‌های خودتان را ارائه کنید و از کمک‌های دولتی روحانی که بر گردشگری کمک کنند. من بر واگذاری اموری که نباید سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در آن‌ها دخالت کند حتما تمرکز خواهم کرد. سازمان بیشتر از آنکه بخواهد هتل‌داری کند، قیمت ‌گذاری کند و خودش کار نظارتی داشته باشد باید نقش حاکمیتی و سیاست‌گذاری ایفا کند تا  بتواند چابکتر عمل کند. جلب مشاکت سایر بخش‌ها و تنوع بخشی می‌تواند کمک کند.»

احمدی‌پور تأکید کرد: «چرا گردشگری نتوانسته همپای توسعه گردشگری در دانشگاه‌ها در بخش‌های اجرایی نیز توسعه پیدا کند، من دیروز نیز در مجلس شورای اسلامی گفتم که شما به عنوان نهاد به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کمک کنید تا بتواند در این بخش موفق شود.»

او از دانشگاهیان و فعالان این حوزه خواست که برای تدوین چارچوب‌های عملیاتی در حوزه گردشگری به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کمک کنند و گفت: «همفکری شما به سازمان کمک می‌کند، من از ظرفیت شما استفاده می‌کنم و محتاج استفاده از ظرفیت‌های شما هستم زیرا شما ذی‌صلاح ترین و دلسوزترین افراد در حوزه گردشگری هستید.»

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.