جلب مشارکت مردم راهکاری موثر برای توسعه و آبادانی روستاها

0
اشتراک

جلب مشارکت مردم راهکاری موثر برای توسعه و آبادانی روستاها

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایرنا، مهاجرت از روستا به شهر و روی آوری به شغل های کاذب و حاشیه نشینی از معضلاتی است که در ۲ دهه اخیر دامن کشور را گرفته و روستاییان مانند قبل تمایلی برای ماندگاری در روستاهای خود دارند و بیکاری و نبود شغل و منبع درآمدی را از مهمترین دلایل مهاجرت خود می دانند.
براساس آمارها بافت جمعیتی شهری و روستایی در کشور در ۲ دهه اخیر تغییر محسوسی داشته و از تناسب ۷۰ درصد جمعیت روستایی و ۳۰ درصدی جمعیت شهری در اوایل انقلاب این تناسب اکنون برعکس شده و جمعیت روستایی به ۳۰ درصد رسیده است.
در استان کرمانشاه نیز هم‌اکنون ۵۸۶ هزار و ۶۲۱ نفر از جمعیت یک میلیون و ۹۴۷ هزار و ۲۲۷ نفری استان کرمانشاه معادل ۳۰ درصد را روستاییان تشکیل می‌دهند که در ۲ هزار و ۶۲۲ روستا سکونت دارند.
نکته اساسی این است که در اغلب روستاهای کشور ما ظرفیت تولید و ایجاد شغل وجود دارد اما باید با برنامه ریزی و شناسایی این ظرفیت ها در راستای ایجاد شغل و منبع درآمدی تلاش شود.
ترویج و تقویت فرهنگ کار و فعالیت جمعی در قالب تشکل های غیردولتی و با مشارکت خود مردم روستاها می تواند گره گشای مشکلات فعلی موجود در روستاها باشد.
در ۲ سال اخیر با حمایت های دولت و رویکردهای حمایتی مسوولان، بسترهای لازم برای مشارکت روستاییان در روند توسعه و آبادانی روستاها آغاز شده و تاکنون نیز موفق عمل شده است.
نمونه عینی موفقیت در روستاها را می توان در منطقه اورامانات استان کرمانشاه مشاهده کرد در جایی که با تلاش کارآفرینان و مشارکت مردم طرح های اشتغالزایی خوبی انجام شده و مردم ساکن در روستاها انگیزه بیشتری برای ماندگاری و انجام فعالیت های تولیدی پیدا کرده اند.
'مجید رضایی' یکی از کارآفرینان اهل شهرستان روانسر استان کرمانشاه است که به دفتر ایرنا آمد و می خواست برای ایجاد انگیزه در میان روستاییان استان و تقویت فرهنگ کار گفت و گویی با او داشته باشیم.
او خود را علاقه مند به فعالیت در روستاها معرفی می کند و می گوید: در جوانرود آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای دارد و روستاهای منطقه به دنبال اجرای ایده و طرح های توانمندسازی و کارآفرینی است.
وی می گوید: هدفش توانمند کردن روستاییان و به دنبال آن توسعه و آبادانی روستاها است و برای این فعالیت از تمام ظرفیت های دولتی و بخش خصوصی استفاده می کنم.
او معتقد است که روستاییان ما علاقه مند به کار و تلاش هستند اما باید در چارچوب طرح و برنامه و با هدف آنها را در روند توسعه روستاها دخیل کرد.
این کارآفرین خوش فکر یکی از محورهای توسعه منطقه اورامانات را گردشگری می داند که بیشتر روستاهای این منطقه ظرفیت جذب گردشگر را دارند و باید در این روستاها برخی اقدام های بهسازی و زیباسازی و ایجاد زیرساخت های گردشگری انجام شود تا گردشگر رغبت بیشتری به آمدن به این نقاط داشته باشد.
اورامانات به شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود و در مجموع ۲۲۳ هزار تن جمعیت دارد.
او ماندگاری گردشگران و هزینه کردن در داخل روستا را مهمترین مقوله در حوزه گردشگری دانست و گفت: باید به جاذبه ها و جذابیت های روستاها توجه کنیم تا گردشگر زمان بیشتری را در داخل روستا بماند و برای ماندن خود هزینه کند و از این محل به ارتقای سطح درآمد روستاییان و رسیدن به توسعه پایدار برسیم.
رضایی می گوید: طرح توانمند سازی روستایی در منطقه اورامانات را از روستای زردوئی در بخش باینگان آغاز کردیم و روستای بیاشوش را به عنوان دومین روستا در دستور کار داریم.
روستای زردویی با بیش از یک هزار و ۴۰۰ تن جمعیت در فاصله ۱۶۰ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد و روستای بیاشوش نیز با هزار و ۱۰۰ نفر جمعیت در مسیر جوانرود و در حدود ۸۰ کیلومتری کرمانشاه واقع شده است.
در روستای زردویی با تلاش دولت و حمایت کارآفرینان، طرح پخت نان محلی در قالب طرح توانمندسازی روستایی به سرانجام رسیده و اکنون ۱۵۰ نفر در قالب این طرح مشغول به فعالیت هستند.
در روستای بیاشوش هم که ظرفیت گردشگری و تولید در زمینه باغداری و دامداری را دارد هم در نظر است در این راستا برنامه ریزی و سرمایه گذاری شود و پس از ارایه آموزش های لازم به مردم روستا، فعالیت های تولیدی آغاز گردد.
مدیر مجتمع آموزشی مولوی جوانرود در ادامه سخنان در ارتباط با چگونگی توانمند سازی روستاییان می گوید: با همکاری ادارات فنی و حرفه ای، بهزیستی، کمیته امداد، فرمانداری و بخشداری، دهیاری و شوراهای اسلامی و سایر ادارات اقدام به برگزاری دوره های آموزشی متناسب با شرایط و ظرفیت هر روستا می کنیم.
او قالیبافی، گیوه بافی، انواع صنایع دستی، کلاش بافی، سبد بافی و سایر هنرهای دستی را از جمله این برنامه ها ذکر کرد و گفت: پرورش قارچ، پخت نان محلی، فرآوری لبنیات و سایر صنایع خُرد و کوچک به تناسب شرایط هر روستا در دستور کار برنامه های آموزشی طرح توانمندسازی روستاییان ذکر کرد.
این کارآفرین استفاده از ظرفیت مردم را راهکاری مناسب برای توسعه روستاها دانست و گفت: مردم علاقه زیادی به ایفای نقش در روند توسعه روستاهای خود دارند اما باید از این علاقه مندی در قالب برنامه و طرح متناسب با شرایط هر روستا بهره گرفت.
او گفت: در بسیاری از روستاهای منطقه اورامانات ظرفیت صنایع دستی و گردشگری، باغداری و دامداری بسیار بالا است و در نظر داریم با آموزش روستاییان به خصوص بانوان علاقه مند زمینه را برای افزایش تولید، تولید با کیفیت محصولات و سپس بازاریابی و فروش فراهم کنیم.
او گفت: اکنون در روستاها تولید وجود دارد اما هم میزان آن کم و ارزش افزوده آن پایین است و باید تلاش کنیم سطح تولید را افزایش دهیم که به تبع آن نیز درآمد روستاییان نیز افزایش خواهد یافت.
او گفت: با آموزش روستاییان و سپس بسته بندی مناسب و بازاریابی به افزایش سطح درآمد روستاییان کمک می کنیم.
او به تعریف زنجیره آموزش، تولید و فروش در روستاها به عنوان یکی از طرح های خود در راستای توانمندی روستاییان اشاره کرد و گفت: این زنجیره را با کمک ادارات دولتی و مشارکت خود مردم روستا در ۲ روستا تاکنون اجرا کرده ایم و به تدریج آن را در سایر روستاها اجرایی می کنیم.

** یک میلیون گردشگر ظرفیتی مناسب برای درآمدزایی
این کارآفرین در ادامه به ورود سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر به منطقه اورامانات به ویژه شهرستان جوانرود اشاره کرد و گفت: باید این رقم را با توجه به ظرفیت های موجود در استان افزایش دهیم که این کار شدنی است و باید با اطلاع رسانی و شناسایی هرچه بیشتر جاذبه های طبیعی و تاریخی استان اجرایی کنیم.
رضایی تاکید کرد باید زیرساخت های گردشگری در مناطق گردشگری از جمله اماکن اقامتی سنتی ایجاد شود تا گردشگر تمایل بیشتری به ماندگاری داشته باشد.
او گفت: گردشگران فضای متفاوتی از شهر و محل سکونت خود می خواهند و علاقه مند هستند که در مدت حضور خود در این مناطق بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم مردم، نوع خوراک و پوشاک مردم این مناطق آشنا شوند.
وی اظهار کرد: پخت انواع غذاها و دسرهای محلی، نان و پیش غذاهای محلی را مورد استقبال گردشگران دانست و گفت: باید در طول سال این غذاها و دسرها در دسترس گردشگران باشد.
وی برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و جشنواره های فرهنگی و هنری را نیز در ایام پیک سفرها در جذب گردشگر بسیار موثر دانست و افزود: ظرفیت مناسب برای برگزاری نمایشگاه و جشنواره با استفاده از ظرفیت های محلی وجود دارد و خود مردم هم مشتاق و پای کار هستند.
مدیر مجتمع آموزش فنی و حرفه ای مولوی شهرستان جوانرود که سابقه ۱۵ سال فعالیت آموزشی دارد در ادامه گفت: آموزش اولویت اصلی ما در روستاهای منطقه است و از این طریق می خواهیم ضمن ماندگاری مردم در روستاها فرهنگ کار و تلاش را نیز تقویت کنیم.
این کارآفرین بر ایجاد رقابت بین مردم روستا برای فعالیت و کار تولیدی و درآمدزایی تاکید کرد و گفت: تصمیم داریم از تسهیلات بانکی هم استفاده نکنیم و مردم را به سوی جمع آوری آوردهای خُرده ترغیب نماییم و از این طریق دست مایه ای برای شروع و ادامه کار داشته باشیم.
او از رسانه ها خواست در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در سطح روستاها بیشتر تلاش کنند و مردم را به مشارکت در فعالیت های توانمند سازی و توسعه روستاها تشویق کنند.
او تاکید کرد که ما در روستاها به دنبال یک روستای سالم و تولید محصولات سالم و بهداشتی هستیم و از این طریق می خواهیم شغل و درآمد در روستا ایجاد کنیم.
او از حمایت های مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه که حامی کارآفرینان است قدردانی کرد و گفت: ایده های ما با فنی و حرفه ای به هم نزدیک است.
او فرماندار جوانرود را نیز از حامیان اصلی کارآفرینان و توسعه روستاها دانست و با قدردانی از فعالیت های او افزود: نیازمند همکاری و همراهی بیشتر تمام دستگاه ها برای پیشبرد اهداف در سطح روستاها هستم.
او گفت: برای انجام فعالیت های خود نیازی به هزینه کردن از طرف دولت نداریم و تصمیم بر استفاده از فضاهای بلااستفاده در سطح روستاها برای انجام فعالیت های خود هستیم.
او گفت: یکی از برنامه های ما دعوت از مسوولان برای مشاهده وضعیت روستاها و ظرفیت های نهفته در آن است تا از این طریق آنها را برای حمایت از فعالیت و کارآفرینی در روستاها تشویق کنیم.
او همچنین از بانوی خیر جوانرودی که با اختصاص ساختمانی در روستای بیاشوش جوانرود برای زنان صنایع دستی اختصاص داده تشکر کرد و گفت: خانم عدالت کریمی بدون چشمداشت از فعالیت زنان این روستا حمایت کرده که انتظار داریم دیگر افرادی که چنین فضاهایی در اختیار دارند برای انجام فعالیت در روستاها اختصاص دهند.
۳۰۳۳/۸۰۶۶خبرنگار: فرزاد نویدی ** اتشار دهنده:علی مولوی.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.