دست های پشت پرده در کمبود ضایعات سنگ/ واحدهای فرآوری ضایعات سنگ با چه مشکلاتی روبرو هستند؟!

0
اشتراک

دست های پشت پرده در کمبود ضایعات سنگ/ واحدهای فرآوری ضایعات سنگ با چه مشکلاتی روبرو هستند؟!

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سراب خبر، با وجودی که شهرستان قروه غنی از منابع معدنی و معادن سنگ و اهن می باشد و در شرایطی که می توان گفت مرغوبترین محصولات فراوری شده از سنگ از منابع این شهرستان تامین می شوند اما متاسفانه جوانان این دیار خود باید تنها از طریق ضایعات سنگ امرار معاش نمایند و با فرآوری ضایعات روزگار پری کنند آن هم در اندازه ایجاد سنگ برای انگشتر و یا تولید کاسه ها و ظرف های تزیینی که در این میان درد بزرگتر آنجایی است که برای تهیه همین ضایعات سنگ نیز این افراد با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.

متاسفانه تهیه ضایعات سنگ آن هم با وجود بازار دلالانی که به قیمتی اندک ضایعات را به سرمایه داران چینی می فروشند به یک معضل غیر قابل وصف برای جوانان و کارآفرینان شهرستان قروه بخصوص در شهر سریش آباد تبدیل شده است.

این درحالی است که هم اکنون بیش از ۳۰ واحد فرآوری ضایعات سنگی تنها در سریش آباد مشغول فعالیت می باشند و تمامی این واحدها با مشکل کمبود ضایعات سنگ مواجه هستند.

بدون شک وجود سودجویانی که برای درآمدی اندک نسبت به فروش ضایعات سنگ به افراد بیگانه اقدام می کنند بزرگترین تهدید برای کارآفرینان حوزه محصولات سنگی در منطقه می باشد چرا که سرمایه داران چینی با هزینه ای ناچیز نسبت به خرید ضایعات سنگ که برای مردم شهرستان قروه نقش طلا را بازی می کند اقدام می نمایند و همان سنگ را با تغییرات جزیی به قیمتی هنگفت باز هم به همین منطقه می آورند و از طریق دلالان خود به فروش می رسانند.

از یک سو بی تفاوتی مسئولین در برخورد با یک چنین حوادثی در سطح شهرستان قروه نگرانی را دوچندان می نماید و از سویی دیگر وجود دلالان خرید و فروش ضایعات سنگی است که باعث از رونق افتادن این واحدها در سطح شهرستان می شود.

این وضعیت نه تنها دلسردی و بی میلی کارآفرینان این حوزه را به وجود اورده است بلکه شرایط دشواری را نیز برای بازاریابی محصولات ایجاد کرده که به سختی می توان محصولات فرآوری شده را نیز به فروش رسانید.

کمبود ضایعات سنگ به مشکل جدی ما تبدیل شده است

علی قنبری مسئول یکی از این واحدهای تولیدی در شهر سریش آباد در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تمامی افراد فعال در کارگاه او افرادی تحصیل کرده هستند گفت: با توجه به مشکلات بیکاری که در منطقه وجود داشت تصمیم به احداث یک واحد تولیدی و فراوری محصولات سنگی گرفتیم.

وی افزود: ما از ضایعات سنگ استفاده می کنیم و با استفاده از این ضایعات به فرآوری محصولات می پردازیم اما متاسفانه کمبود ضایعات سنگی به مشکلی جدی برای ما تبدیل شده است.

از کمبود ضایعات سنگ تا نبود بیمه

این واحدها از طرفی با مشکل کمبود ضایعات سنگ مواجه هستند و از طرفی دیگر نیز باید مشکل نبود بیمه را نیز به دیگر مشکلات این واحدها اضافه نمود که با وجود اشتغال زایی مناسب هر کدام از این واحدها، برای حداقل ۵ نفر به صورت مستقیم اما همچنان این افراد از نبود بیمه رنج می برند و متاسفانه هیچ یک از نهادهای دولتی در این راستا از این واحدها حمایت نمی کنند.

علی قنبری در ارتباط با این مشکل می گوید:  تاکنون متاسفانه نهاد خاصی از ما حمایت نکرده است و تنها امسال سپاه پاسدران و بسیج سازندگی یک وام ۳۰۰ میلیون ریالی به ما دادند و ما انتظار داریم دیگر نهادها هم به ما کمک کنند تا بتوانیم علاوه بر اشتغال زایی بیشتر کسب و کار خود را نیز رونق ببخشیم.

وی با اشاره به مشکل نبود بیمه گفت: نبود بیمه و نیز عدم حمایت دولت از این مسئله باعث افزایش نگرانی ها در واحدهای فراوری ضایعات سنگی شده است که یکی از بزرگترین مشکلات این روزهای این واحدها می باشد.

سخن پایانی

بدون شک وقتی در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل قرار داریم باید به ایجاد واحدهایی که با هزینه ای اندک راه اندازی شده اند و با کارکردی بالا دارای اشتغال زایی مناسبی در سطح شهرستان هستند بیش از پیش توجه نماییم که در این میان واحدهای فراوری ضایعات سنگی به عنوان یکی از نمادها و الگوهای موفق تحقق شعار سال در حال فعالیت می باشند که متاسفانه دست اندازی چینی ها و دلالان سودجو امروز باعث کاهش رونق این واحدها در منطقه شده است و لازم است تا دولتمردان ما نسبت به اصلاح این وضعیت در منطقه اقدام کنند 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.