پایتخت طبیعت ایران در بن بست ترافیک/ تخریب مدرسه و ورزشگاه برای پاکینگ خودروها در یاسوج + تصاویر

0
اشتراک

پایتخت طبیعت ایران در بن بست ترافیک/ تخریب مدرسه و ورزشگاه برای پاکینگ خودروها در یاسوج + تصاویر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح زاگرس،  امروزه با روند رو به رشد تعداد خودرو‌ها و افزایش مشکلات ترافیکی در استان کهگیلویه و بویراحمد پارکینگ‌های فعلی از نظر ظرفیت جوابگو نیست و باید فکری برای خروج از این بحران اندیشیده شود.

اگرچه به موازات پیشرفت تکنولوژی، صنعت ساختمان‎سازی و شهرسازی به طور قابل ملاحظه رشد کرده اما همچنان مسئله ترافیک شهری از جمله مسائل مهمی است که مردم استان بخصوص شهر یاسوج با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

وعده احداث پارکینگ‎های طبقاتی در شورای شهر به مردم یاسوج داده شده بود و آنها همچنان منتظر تحقق آن هستند ولی گویا خبری نیست.

با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی در شهر یاسوج  سکونت دارند و روزانه صدها مسافر به این شهر مسافرت می کنند و تعدادی نیز از شهرستانها برای انجام امور اداری یا تفریح به این شهر عزیمت می کنند نبود پارکینگ در این شهر باعث شده که مردم خودروهای خود را در کوچه ها و خیابان های اصلی شهر  زیر تابلوهای پارک ممنون  پارک می کنند که باعث شده راهنمایی و رانندگی  نسبت به جریمه آنها و حمل با جرثقیل اقدام نماید.

نبود پارکینگ در شهر یاسوج باعث شد که شهرداری دست به دامان ورزشگاه تختی و مدرسه سابق فرهنگیان شهر یاسوج شود و با تخریب مدرسه و گوشه ای از محوطه ورزشگاه را به پارکینگ اختصاص دهد که وضعیت مطلوبی ندارد و جوابگوی ترافیک سنگین شهر یاسوج نیست.

در صنعت شهرسازی، رعایت استانداردهای شهری در ساخت اماکن تحت نظارت اداره راهنمایی و رانندگی نظیر پارکینگ‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ اینکه با توجه به حجم ترافیک خیابان‌ها چه تدابیری باید در طراحی و ساخت پارکینگ‌های درون شهری اتخاذ شود، گذشته از ایده‌هایی که در زمینه گسترش زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس و مترو در راستای رفع گره‌های ترافیکی باید به مرحله عملیاتی برسد اما ساخت پارکینگ‌های طبقاتی از سوی مهندسان شهرسازی مطرح کرده‌اند که چندی است در دنیا با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است و می‌تواند بخشی از مشکلات ترافیکی شهر‌ها را مرتفع کند.

در این رابطه یکی از شهروندان یاسوجی در گفت و گو با خبرنگار صبح زاگرس گفت: متاسفانه نبود پارکینگ در شهر یاسوج مشکلات زیادی به وجود آورده است و یکی از دغدغه‌های مردم نبود محلی برای پارک خودروهاست، شهرداری باید در این باره وارد عمل شود و پارکینگ‌های مناسبی تهیه کند تا شهروندان مشکلی از این بابت نداشته باشند.

خیابانهای شهر یاسوج جوابگوی حجم بالای خودرو‌ها نیست

حسین شجاعی با بیان اینکه فکر می‌کنم کار زیاد سختی نباشد که این مشکل حل شود، بیان کرد: با توجه به بافت سنتی شهر یاسوج و باریک بودن خیابان‌ها و معماری خاص این شهر که از سال‌ها پیش به همین صورت باقی مانده، متاسفانه خیابانهای شهر یاسوج جوابگوی حجم بالای خودرو‌ها نیست.

مسعود دژمان یکی دیگر از شهروندان خرمآبادی با بیان اینکه در ساعات خاصی مانند اوایل غروب و نزدیک ظهر ترافیک شهر یاسوج کلافه کننده است، اضافه کرد: متاسفانه ترافیک شهر طولانی بوده و در بیشتر نقاط گره خورده و روان نیست و این ناشی از عدم وجود پارکینگ است که باعث شده شهروندان خودروهای خود را در کوچه و خیابان‌ها پارک کنند و منجر به تشدید ترافیک می‌شود.

دژمان ادامه داد: نبود پارکینگ مناسب شهر یاسوج باعث شده که شهروندان با مشکل مواجه شوند؛ مسئولان ذیربط با ساخت پارکینگهای طبقاتی در مسیرهای پرتردد می‌توانند به روانسازی و کم کردن بار ترافیک شهر کمک کنند.

فروغ فر که پارکینگ هفت تیر شهر یاسوج را اداره می کند در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری با بیان اینکه این پارکینگ ظرفیت ۱۰۰ خودرو را دارد، گفت: روزانه به طور میانگین   200 خودرو به این پارکینگ وارد و خارج می شود.

وی با اشاره به اینکه پارکینگ هفتم تیر درب خروجی و ورودی مناسب ندارد، افزود: خاکی بودن محوطه، نداشتن سرویس بهداشتی و محصور نبودن از مهمترین مشکلات این پارکینگ است.

فروغ فر با بیان یانکه چندین بار به مسئولان شهرداری برای محوطه سازی این پارکینگ و ساخت سرویس بهداشتی  مراجعه کرده ایم،  ادامه داد: آنها عنوان کردند که این پارکینگ موقتی است و به زودی ساخت و ساز در این مکان صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: ورودی این پارکینگ یک هزار تومان و ۳۰۰ تومان است که به ازای هر ساعت ۵۰۰ تومان نیز دریافت می شود.

همچنین روستا که پارکینگ شهرداری را اداره می کند در گفت و گو با خبرنگار صبح زاگرس با اشاره به یانکه ظرفیت این پارکینگ ۲۵۰ خودرو است، تصریح کرد: روزانه به طور میانگین ۱۰۰ خودرو به این پارکینگ وارد می شود.

وی با اشاره به اینکه استقبال مردم از این پارکینگ خوب و مطلوب بوده است، افزود: متاسفانه این پارکینگ سرویس بهداشتی و درب ورود و خروج ندارد.

روستا اظهار کرد: ورودی این پارکینگ یک هزار تومان است که به ازای هر ساعت ۳۰۰ تومان دریافت می شود.

وی در پایخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این پارکینگ شبانه روزی است، تاکید کرد: هیچ پارکینگی در شهر یاسوج شبانه روزی نیست.

عمده مشکل ترافیک شهر یاسوج فرهنگ رانندگی آنان است

سعید پایدار عضو شورای شهر یاسوج نیز در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری با بیان اینکه عمده مشکل ترافیک شهر یاسوج مشکل فرهنگ رانندگی آنان است، گفت: شهر یاسوج از حیث سرانه معابر مشکلی ندارد و در ثانی حل کردن ترافیک فقط در حوزه شورا و ترافیک نیست چرا که کمیته ای به عنوان ترافیک در استان وجود دارد که شورا و شهرداری فقط عضو آن هستند.

پایدار با اشاره به اینکه رفع مشکل ترافیک شهر یاسوج با یک کار جمعی میسر می شود، ادامه داد: راهنمایی و رانندگی به عنوان نظم دهی به ترافیک به عنوان متولی اصلی ترافیک و دوم ،دستگاههای دولتی از جمله امور صنفی و اصناف به این خاطر که بخش عمده ای از ترافیک به علت تمرکز صنوف و کاربری های اصلی در مرکز شهر است برای رفع این مشکل همکاری کنند.

عضو شورای شهر یاسوج با بیان اینکه متولی اصلی احداث پارکینگ شهرداری است، افزود: شهرداری نیز تا به الان اقداماتی از جمله احداث پارکینگ خیابان جمهوری و پارکینگ هفت تیر با همکاری اوقاف انجام داده است و تعدادی نیز در دست اجرا وجود دارد.

وی با اشاره به احداث پارکینگ عمومی شرکت گاز  و پارکینگ پروژه سرمایه گذاری بنیاد کوثر و تامین اجتماعی  در شهر یاسوج، ادامه داد: شهرداری در عوض پروانه ساخت شهرداری در این مرکز سرمایه گذاری تقاضای زیرزمین این مرکز را برای پارکینگ کرده است که در این صورت مردم می توانند از آن استفاده کنند البته این پروژه زمان بر است.

پایدار با بیان اینکه تاثیر گذاری پارکینگ ها در حد ظرفیت خودشان بوده است، تاکید کرد: اگر ما به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذاریم در خیابان های ۶۰ متری و ۴۰ متری شهر یاسوج ترافیک به وجود نمی آید.

پارکینگ عمومی در شهر یاسوج یک معضل است

همچنین سرهنگ اسماعیل خوشوقت رئیس پلیس راهور استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه پارکینگ عمومی در شهر یاسوج یک معضل است، گفت: دو پارکینگ توسط شهرداری ایجاد شده است اما جوابگو نیست.

سرهنگ خوشوقت اظهار کرد: متاسفانه اکثر مردم از همین پارکینگ ها استفاده نمی کنند که باید ارتقای فرهنگ را در این زمینه بالا ببریم.

استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان سرزمین چهارفصل و شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت ایران نام گرفته و هر ساله در تمامی فصول سال پذیرای گردشگران متعددی است و نبود پارکینگ مناسب و استاندارد و طبقاتی باعث شده چهره نامناسب و دگرگون شده در این استان به وجود بیاید و حال متصدی امور این برنامه ریزی ها کجاست؟

تلاش های خبرنگار پایگاه خبری صبح زاگرس برای دریافت توضیحات شهردار یاسوج برای پاسخگویی در زمینه اقدامات مربوطه در خصوص آخرین وضعیت پارکینگ ها در شهر یاسوج بی نتیجه ماند.

                 

 

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.