انتقاد علم الهدی از تقطیع سخنانش در دیدار صالحی امیری

0
اشتراک

انتقاد علم الهدی از تقطیع سخنانش در دیدار صالحی امیری

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از پایگاه ۵۹۸ به نقل از روزنامه صبح نو، شاید وقتی دوشنبه سیزدهم دیماه هواپیمای حامل وزیر ارشاد بر باند فرودگاه شهید هاشمینژاد مشهد آرام گرفت، ذهن آقای سیدرضا صالحی امیری بیش از آنکه معطوف به برنامههای تدارک دیده شده برای جلسات متعدد سیاستگذاری پایتختی فرهنگی این شهر در جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ باشد، معطوف به جلسهای بود که با امام جمعه این شهر تدارک دیده شده بود. همتای پیشین او در وزارت ارشاد در ماههای گذشته بارها با آیت الله علمالهدی وارد جنگهای لفظی و رسانهای شده و حتی این جدالها به شخص رییسجمهور هم کشیده شد، زمانی که آقای حسن روحانی در مراسم روز پزشک در شهریورماه تلویحاً کنایههایی حواله امام جمعه مشهد کرد و وزیر را بهدلیل عقبنشینی در برابر خواستههای علمالهدی از تریبون عمومی توبیخ کرد.

دیدار در خیابان امام رضا ؟ع؟

این حواشی احتمالاً بخش مهمی از پوشههای ذهنی مرد جدید وزارت ارشاد را تشکیل میداده است. با این حال آقای وزیر همان روز دوشنبه به دیدار امام جمعه شهر رفت. دیدار در دفتر ساده امام جمعه شهر در خیابان امام رضا؟ع؟ و در چند صد متری حرم مطهر برگزار شد. در اتاقی که با تمثالهایی از امام خمینی؟ره؟،
رهبر معظم انقلاب و شهید آیت
الله سعیدی مزین شده بود. روایت روزنامه ایران به عنوان ارگان مطبوعاتی دولت حکایت از آن دارد که وزیر ضمن ارائه گزارشی از برنامههای پیش رو برای پایتختی جهان اسلام از آیتالله خواسته است پیش از کشاندن موضوع به سطح رسانهها آن را بهطور خصوصی با یکدیگر حل کنند. در ادامه هم با روایتی از سایت علمالهدی به بیان دیدگاههای امام جمعه مشهد در این دیدار پرداخته که عموماً ناظر به دیدگاههای او درباره حواشی اخیر درباره کنسرتهاست. روزنامه شرق هم ترجیح داده دیدگاههای علمالهدی را به انتقاد مصادیقی مانند چوببازی و موسیقی تقلیل دهد.

انتقادات را قبل از رسانهای شدن با ما مطرح کنید

با این حال روزنامه خراسان، روز گذشته متنی از این دیدار منتشر کرده که مقداری با مطالب مخابره شده از این دیدار تفاوت دارد. مطلبی که به نظر میرسد متن پیاده شده این جلسه یک ساعته بوده و البته فقط هم محدود به کنسرت و موسیقی نبوده است. وزیر در این دیدار بعد از انتقاد از تعریضهای رسانهای نسبت به دیگران، خطاب به آیتالله چنین میگوید: «تقاضایم این است در هر موردی که دغدغه دارید پیش از طرح در رسانه با ما مطرح کنید؛ من، معاونانم را سریع میفرستم خدمت شما. خودم اگر لازم باشد خدمتتان میآیم یا شما تشریف بیاورید تهران. اگر در مذاکره و گفتوگو با شما به توافق نرسیدیم، این تریبون آزاد است و بنده هم تریبون دارم و آزاد نظر خودم را عرض میکنم.»

گزارش ناقص به رییسجمهور میدهید

در بخش دیگری از این دیدار امام جمعه مشهد با انتقاد تلویحی از اظهارنظرهای تقطیعشدهای که بهدست مسوولان دولتی میرسد، میگوید: «حرف من این است که جنابعالی هم اگر از بنده شنیدید که فلان رسانه میآید حرف من را تقطیع میکند، سر و ته آن را می زند و از وسط حرف چیزی در میآورد.. به آقای نهاوندیان و فریدون هم گفتم؛ گفتم میروید چیزی را به آقای رییسجمهور گزارش میدهید. رییسجمهور میرود در یک سخنرانی علنی موضع میگیرد که با این موضعگیری یک عده از ایشان ناراحت میشوند، حالا ما هیچ، علما و مراجع ناراحت میشوند… در حالی که حرف من اصلاً آن چیزی که گفتهاند نبوده است.»

انتقاد از آنچه وزیر ارشاد سختگیری درباره بعضی موضوعات مانند موسیقی و کنسرت میداند از دیگر مواردی است که در این دیدار راجع به آن صحبت شده است. وزیر ارشاد با بیان اینکه بهعنوان یک برادر علاقهمند به شما این موضوع را میگویم، عنوان میکند: «سختگیری بیش از حد به حل مساله منجر نمیشود بلکه به زیرزمینی شدن آن تبدیل میشود. این را ما باید نگران باشیم. وضع مشهد در مجموع گزارشهایش خوب نیست.» جملهای که البته ظاهراً امام جمعه مشهد با آن موافق نیست و به آن واکنش نشان میدهد.

چه کسی گفته وضع مشهد خوب نیست؟!

علمالهدی در واکنش به این بخش از صحبتهای وزیر میگوید: «اینکه وضع مشهد خوب نیست را چه کسی گزارش داده است… گزارش را فلان جریانی میدهد که میخواستند هزاران دکان فسق برپا کنند و جلوی آن گرفته شده است. اولاً اینجا سختگیری نیست، بیش از ۲۰ آموزشگاه بزرگ موسیقی فعال است و من هم از روز اول مخالفت نکردم. از آقای مدیر کل هم مجوز گرفتهاند و زیر نظر اداره ارشاد کار میکنند. این مساله که بیایند اینجا فحشا راه بیندازند، درست نیست و همه بحث ما این است… مساله کنسرت هم که مطرح کردم نسبت به حواشی آن بود! عکسهایی را که بعضی جاها از این برنامهها گرفتهاند به شما نشان بدهند. خود شما میپسندید در حریم حضرت رضا؟ع؟ این کار بشود؟»

سختگیری به زیرزمینی شدن میانجامد

وزیر ارشاد در منطق آیتالله پاسخی جز خیر دارد با این حال ترجیح میدهد از وجه دیگری هم به این موضوعات بنگرد: «تجربه و مطالعات میدانی به ما آموخته است که هر میزانی در هر شهری سختگیری کردیم، مشکلاتش افزایش پیدا کرده و کم نشده است. باید راه حلهایی پیدا کنیم که جوان در روی زمین فعالیت فرهنگی و محصولات فرهنگی داشته باشد و از هر گونه عملی که به زیرزمینی شدن فعالیتها منجر میشود، پرهیز کنیم. در این هدف ما و شما مشترکیم. میماند روی روش که انشاءا… در فرصتی که خدمت شما میرسم در این زمینه بحث میکنیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.