وجود ۱۰ اثر ثبت ملی و واجد ارزش تاریخی در روستای یوش

0
اشتراک

وجود ۱۰ اثر ثبت ملی و واجد ارزش تاریخی در روستای یوش

دلاور بزرگ نیا در گفتگو با خبرنگار مهر با قدردانی از برگزارکنندگان همایش ملی نیما، پایگاه فرهنگی و تاریخی یوش را نمادی از گردشگری ادبی ایران توصیف کرد و اظهار داشت: محدوده عرصه و حریم و ضوابط حفاظتی روستای تاریخی یوش که محدوده عرصه ثبتی روستا شش بنای تاریخی ثبتی را شامل می‌شود توسط کارشناسان بخش حرایم آثار ملی غیرمنقول این اداره کل تهیه و بعد از بررسی کمیته حریم آثار ملی غیرمنقول سازمان میراث فرهنگی تصویب شد تا بافت این روستا همچنان  تاریخی بماند.

وی افزود: موزه نیما، از بناهای بجا مانده از دوره قاجاریه بوده و به سال ۲۰۷ هجری قمری توسط جد پدری نیما، علی‌خان ناظم الایاله ساخته‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی افزود: ابعاد و مقیاس خانه نیما  گویای سطح اجتماعی و اقتصادی و خانواده وی است و عکس‌ها و تصاویر از لحظه‌لحظه زندگی او، پیوندش با طبیعت پیرامون، ابزار و وسایل شخصی نیما، کتاب‌هایش، مجلات و یادداشت‌ها نیز سهمی در بازگویی آراء و عقاید اجتماعی و حتی سیاسی‌اش دارد.

در میان روستاهای مازندران چند روستا هستند که برای بسیاری از ایرانی‌ها نیاز به معرفی چندانی ندارند.  «یوش» یکی از این روستاهاست که نام آن بافرهنگ و ادب ایران گره‌خورده است. کمتر کسی را می‌توان سراغ داشت که دست‌کم یک‌بار در زندگی‌اش نام «نیما یوشیج» را نشنیده باشد.

 نامی که دروازه‌ای بزرگ برای ادبیات ایران محسوب می‌شود و «یوش» هم در آن دیده می‌شود. روستای «یوش» از توابع بخش بلده شهرستان نور، در ارتفاعات البرز و بین مسیر ۱۱۰ کیلومتری جاده هراز تا پل زنگوله در جاده کندوان قرار دارد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.