توسعه اقامت‌گاه‌های ارزان قیمت در مشهد با احتیاط بیشتری صورت گیرد

0
اشتراک

توسعه اقامت‌گاه‌های ارزان قیمت در مشهد با احتیاط بیشتری صورت گیرد

آرش قهرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سمینار علمی آینده گردشگری با تمرکز بر آسیب‌شناسی توسعه الگوی‌های اقامت ارزان قیمت و پیامدهای اقامت گردشگران در فضای شهری بهمن‌ماه توسط پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی مشهد برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه اقامت‌گاه‌های ارزان قیمت که به گفتمان غالب در گفتمان شهری تبدیل شده است اگر فاقد مطالعات و ملاحظات کارشناسی‌ باشد چه بسا تجربه مسکن مهر را در سطح محلی یعنی شهر مشهد تکرار کند.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی با بیان اینکه تعداد میهمان‌پذیرها در سطح ملی و استانی کاهش محسوسی را داشته‌اند، افزود: تعداد میهمان‌پذیرها در سال ۸۳ در کشور از هزار و ۴۹۳ عدد با رشد منفی یک درصد به هزار و ۳۳۴ عدد رسید و در سطح استان از ۴۸۰ عدد با رشد منفی دو درصد به ۳۳۷ میهمان‌پذیر رسیده است که این امر بیانگر آن است که ذائقه زائران در دهک‌های پایین اقتصادی تغییر یافته است. لذا توسعه الگوهای اقامتی ارزان قیمت لازم است که با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

قهرمان عنوان کرد: مفهوم اقامت تنها بعد اقتصادی ندارد بلکه متضمن معنای اجتماعی نیز است. بنابراین ارزان بودن اقامتگاه‌ها به معنای پرجاذبه بودن آنها نیست، چنانچه به رغم ارزان بودن واحدهای سکونتی در گلبهار در چند کیلومتری مشهد، ما شاهد مهاجرت معکوس از گلبهار به مشهد هستیم که البته این تجربه ممکن است درباره‌ زائرسراهای ارزان قیمت رخ دهد.

وی با بیان اینکه در مراحل انبوه‌سازی زائرسراها باید به ابعاد پیامدی آنها در حوزه شهری توجه کرد، گفت: از جمله این موارد می‌توان به کاهش ارزش سکونتگاهی و ارزش مبادله‌ای زمین، کاهش  هویت محله‌ای، کاهش سطح نظافت و رضایت شهروندان و اختلال در اقتصاد محله‌ای اشاره کرد.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.