نشستن در تمام روز فقط برای پشتتان ضرر ندارد

0
اشتراک

نشستن در تمام روز فقط برای پشتتان ضرر ندارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری دیابت (دیابتیک نیوز)، اگر شما هم یک کار پشت میزی دارید، هیچ بعید نیست تمام روز را در آن جای دنج سپری کنید. و حتی بعد از پایان ساعت کار در خانه هم احتمالا زمان بیشتری را برای تماشای تلویزیون، صرف نشستن می‌کنید. اما می‌دانید شما باید در طول روز کمی هم پیاده‌روی داشته باشید.

اگر شما هم مثل بیشتر آدمها باشید، سخت است که با انگیزه شوید. اما ممکن است تحقیقات اخیر بتوانند کمی شما را در مسیر درست قرار دهند. به خصوص اگر یک مرد باشید.

در تحقیقی که از سوی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» منتشر شد، محققان مدت زمانی را که ۴۴۸۶ مرد و ۱۸۴۵ زن، در محل کار، مدرسه یا خانه صرف نشستن می‌کردند بررسی کردند. آنها چاقی را هم در میان شرکت‌کنندگان ۲۰ تا ۷۹ سال، با اندازه‌گیری دور کمر و درصد چربی بدن، مورد بررسی قرار دادند. آمار مهم نیستند، نتیجه آن بود که هرچه مردان بیشتر می‌نشستند شانس آنها برای چاقی بیشتر بود.

کارولین. ای. بارلو، مسئول تیم تحقیقاتی از موسسه کوپر در دالاس امریکا می‌گوید: «احتمال چاقی در مردانی که بیشتر می‌نشستند بیشتر بود و این موضوع حتی با وارد کردن سطح تناسب آنها هم برقرار بود. عوامل خطر دیگری که ما به آنها توجه کردیم -کلسترول و گلوکز- هم با زمان نشستن مرتبط نبودند. این کمی غافلگیرکننده بود.»

تیم تحقیقاتی از شرکت‌کنندگان خواست فراوانی و مدت زمان ۱۱ نوع فعالیت بدنی از جمله پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه‌سواری را گزارش کنند. تقریبا نیمی از مردان گزارش کردند که سه چهارم روز را می‌نشینند در حالی که ۱۳ درصد زنان چنین چیزی را گزارش کردند. اما طبق این تحقیق حتی زنانی که برای زمانهای طولانی می‌نشستند سطح پایینتری از چاقی نسبت به مردان داشتند.

محققان به علت اساسی نرخ بالای چاقی در مردان نشسته اشاره دقیقی نکردند و گفتند برای یافتن علت تحقیقات بیشتری لازم است. بارلو گفت یک محدودیت این تحقیق آن است که شرکت‌کنندگان خودشان سطح فعالیت خود را گزارش کردند. همچنین شرکت‌کنندگان بیشتر سفیدپوست بودند و عموما سالم و تحصیل‌کرده بودند و این، تعمیم نتایج به جمعیتهای متنوع‌تر را دشوار می‌سازد.

بارلو می‌گوید: «ما تا حدی در مورد جمعیتی که مورد مطالعه قرار می‌دهیم محدودیت داریم چرا که همه آنها یا داوطلبانه می‌آیند یا  بیمارانی هستند که به صورت سازمانی معرفی می‌شوند. ما قطعا می‌خواهیم که تغییرات زمان نشستن و ارتباط آن با عوامل خطر مختلف را در بیمارانی بررسی کنیم که به درمانگاه مراجعه می‌کنند.»

یافته‌های جدید بر مبنای تحقیقی ضورت گرفته بود که رابطه‌ای میان سبک زندگی نشسته و افزایش خطر وضعیتهای مزمن و مرگ زودهنگام را نشان می‌داد. یک تحقیق که در نشریه تحقیقات دیابت و پزشکی بالینی منتشر شد، رابطه‌ای را میان نشستن طولانی مدت و دیابت نوع دو پیدا کرده بود. دیابت نوع دو زمانی روی می‌دهد که بدن نتواند انسولین کافی برای تبدیل گلوکز به انرژی تولید کند یا آن را به کار ببرد.

مطالعه دیگری که در شبکه سلامت دانشگاه در تورنتو انجام شده بود به این نتیجه دست یافته بود که افرادی که روزانه بیش از حد می‌نشینند فقط در معرض خطر دیابت نیستند بلکه خطر بیماری قلبی، سرطان و کوتاه بودن عمر آنها را تهدید می‌کند حتی اگر بیرون از منزل کار کنند. افرادی که ورزش می‌کنند کمتر در خطر ابتلا به این موارد هستند اما محققان گفتند که این فعالیت بدنی نمی‌تواند به طور کامل خطرات نشستن طولانی مدت را خنثی کند.

بارلو می‌گوید با این حال، وارد کردن ورزش در زندگی روزانه علاوه بر کم کردن زمان نشستن می‌تواند خطر دیابت، بیماری قلبی یا سکته را کم کند. حتی دوره‌های کوتاه فعالیت سخت هم می‌تواند ثمربخش باشد. و کسانی که برای فعالیت به یادآور نیاز دارند طیفی از محصولات مقابل آنها است که امکان یادآوری مکرر، ثبت گامها و ارسال هشدار را برای آنها فراهم می‌کنند تا آنها را به حرکت وادارند.

حتی برای آنکه بتوانید عادت نشستن خود را تغییر دهید فرمولی وجود دارد. الف اکلند، پروفسور نروژی مدرسه علوم ورزشی دریافت که یک ساعت ورزش -هر ورزشی از قدم زدن در پارک تا دوچرخه‌سواری – شروع خوبی است اگر شما ۸ ساعت را به نشستن می‌گذرانید. اکلند در تحقیقی که اوایل امسال منتشر شد می‌گوید به عبارتی دیگر برای هر ۴ ساعت نشستن شما دست کم به ۳۰ دقیقه ورزش نیاز دارید. او می‌گوید لازم نیست همه کارها را یکجا انجام دهید، همین که کمی فعالیت در لابه‌لای کار روزانه خود قرار دهید کافی است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.