پایان مرمت تصاویر مربوط به عزاداری هیئت‌های جولان و امامزاده یحیی

0
اشتراک

پایان مرمت تصاویر مربوط به عزاداری هیئت‌های جولان و امامزاده یحیی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، این طومار که قدمت خلق آن به اواخر دوره قاجار باز می‌گردد به مدت یک ماه است که توسط کارشناسان حوزه مرمت در حال مرمت است و به زودی به پایان می‌رسد. این اثر هنری که توسط هنرمند پیشکسوت همدانی در اواخر دوره قاجار خلق شده، چندی پیش به اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان اهدا شد.

این طومار تصاویری از نقاشی آبرنگ را دربرگرفته که شامل مراحل مختلف عزاداری عزاداران امام حسین(ع) در هیئت‌های قدیمی همدان است.

مدیر موزه هگمتانه در استان همدان  با اعلام این خبر به ایسنا گفت: این طومار توسط خزائی، هنرمند پیشکسوت همدانی به میراث فرهنگی اهدا شد تا پس از مرمت، شرایط به نمایش گذاشتن آن برای عموم مهیا شود.

لیلا خوشمو بیان کرد: هنر نقاشی آبرنگ که بر روی این طومار نقش بسته توسط هنرمند همدانی، به ثبت رسیده است، می‌تواند سندی از فرهنگ و هنر استان همدان در دوره‌های گذشته باشد.

وی گفت: مطالعه و پژوهش‌های مردم‌شناسی توسط این اثر هنری می‌تواند منجر به کسب نتایج مطلوبی باشد مبنی بر اینکه پیشینه عزاداری‌های حسینی از گذشته تا به امروز چه تغییر و تحولاتی را پشت سر گذاشته است.

خوشمو اظهار کرد: میراث فرهنگی همواره آماده است تا داشته‌های قدیمی و میراث غنی مردم را که در دوره‌های مختلف به وجود آمده‌اند، دریافت و پس از مرمت در شرایط مطلوبی به نمایش بگذارد.

مدیر موزه هگمتانه افزود: این طومار اهدایی که توسط هنرمند همدانی برای بازگو کردن پیشینه فرهنگی و هنری استان خلق شده، حالا یک سند معتبر و هنری برای استان است.

گفتنی است؛ آئین عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در همدان که در نوع خود بی‌نظیر است، فرصتی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به شمار می‌رود که باید از این فرصت برای شناساندن همدان در جهان اسلام بهره گرفت.

مراسم ماه محرم و واقعه عاشورا و شیوه عزاداری اقوام مختلف در این ایام در کنار جنبه‌های مذهبی دارای ارزش‌های آئینی و ملی است که می‌تواند عاملی برای جذب گردشگر خارجی به شمار آید. پر واضح است که معرفی محرم به گردشگران خارجی منجر به آشنا ساختن آئین‌های اسلام به سایر کشورها می‌شود که این موضوع باید مورد توجه فعالان گردشگری قرار گیرد تا گردشگران متعدد با هدف شرکت در این مراسم وارد کشور و استان همدان شوند.‌

مراسم ماه محرم هر سال در تمام شهرهای ایران برگزار می‌شود که هر کدام از آن‌ها به علت شرایط قومی و ویژگی منطقه موردنظر، در کنار جنبه مذهبی، بخشی از آئین‌ها و سنت‌ها را به نمایش می‌گذارند که می‌تواند بستری برای جذب گردشگر خارجی به حساب آید.

از سوی دیگر مشخص است که این مراسم با وجود قابلیت فراوان در جذب مخاطب خاص خود، هنوز به درستی مورد توجه قرار نگرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد پرداختن به این بخش از میراث‌ معنوی نه تنها در بهبود صنعت گردشگری مؤثر است بلکه می‌تواند مبلغ شایسته‌ای برای دین مبین اسلام باشد.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.