چرخ هایی که چرخ خانواده ها را می چرخانند

0
اشتراک

چرخ هایی که چرخ خانواده ها را می چرخانند

آمیخته ای از هنر، علاقه، خلاقیت و مهارت را می توان در این کارگاه تولیدی، آموزشی مشاهده کرد، بانویی کارآفرین از هنر ظرافت و خلاقیت بانوان کرمانشاهی برای چرخش چرخ تولید کشورش بهره گرفته و با نخ و پارچه، محصولاتی با کیفیت، ارزان قیمت و با توان رقابت در بازار خارجی تولید و عرضه می کند.
اینجا یکی از کارگاه های تولیدی، آموزشی مستقر در مرکز فنی و حرفه ای شماره یک کرمانشاه است، در یکی از روزهای سرد زمستانی در معیت مدیرکل فنی و حرفه ای استان از این مرکز بازدید کردیم و از نزدیک کار و تلاش هنرمندان و هنرجویان عرصه دوخت و طراحی لباس را دیدیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کرمانشاه این مکان را که حدود ۱۵۰ متر مربع فضا دارد در اختیار این بانوان قرار داده تا در آن به تولید و آموزش بپردازند.
خانم ‘فوزیه امامی’ بانوی کارآفرینی که این کارگاه خیاطی سنتی را راه اندازی کرده و مدیر موسس آموزشگاه عصر هنر نیز است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: فعالیت خود را از حدود ۲ سال و نیم قبل آغاز کردیم و اکنون ۳۸ نفر در این کارگاه به فعالیت تولیدی مشغول هستند و ۱۰ نفر نیز آموزش حین کار می بینند.
او محصولات تولیدی این کارگاه را پیراهن و شلوار مردانه و لباس کار اعلام کرد و افزود: سفارش سازمان و شرکت ها و موسسات هم در زمینه دوخت و طراحی را انجام می دهیم.
به گفته او درآمد هر یک از بانوان شاغل در این کارگاه ماهانه هفت میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و همه افرادی که در اینجا فعالیت می کنند زیرپوشش بیمه هستند.
او زمان دوره های مربوط به خیاطی سنتی را هشت ماه اعلام کرد و گفت: هنرجویان باید دو دوره ۶۰۰ ساعته را بگذرانند.
به گفته او، از زمان فعالیت این کارگاه در ۲ سال و نیم قبل تاکنون ۱۰۰ نفر آموزش دیده اند که ۷۰ نفر آنان گواهینامه معتبر فنی و حرفه ای دریافت کرده و مابقی هم در حین آزمون دادن هستند.
او گفت: هنرجویانی که از این کارگاه آموزش دیده اند اکنون برای خود کارگاه خیاطی راه اندازی کرده و مشغول فعالیت هستند.
وی اظهار کرد: در سال اول فعالیت با استفاده از ۲ نفر مربی تنها به آموزش هنرجویان پرداختیم و تولید را از سال دوم شروع کردیم.
او گفت: در این کارگاه که همه خانم هستند و مجوز فعالیت مرد در این کارگاه را نداریم و اکنون تنها یک مربی مرد برای آموزش در کارگاه فعالیت دارد.
او از همه ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی استان خواست نیازهای مربوط به لباس کار، دوخت و طراحی لباس را از این کارگاه تهیه کنند تا اشتغال حفظ و به تعداد شاغلان این کارگاه هم اضافه شود.
او گفت: ۲ نفر بازاریاب هم در تهران و کرمانشاه به کار گرفته ایم تا محصولات خود را بهتر و بیشتر به بازار داخل کشور بشناسانیم.
این بانوی کارآفرین کرمانشاهی در ادامه سخنان خود گفت: تصمیم به حضور در بازارهای خارجی نیز گرفته ایم و برای این اقدام ابتدا محصولات خود را در نمایشگاه های کشور عراق و نمایشگاه مرزی در مهران به نمایش گذاشتیم و بازاریابی را هم از آن زمان شروع کردیم.
امامی اظهار کرد: از سه ماه قبل که صادرات به کشور عراق را شروع کردیم تاکنون حدود ۶ هزار قلم پیراهن و شلوار مردانه صادر کرده ایم و تصمیم داریم با بازاریابی بیشتر این تعداد را افزایش دهیم.
او به تعداد زیاد متقاضیان برای آموزش در این کارگاه نیز اشاره کرد و گفت: مکانی که الان در آن فعالیت می کنیم کوچک است و جوابگوی متقاضیان بیشتر را نمی دهد که در صورت در اختیار گذاشتن فضایی در حد ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر می توانیم ۱۵۰ نفر را اینجا به کارگیری کنیم.
او گفت: هر روز بیش از ۱۰ نفر متقاضی آموزش در زمینه خیاطی سنتی به اینجا مراجعه می کنند که با توجه به کم بودن فضا نمی توانیم آنها را جذب کنیم.
او از مسوولان دولتی به خصوص استانداری، فنی و حرفه ای، شهرداری و سایر دستگاه ها خواست؛ فضای بزرگتری را برای ایجاد اشتغال و تولید اختصاص دهند.
این بانوی کارآفرین از تلاش های مجموعه اداره کل فنی و حرفه ای و حمایت های مدیرکل آن قدردانی کرد و گفت: این مکان با کمترین قیمت به همت مدیرکل فنی و حرفه ای در اختیار ما گذاشته شده و از این لحاظ قدردان این حمایت ها هستیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه هم در این بازدید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این مکان را با ماهی چهار میلیون ریال و با هدف حمایت از اشتغال و هنرجویان در اختیار این موسسه گذاشته ایم که در فضای خارج از این مجموعه برای این کارگاه چندین برابر اجاره می گیرند.
داود ناصری امید، هدف مجموعه فنی و حرفه ای استان را حمایت از بانوان کارآفرین و ایجاد اشتغال دانست و افزود: خوشبختانه کارگاه خیاطی سنتی فعالیت خوبی دارد و توانسته اند به کار خود رونق بدهند.
وی اظهار کرد: نمونه این کارگاه در سطح استان فراوان است و انتظار داریم رسانه ها با معرفی کارآفرینان موفق، فرهنگ کار و تلاش را در جامعه نهادینه و ترویج کنند.
او بیکاری را یکی از معضلات استان کرمانشاه دانست و گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای حدود ۵۰۰ حرفه را در سطح استان در ۲۲ مرکز ثابت و ۳۵۰ آموزشگاه بخش خصوصی آموزش می دهد و این ظرفیت بسیار خوبی برای مهارت آموزی افراد جویای کار است.
او نبود مهارت را یکی از دلایل افزایش تعداد بیکاران در جامعه دانست و اظهار کرد: جامعه ما نیاز جدی به نیروی ماهر و متخصص دارد و ما معتقدیم نیروی ماهر هیچ وقت بیکار نخواهد ماند و شغل برای فرد مهارت دیده و متخصص در جامعه وجود دارد.
او حمایت از کارآفرینان را نیز یکی از برنامه های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه دانست و گفت: کارآفرینان بسیار خوبی در استان داریم و آماده حمایت و همکاری و هم افزایی با آنها در جهت ایجاد اشتغال در سطح استان هستیم.
او در مورد دوره های آموزشی فنی و حرفه ای نیز افزود: دوره های آموزش فن و حرفه ای در استان کرمانشاه اکنون در ۲۲ مرکز دولتی و ۳۵۰ آموزشگاه بخش خصوصی انجام می شود و در ۹ ماه گذشته سه میلیون و ۷۰۲ هزار نفر ساعت در قالب ۱۹ هزار و ۱۱۶ نفر دوره در مراکز دولتی و ۲ میلیون و ۵۷۷ هزار نفر ساعت در قالب ۱۱ هزار و ۷۵ نفر دوره در آموزشگاه های بخش خصوصی استان ارایه شده است.
۳۰۳۳/۸۰۶۶ خبرنگار:فرزاد نویدی ** انتشار دهنده:علی مولوی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.