جهاد کشاورزی رکن اساسی اقتصاد مقاومتی/علم کشاورزی ایران در حد بلوغ کامل است/لزوم ثبات در سیاستهای کلی جهاد کشاورزی

0
اشتراک

جهاد کشاورزی رکن اساسی اقتصاد مقاومتی/علم کشاورزی ایران در حد بلوغ کامل است/لزوم ثبات در سیاستهای کلی جهاد کشاورزی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آوای ماغر؛ دانشجوی دکترای برنامه ریزی و توسعه کار آفرینی دانشگاه تهران ظهر امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار این پایگاه خبری به نقش جهاد کشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی پرداخت.

حسین پسنده با تبریک روز جهاد کشاورزی ، گفت: جهاد کشاورزی همانگونه که از نام آن مشخص است یکی از نهادهای مقدس و ارزشمند جمهوری اسلامی ایران می باشد که نقش بسیار موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق بخشی اشتغال درون زا دارد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی، گفت:اقتصاد مقاومتی  به معنای اقتصاد دفاعی نیست و این کلید واژه که مقام معظم رهبری آن را برجسته نمودند و شعار امسال و چند سال گذشته را بر پایه آن انتخاب نمودند، با توجه فرمایشات ایشان، به اقتصادی که دارای روند رو به رشد با کاهش آسیب پذیری گفته می شود که در برابر نوسانات معاشرت با جوامع بین المللی دچار تزلزل نشود.

پسنده خاطرنشان کرد: سمت و سوی اقتصاد مقاومتی، توجه به اقتصاد بومی و حمایت از تولید داخل است و اینجاست که نقش جهاد کشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر انقلاب، مشخص می شود.

این کارشناس خبره کارآفرینی گفت:با توجه به مشکلات کنونی حاکم بر سیستم کسب و کار کشور و وضعیت نامناسب ایران در بازارهای بین المللی به خاطر تحریم های ظالمانه علیه ما، توجه به اقتصاد بر پایه کشاورزی به شرط حمایت دولتمردان از طرح های تولیدی کشاورزی و همت بالای خود کشاورزان در اجرای دقیق طرح ها به کمک جهاد کشاورزی، می تواند دو مشکل اساسی رکود اقتصاد و اشتغال را تا حدود زیادی برطرف کند.

پسنده خاطرنشان کرد: تا زمانی که اقتصاد ایران بر پایه نفت باشد و بخش کشاورزی در حد طرح های کوچک  بدون حمایت، نقش آفرینی کند، کشور ما همچنان وابسته به نفت خام و واردات بوده و مستعمره  اقتصادی کشورهای دیگر باقی می ماند.

وی گفت:به برکت انقلاب اسلامی رشته های جهاد کشاورزی با جهش خوبی  مواجه شدند و در تمامی نقاط کشور شاهد تاسیس دانشکده های کشاورزی هستیم که جدیدترین علم روز را در اختیار متقاضیان قرار میدهند ؛این بدان معناست که کشور ما از لحاظ داشتن علم کشاورزی مشکل ندارد و در این زمینه به بلوغ کامل رسیده است اما نقش جهاد کشاورزی باید اینجا پررنگ تر شود که باید با سپردن طرح های بزرگ و کوچک کشاورزی به نیروهای متخصص و تحصیلکرده و حمایت از آنها، ثمره این پیشرفت را به طور محسوس در چرخه عملی اقتصاد کشور ببینیم.

پسنده خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اصل ۴۴ قانون اساسی به صراحت مسئولان را به ترغیب مردم جهت ورود به چرخه مدیریت اقتصادی کشور دعوت می کند، نباید از این موضوع غافل بمانیم که خروج اقتصاد کشور از حالت دولتی و شکل گیری اقتصاد مردمی و تعاون محور می تواند بنیان اقتصاد مقاومتی را در کشور قوی تر کند که در این زمینه هم جهاد کشاورزی با همیاری دیگر نهادها، عرصه های گسترده ای جهت واگذاری اراضی قابل کشت به مقتاضیان کشاورزی دارد.

وی گفت: طرح های تولیدی کشاورزی بر خلاف دیگر طرح های اقتصادی در صورت انطباق با آمایش سرزمینی هر منطقه ، نظارت، حمایت و پشتیبانی توسط کارشناسان جهاد کشاورزی، ریسک کمتر، سود مناسب تر و ظرفیت اشتغال آفرینی بیشتری دارند.

پسنده افزود: با توجه به اینکه اقتصاد هر کشور یکی از مولفه های بزرگ اقتدار و توانمندی هر کشور محسوب می شود، مسئولان ما باید در تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت حامی کشاورزان باشند و سیاستهای وزارت جهاد نباید با تغییر دولت ها چرخش داشته باشد تا کشاورزان بتوانند با خیال راحت تولید کنند، اشتغال زایی کنند و با توانمندسازی اقتصاد ملی با تحریم ها مقابله کنند.

این دانشجوی دکترای برنامه ریزی و توسعه کار آفرینی در ادامه گفت: در چنین فضایی است که می توانیم شاهد رشد اقتصادی، کاهش تورم، کاهش آمار بیکاری و رونق اقتصادی باشیم و اقتصاد ما به خاطر تکیه بر توان داخل با نوسانات بازارهای بین المللی دچار تزلزل جدی نباشد که این شرایط همان شرایط تحقق اقتصاد مقاومتی است.

پسنده در پایان جهاد کشاورزی را یکی از ارکان مهم و اساسی کشور به عنوان حامی اقتصاد بومی و مقاومتی دانست و گفت: جهاد کشاورزی یکی از بالهای اقتصاد درون زای کشور است که باید مسئولان این نهاد از تمامی ظرفیت های آن جهت تحقق اقتصاد مقاومتی استفاده کنند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.