زیبایی و ظرفیت های فراموش شده گردشگری زمستانی کردستان

0
اشتراک

زیبایی و ظرفیت های فراموش شده گردشگری زمستانی کردستان

کردستان با مساحت ۲۹ هزار کیلومترمربع و میانگین بارندگی سالانه ۵۴۰ میلیمتر (۲برابر میانگین کشوری) دارای ۱۷ رودخانه دائمی و ۲۴ رودخانه فصلی بوده و طبیعت زیبای آن در فصل زمستان از پویایی و زیبایی دوچندانی برخوردار است.
اما با همه این زیبایی های کردستان، هرگاه خبرهایی از بارش برف در رسانه ها انعکاس پیدا می کند، اولین چیزی که به ذهن ها می رسد، بسته شدن راههای مواصلاتی، لغو برنامه پرواز هواپیماها و قطع شدن گاز شهری است.
از نگاه مردم کردستان برف و زمستان به این اندازه نامهربان نیستند و اگر این گونه قضاوت می کنیم به خاطر عدم شناخت درست ما از فرصت های گردشگری زمستان و قابلیت های آن است.
مردم این دیدار نگاهی متفاوت تر در مورد بارش برف و این نعمت زمستانی دارند و در سالهایی که بارش برف با تاخیر شروع می شود موجی نگرانی در مردم ایجاد می شود.
در باور مردم این دیار جان گرفتن دوباره چشمه ها و پرآب شدن دوباره رودخانه ها و به تبع آن سر ریزشدن سدها و تالاب ها ، تنها با بارش برف امکان پذیر است.
روزهای آفتابی پس از بارش برف و سفید پوش شدن چهره طبیعت، مناظری جذاب و رویایی را در طبیعت کردستان خلق می کند که زبان از گفتن شرح آن عاجز است و حتی لنزهای دوربین نیز نمی تواند به درستی این همه زیبایی را به تصویر بکشد.
بارش برف در کردستان از اواخر آبان و اوایل آذر شروع می شود و در دی که در زبان محلی به بفرانبار (ماه بارش برف) مشهور است به اوج خود می رسد و تا اواخر اسفند تداوم می یابد.
انباشته شدن لایه های چند متری برف در مناطق کوهستانی ‘سارال’ دیواندره و ادامه گسترش سفره برفی تا چند کیلومتر، زمینه را برای برگزاری ورزش های زمستانی در کردستان فراهم می سازد، فرصتی که تاکنون مورد توجه مسئولان امر قرار نگرفته است.
شهر زینه اوباتو که مرتفع ترین شهر کردستان و به بام برف ایران مشهور است در این فصل بیشترین روزهای تمام یخی را تجربه می کند و حجم بسیار گسترده ای از برف در مناطق کوهپایه ای آن انباشته می شود.
در مناطق دشت و کوهپایه ای، آب شدن تدریجی برف ها تا فصل بهار ادامه داشت و در مناطق کوهستان و برفگیر تا اواسط اردیبهشت به طول می انجامد و باعث افزایش دبی آب رودخانه ها و جاری شدن روخانه های فصلی و احیا شدن تالاب ها و چشمه ها می شود.
از کوه های پر برف، یخچال های طبیعی و آبشارهای یخی گرفته تا مناطق برف گیر و گردنه های سخت گذر ژالانه، تته سروآباد و ماموخ سنندج، اتفاقات فصلی در تالاب ها و تغییر سبک زندگی مردم همه فرصت هایی است که در پناه توسعه گردشگری زمستانه، می تواند بالفعل و به ظرفیت سرمایه ای تبدیل شوند.
چشمه های آب معدنی، پرنده نگری در تالاب های یخ زده و کلنی های چند هزار قطعه ای پرندگان مهاجر تالاب زریبار مریوان، زندگی زمستانی روستاییان، برگزاری آیین های سنتی در روستاها، لذت بردن از چشم اندازهای زیبای برفی و کوهستانی و حضور در بازارهای محلی ظرفیت های گردشگری زمستانی کردستان هستند.
با توجه به اینکه کردستان از لحاظ آثار، جاذبه های گردشگری و امکانات اقامتی از ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی برای جذب مسافر و گردشگر برخوردار است، باید از این قابلیت های کم نظیر به خوبی بهره برد و این موارد باید در گردشگری زمستانی نیز مورد توجه قرار گیرند.
غار تاریخی و طبقاتی کرفتو، دریاچه آب شیرین و پناهگاه حیات وحش زریبار مریوان، خانه های پلکانی روستاهای هورامان و پالنگان، عمارت خسروآباد و موزه مردم شناسی خانه کرد سنندج، پارک جنگی آبیدر، بازارهای سنتی، آثار تاریخی و قدیمی، بازارچه های مرزی سیرانبند بانه و باشماق مریوان بهانه بسیار خوبی را برای حضور مسافران و گردشگران به وجود می آورد.
در حالی ظرفیت های طبیعی زمستانی و جاذبه های گردشگری دیگر کردستان در این فصل که زیبایی های خاصی هم دارند، بدون استفاده مانده که در بسیاری از کشورها با صرف هزینه و ایجاد امکانات و تجهیزات، فضای گردشگری زمستانی را برای جذب گردشگران فراهم می کنند.
توریسم زمستانی یکی از اشکال فصلی جهانگردی است که در گذشته طبقات ممتاز اجتماعی می توانستند از آن استفاده کنند ولی امروزه با رونق جهانگردی، وجود تسهیلات ارزان قیمت و بومی شدن جریان های توریستی، مورد توجه دیگر اقشار نیز واقع شده است و کشورهایی که دارای موقعیت های مناسب کوهستانی و دامنه های برفگیر هستند شرایط مناسبی برای توریسم زمستانی به وجود می آورند.
برف و زیبایی هایش در کردستان و مناطق کوهستانی اطراف آن، برگزاری مسابقات ورزشی زمستانی و جشنواره های برفی از جمله جاذبه های دیگر این دیار است که می تواند رونق بخش گردشگری زمستانی باشد.
طبیعت زمستانی و زیبای کردستان در کشور ایران که دارای اقلیم گرم و نیمه خشک بوده زمینه را برای برگزاری تورهای زمستانی بویژه برای ساکنان استان های گرم و بیابانی کشور که تاکنون به ندرت بارش برف را تجربه کردند می تواند با استقبال خوبی روبرو باشد.
از طرف دیگر مرزی بودن کردستان و همجواری با اقلیم کردستان عراق و دشت گرمیان نیز می تواند قطبی برای گردشگران خارجی در فصل زمستان و حضور گردشگران دیگر کشورها در این فصل باشد.
با هر نگاه و سلیقه ای که بنگری می توان این واقعیت را دریابی که زیبایی ها و توانمندی های کردستان در حوزه گردشگری و جذب توریسم در فصل زمستان دوچندان می شود، لازم است مسئولان امر با توجه به این قابلیت ها، برنامه ریزی و سیاست گذاری های راهبردی برای توسعه صنعت گردشگری زمستانی داشته باشند و مردم این دیدار از این پتانسیل و فرصت استثنایی بهترین استفاده را ببرند.
۱۹۰۴/۳۰۲۰
**یاداشت: عبدالله رحمانی/انتشار دهنده: مسعود احمدی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.