آموزش سلامت معنوی به‌ عنوان واحد درسی در رشته‌ های پزشکی گنجانده شود

0
اشتراک

آموزش سلامت معنوی به‌ عنوان واحد درسی در رشته‌ های پزشکی گنجانده شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، فریدون عزیزی روز پنجشنبه در دومین روز از برگزاری همایش ملی سلامت معنوی در قم اظهار داشت: امروزه ۹۰ درصد غربی‌ها و دانشکده‌های پزشکی آمریکا دروس سلامت معنوی را وارد کرده‌اند.
وی با بیان این که سلامت معنوی باید به نحو مطلوب در دانشگاه‌ها تدریس شود، گفت: در دانشگاه جرج واشنگتن سلامت معنوی به‌عنوان واحد درسی است و در بسیاری از دانشکده‌های ما این واحد درسی گنجانده نشده است.
وی افزود: اساس دانشکده‌های ایران بر اساس طب اروپایی است، جدا بودن مساله معنویت از دانشکده‌های پزشکی به‌ طور کامل مشهود است، کمبود وقت، تلقین باورهای خود به بیمار و اولویت امور معنوی در مقابل سایر ابعاد پزشکی ازجمله مشکلات است.
معاون فرهنگستان علوم پزشکی بابیان این که ابعاد سلامت بیشتر جسمی است، گفت: متاسفانه در حال حاضر هیچ برنامه‌ای در هیچ‌یک از دانشکده‌های پزشکی در مورد سلامت معنوی نداریم.
عزیزی با اشاره به راه‌های ترویج سلامت معنوی در میان دانشجویان گفت: نخست این که دانشجویان را با سلامت معنوی آشنا کنیم، دوم این که از افرادی که دوره کارشناسی را در دانشکده‌هایی مانند دانشگاه امام صادق(ع) گذرانده‌اند دانشجوی پزشکی انتخاب کنیم و سومین مساله این است که از ابتدا مسائل سلامت معنوی را برای کل جامعه در نظر بگیریم که روندی بسیار طولانی است.
معاون فرهنگستان علوم پزشکی بیان کرد: باید دانشجویان پزشکی و سایر رشته‌های پزشکی آشنایی بیشتری با سلامت معنوی پیدا کنند تا خدمات بهتری به جامعه ارائه شود.

** حجت الاسلام سقای بی ریا: دعا موتور محرکه معنویت است
عضو هیات علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) نیز در این همایش گفت: دعا موتور محرکه معنویت است و علاوه بر این که ارتباط با خداوند ایجاد می کند تمام ابعاد معنویت را نیز پوشش می دهد و گاهی یک دعا دنیا و آخرت انسان را تامین می کند.
حجت الاسلام والمسلمین ناصر سقای بی ریا افزود: در مسائل پزشکی به دعا چگونه نگاه و از آن به چه صورت استفاده می کنیم؟ معمولا دعا را برای شفا می خواهند و دعا می کنند که بیماری برطرف شود.
وی گفت: نهایت هدف از دعا می شود شفای بیمار و یا حداکثر این که به بیمار روحیه داده می شود که در محافل دعا به آن پرداخته می شود.
سقای بی ریا ابراز داشت: ارتباط یک انسان با خدای متعال در ابعاد بینش و گرایش و رفتار باید اینگونه باشد که خدا را بشناسیم و نوع ارتباط نیز مشخص شود.
وی گفت: باید تلاش کنیم که معنویت آسیب ندیده و همواره برقرار باشد.
سقای بی ریا تصریح کرد: سلامت پزشکی هدف نیست و باید به آن هدف اصلی یعنی سلامت معنوی برسیم و این امر همواره مد نظر قرار گیرد.
چهارمین همایش ملی سلامت معنوی به همت فرهنگستان علوم پزشکی و مرکز مدیریت حوزه های علمیه و دانشگاه علوم پزشکی قم با محورهای سلامت معنوی از دیدگاه اسلام، سلامت معنوی در نظام سلامت، مراقبت های معنوی در سطوح مختلف پیشگیری، مراقبت معنوی تجارب ملی و فراملی با حضور طلبه های حوزه های علمیه، دستیاران دانشجویان گروه پزشکی و کلیه گرایش های روانشناسی، روز گذشته(چهارشنبه) در سالن همایش های غدیر در قم آغاز شد و عصر امروز به کار خود پایان می دهد.
دانشگاه شهید بهشتی تهران میزبان نخستین و دومین دوره این همایش در سال های ۹۲ و ۹۳ بود و سومین دوره آن نیز سال گذشته در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شده بود.
۱۱۷۵ / تنظیم کننده و انتشاردهنده: رضا علیمحمدی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.