طب باید با انسانیت انسان هماهنگ باشد

0
اشتراک

طب باید با انسانیت انسان هماهنگ باشد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری برنا از قم، ایشان در دیدار جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دست اندرکاران همایش «نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه‌ های رضوی»، با تاکید بر توجه بیشتر به بعد معنوی و ملکوتی انسان در علم طبابت، افزود: طبیب باید مرض و دارو را تشخیص دهد، باید بیمار را بشناسد که این بیمار انسان است که یک روح ملکوتی و یک جسم زمینی دارد.

آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: قرآن و ائمه(ع) آنجا که سخن از شکم و خوردن است، انسان را در کنار حیوان ذکر می کنند، اما آنجا که صحبت از علم، عقل و جان است، انسان را در کنار فرشتگان نام می برند.

وی تاکید کرد: در بیان قرآن کریم هر کس به نامحرم نگاه و طمع کند، بیمار است؛ یا افرادی که ضعف ها و مشکلات را به بیگانه گزارش می دهند، بیمار هستند، این بیماری ها با چه علمی درمان می شود؟! این انسان شناسی لازم دارد تا این بیماری ها در کنار بیماری های جسمی، شناسایی و درمان شوند.

این مرجع تقلید بیان کرد: طب اسلامی آمده است تا توجه علم طبابت را به بعد ملکوتی و مشترک انسان با فرشته را هم جلب کند و این باب را بگشاید.

وی ادامه داد: ما غیر از طب اسلامی نداریم، اگر انسان را به درستی بشناسیم، آنگاه بهره گیری از طبیعت در درمان بیماری ها در راس خواهد بود، چرا که عناصر طبیعت با بدن ما هماهنگ است، اما این بهره برداری باید به صورت علمی، عالمانه و محققانه باشد.

آیت الله جوادی آملی در خصوص حفظ حرمت علم طب، اظهارکرد: در علم طب مهم ترین نکته این است که حرمت طب را حفظ کنیم و حرمت طب به شناخت حرمت بیمار است.

وی ادامه داد: اگر انسان را به درستی بشناسیم، طب را شناخته ایم و اگر انسان را خوب نشناسیم آنگاه تنها یک بیطار(دانش پزشکی ستوران) خواهیم بود، در حالی که طب هرگز بیطاری نیست.

وی در نقد نگاه غرب به انسان خاطرنشان کرد: غرب، انسان را یک حیوان ناطق می بیند که تنها میزان داروی او با دیگر حیوانات متفاوت است؛ این آسیبی بود که غرب به طب وارد آورد، چون انسان را نشناخت و انسان را در سطح یک حیوان دید.

آیت الله جوادی آملی گفت: بیمار در وهله اول انسان است؛ انسانی که اگر کسی او را بشناسد، خدا را شناخته است؛ انسان یک بدن دارد که با حیوان مشترک است و یک روح دارد که با فرشته مشترک است، در طب باید به این وجوه مشترکی که قرآن کریم بین انسان و فرشتگان ذکر می کند توجه شود.

وی با اشاره به دیدگاه قرآن درباره انسان ادامه داد: از منظر قرآن کریم انسان می تواند فرشته باشد؛ قرآن وقتی اوصاف فرشتگان را ذکر می کند می فرماید آن ها مکرمند؛ کرامت از واژگانی است که در فارسی معادل دقیقی ندارد، همین صفت را وجود امام هادی(ع) برای ائمه ذکر می کند و این راه برای همه باز است.

آیت الله جوادی آملی در پایان گفت: اگر طبیب، بدون تشخیص بیماری و بدون دانش کافی دارو تجویز کند و بیمار را وسیله تجربه اندوزی خود کند، در صورت بروز خسارت، شرعا ضامن است.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.