راه اندازی پایگاه پژوهشی بافت تاریخی دهدشت

0
اشتراک

راه اندازی پایگاه پژوهشی بافت تاریخی دهدشت

سیاوش زمان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کهگیلویه از راه‌اندازی پایگاه پژوهشی بافت تاریخی دهدشت خبر داد و اظهار داشت: آیین گشایش پایگاه و معارفه رئیس آن فردا با حضور مسؤولان برگزار خواهد شد.

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه قدمت بالای بافت تاریخی دهدشت را عامل راه‌اندازی پایگاه پژوهشی دانست و گفت:آثار تاریخی بر جای مانده از دوره‌های مختلف ، بویژه معماری منحصر بفرد آن ، نیازمند راه اندازی پایگاه پژوهشی بوده است.

زمان تصریح کرد:پایگاه پژوهشی بافت تاریخی می‌تواند به عنوان یکی از بازوهای پژوهشی و اجرایی سازمان میراث فرهنگی شود.

وی بررسی‌های منسجم در بافت تاریخی بمنظور پژوهش ، مستند نگاری و مرمت آثار تاریخی را نمونه‌هایی از راهکارهای اجرایی پایگاه در حفظ تاریخ کهن این دیار برشمرد و افزود: راه‌اندازی آن  می‌تواند پیامدهای مثبتی در حفاظت و صیانت از این تمدن باشکوه داشته باشد.

زمان،سهولت و سرعت در امور اداری ، فنی ، پژوهشی ، برای انجام فعالیت‌های علمی در بافت تاریخی دهدشت را از دیگر مزایای راه‌اندازی پایگاه پژوهشی بافت تاریخی عنوان کرد.

این مسؤول تصریح کرد: فراهم آوردن شرایط حفاظت ، پژوهش ، مرمت و احیا مستمر ، تهیه برنامه‌های مدیریتی ، تداوم آموزش در حین اجرا و ایجاد هماهنگی در اجرای فعالیت ، از جمله اهداف این پایگاه است.

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه افزود: بافت تاریخی دهدشت قریب به ۴۵ هکتار در ضلع شرقی شهر قرار دارد و در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به اهمیت این پایگاه گام مؤثری در حوزه میراث ماندگار شهرستان کهگیلویه برداشته شود.

زمان با بیان اینکه شکرالله علیزاده مدیر اسبق میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار است به عنوان رئیس پایگاه پژوهشی بافت تاریخی دهدشت معرفی شود گفت: آیین معارفه رئیس همزمان با گشایش پایگاه فردا انجام می شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.