دستگیری سردسته مهاجمان به کارشناسان میراث فرهنگی بانه کردستان

0
اشتراک

دستگیری سردسته مهاجمان به کارشناسان میراث فرهنگی بانه کردستان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز چهارشنبه ایرنا گروهی از تخریب کنندگان و غارتگران آثار تاریخی روز دوشنبه در درگیری در روستای 'شه رگه' بانه ۲ کارشناس این اداره و یک نفر از اعضای انجمن میراث فرهنگی بانه را زخمی کردند.
رئیس اداره میراث فرهنگی این شهرستان امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روز گذشته پلیس موفق به دستگیری سردسته این گروه غارتگر کرده است.
به گفته سردار خندانی، هفت غارتگر میراث فرهنگی با سلاح های گرم جنگی و شکاری به کارشناسان میراث فرهنگی حمله ور شده و طبق بررسی های اولیه بسیاری از این افراد دارای سابقه کیفری در تخریب آثار باستانی دارند.
وی گفت: انتظار می رود با بازجویی های ماموران انتظامی در مدت کوتاهی بقیه افراد نیز دستگیر شوند.
خندانی افزود: هم اکنون وضعیت عمومی تمامی کارشناسان زخمی شده میراث فرهنگی توسط پزشکان خوب گزارش شده و عمل جراحی آنان نیز روز گذشته با موفقیت انجام شده است.
وی افزود: کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان بانه روز دوشنبه از محل حفاری غیرمجاز صورت گرفته شده در آثار تاریخی مربوط به روستای شه رگه با آثار مربوط به جرم مواجه شده و برحسب وظیفه قانونی خود اقدام به ضبط آثار مربوط به حفاری غیرمجاز کردند.
به گفته وی، کارشناسان پس از ضبط ابزار آلات غارتگران آثار فرهنگی و تاریخی، در حین بازگشت با کمین غارتگران مواجه شدند و در این درگیری غارتگران پس از حمله اقدام به واژگونی خودرو آنان کرده و در این درگیری ۲ انگشت دست عضو انجمن میراث فرهنگی بانه نیز قطع شد.
تپه باستانی روستای شه رگه از جمله تپه های تاریخی و باستانی شهرستان بانه است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت سیده است.
در شهرستان بانه در مجموع بیش از ۳۰ اثر تاریخی، مذهبی و فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
شهرستان مرزی بانه در ۲۴۲ کیلومتر سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
استان کردستان دارای یک هزار و ۵۱۹ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است و هم اکنون ۸۲۸ مور از این تعداد شامل ۷۶۳ اثر، هشت مورد میراث طبیعی، ۴۹ مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.
۳۰۳۴/۱۹۰۴
**خبرنگار: حسن حسین زاده/**انتشار دهنده: مسعود احمدی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.