افشای اظهارات منسوب به ظریف ضربه به نظام بوده است

0
اشتراک

افشای اظهارات منسوب به ظریف ضربه به نظام بوده است

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران – تهران

کارشناس و تحلیلگر ارشد سیاسی انتشار مطالب از جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توسط کریمی قدوسی را اقدامی در جهت ضربه به امنیت ملی، جایگاه وزیر خارجه و حرمت امانتداری اعلام کرد و گفت: افشای اظهارات منسوب به ظریف در کمیسیون امنیت ملی با هیچ توجیهی، جز به هدف ضربه به نظام قابل توجیه نبوده و نیست.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از جماران، صادق ملکی افزود: سیاستمداران در شرایط و محیط های مختلف اظهارات متفاوت و بعضا متضاد را مطرح می کنند که این سخنان در جای خود توجیه داشته و هدف خاص خود را دارد.

به گفته وی، موضوعاتی چون برجام، مسایلی در سطح ملی بوده و تصمیم گیری آن حاصل جمع بندی مجموعه نظام سیاسی بوده و هست. در واقع برجام حاصل دستورالعمل نرمش قهرمانانه و اقدامی پیشگیرانه و بازدارنده از رسیدن کشور به مرحله جام زهر بوده است. تنزل آن به نام یک جناح چه در موفقیت و چه در شکست آن حاصل عدم درک اهمیت آن و یا به هدف قربانی کردن منافع ملی بخاطر منافع جناحی است.
کارشناس و تحلیلگر ارشد سیاسی با بیان اینکه بسیاری از کسانی که امروز مخالف برجام هستند، در واقع مخالف دولت روحانی به شمار می‌آیند، خاطر نشان کرد: آنان قبل از دولت تدبیر و امید بدنبال توافق بودند که یا طرف های خارجی آنان را جدی نگرفتند و یا به علت عدم درک سازوکارهای حاکم بر نظام بین‌الملل، عدم آشنایی با فن مذاکره و بده و بستان حاکم بر آن نتوانستند به نتیجه رسیده و امروز ناراحت هستند که چرا برگ برنده برجام، از آن رقیب آنان شده است. 
وی ادامه داد: اگرچه این برگ آنقدر ارزشمند است که به تنهایی می تواند تعیین کننده نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پیش رو باشد، اما این دستاورد کل نظام در دوره ای طولانی بوده و هست . با این وجود بخش مهمی از تلاش برای زخمی کردن و تاختن به برجام را باید در این نکته جستجو کرد.
به گفته ملکی، تاریخ ایران مملو از اقدامات بزرگ اما نیمه تمام است. نهضت مشروطیت، ملی شدن نفت و امروز برجام و هجمه های صورت گرفته باز تاریخ رگزنی اصلاحات را تداعی می کند. 
وی تصریح کرد: ظاهراً ما همچنان درس نگرفته ایم. تصور اینکه با انتخاب ترامپ، برجام نبود، خود به تنهایی دلیل کافی برای دفاع از فرصت شناسی معماران برجام داشته و دارد. سه اصل عزت، حکمت و مصلحت راهنمایی عمل برجام بوده و نباید با محاسبات جناحی بر آن تاخته شود. 
این کار شناس و تحلیلگر ارشد سیاسی با بیان اینکه برجام به معنای پایان اختلافات ایران و آمریکا نبوده و قرار هم نبود برجام پایان بخش مشکلات ساختاری ایران در عرصه های مختلف، خصوصا اقتصادی باشد،گفت: اگر دستاورد برجام فقط و فقط دور کردن سایه شوم جنگ از کشور بود، این خود به تنهایی دستاوردی بزرگ بوده که اثرات آن در سیاست داخلی و خارجی با گذشت زمان بیشتر نمایان خواهد شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام /*

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.