استاندار آذربایجان شرقی: رفت و آمد اتباع جمهوری آذربایجان را تسهیل می کنیم

0
اشتراک

استاندار آذربایجان شرقی: رفت و آمد اتباع جمهوری آذربایجان را تسهیل می کنیم

اسماعیل جبارزاده روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به روند رو به بهبود و توسعه روابط سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در دولت تدبیر و امید، اظهار کرد: در این زمینه اقدامات و برنامه های مختلف و متنوعی در دستور کار دو دولت قرار دارد که اجرایی شدن توافقات به عمل آمده در جریان سفرهای متقابل روسای جمهوری از آن جمله است.
وی، راه اندازی قطار نخجوان- تبریز- مشهد را یکی از گام های عملی و مهم در توسعه مناسبات تهران – باکو برشمرد و افزود: این قطار که اخیرا’ با حضور مقام های دو کشور در شهر نخجوان راه اندازی شد به مثابه قطار دوستی بین دو ملت و دو دولت است که می تواند بسترهای مناسب و مطلوب توسعه روابط فی مابین را میسر کند.
جبارزاده به تعلقات و مشترکات دینی، زبانی، فرهنگی و اجتماعی مردم ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرد و یادآور شد: بدون تردید عشق و علاقه مردم جمهوری خودمختار نخجوان به ائمه اطهار (ع) و زیارت مرقد مطهر امام هشتم می تواند وابستگی های دینی و مذهبی بین دو ملت را بیش از پیش عمیق تر کند.
وی ادامه داد: بر همین مبنا مقام های دو کشور و مدیریت آذربایجان شرقی موظفند تسهیلات و امکانات لازم و کافی برای رفت و آمد آسان تر اتباع دو طرف را به بهترین شکل ممکن فراهم کنند که ایجاد و راه اندازی خط ریلی بین ایران و نخجوان می تواند گام اولین در این زمینه باشد.
جبارزاده گفت: بدون تردید مردم ایران و به خصوص آذربایجان شرقی و استان های همجوار با جمهوری آذربایجان و خودمختار نخجوان نیز همچون مردم این جمهوری ها عشق و علاقه وافری برای حضور در خاک دو طرف دارند و همه کوشش مسئولان سیاسی بر این است تا شرایط را برای انجام این هدف مهم مهیاتر کنند.
وی، دوستی و صمیمت بین ایران و آذربایجان را دارای پیشینه تاریخی بسیار طولانی عنوان کرد و افزود: تلاش بر این است تا روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در حوزه های مختلف و متنوع بین دو طرف روز به روز افزایش چشم گیری یابد.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، خط ریلی نخجوان- تبریز- مشهد براساس توافق نامه تهران باکو در فوریه ۲۰۱۶ در راستای توسعه حمل و نقل ریلی بین دو کشور پنجشنبه هفته گذشته راه اندازی شد.
این قطار با سه واگن از مبداء نخجوان روزهای یکشنبه و پنجشنبه هر هفته به مشهد و روزهای دوشنبه و جمعه از مشهد به سمت نخجوان در مسیر یکهزار و ۸۵۸ کیلومتری حرکت خواهد کرد.
راه آهن جمهوری آذربایجان قیمت قطار مزبور را ۴۰۰ فرانک سوئیس تعین کرده است.
راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده است، بلیت های این مسیر به صورت آنلاین از طریق سامانه های فروش قابل خریداری برای شهروندان ایرانی و آذربایجانی است.
جمهوری خودمختار نخجوان با جمعیت ۴۴۰ هزار نفر و مساحت پنج هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع به عنوان بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است که مرکز آن شهر نخجوان حدود یکصد هزار نفر جمعیت دارد.
این جمهوری خودمختاربه صورت رسمی در ۲۰ بهمن ۱۳۰۲ برابر با ۹ فوریه ۱۹۲۴ تاسیس شد و سپس عنوان جمهوری خودمختار نخجوان در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۷۴ برابر با ۱۲ نوامبر ۱۹۹۵ بر اساس رای صادره مجلس ملی آذربایجان و همچنین رفراندوم عمومی به این جمهوری اعطا شده است.
نخجوان از هشت شهر، هشت شهرستان و ۲۰۰روستا تشکیل شده ‌است.
مجلس عالی با ۴۵ نماینده مهمترین و بالاترین مرجع تصمیم گیری در جمهوری خودمختار نخجوان است.
جمهوری خودمختار نخجوان دارای ۲۴۶ کیلومتر مرز مشترک با ارمنستان، یازده کیلومتر با جمهوری ترکیه و دارای ۲۰۴ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی ایران می باشد.
خبرنگار: سیدیحیی مرتضائی **انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
۳۰۳۸/۵۱۸

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.