عملیات اجرایی مرمت و بازسازی ۲ اثر تاریخی در کرمان آغاز شد

0
اشتراک

عملیات اجرایی مرمت و بازسازی ۲ اثر تاریخی در کرمان آغاز شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا استاندار کرمان روز چهارشنبه در این آیین که قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه نیز حضور داشت، گفت: اگر اغراق آمیز نباشد می توان گفت توجه جدی به میراث فرهنگی می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود.
علیرضا رزم حسینی افزود: در استان کرمان ۶۵۰ اثر ملی و هفت اثر ثبت جهانی وجود دارد که سه اثر دیگر نیز ظرفیت ثبت جهانی دارند.
وی تصریح کرد: استان کرمان روزی جنوبشرق کشور را حمایت می کرده و ظرفیت ها نشان از پیشینه تاریخی کرمان دارد.
استاندار کرمان گفت: یکی از اهداف دولت با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این بود که ظرفیت های خفته و نهفته استان را احیا و تولید اشتغال و ثروت کنیم.
وی ضمن تشکر از مسئولان اداره اوقاف و امور خیریه استان کرمان افزود: در حوزه اوقاف ثروت ها و ظرفیت هایی وجود دارد که باید در مسیر احیا و بازسازی قرار گیرد.
رزم حسینی بیان کرد: امیدواریم با مرمت بنای حمام ظهیرالدوله این مکان آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی شود.
موقوفه محمد کریم خان حدود ۲۰۵ سال قدمت دارد و حمام ظهیرالدوله یکی از رقبات آن و مربوط به ۲۰۵ سال قبل است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان نیز گفت: یکی از سیاست های سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای اقتصاد مقاومتی فعالیت در حوزه احیاء و عمران موقوفات است که حمام ظهیرالدوله سومین کار بعد از خانه متولی باشی ماهان و خانه حاج آقاعلی رفسنجان است.
حجت الاسلام محمد قاسمی زاده افزود: باغ فتح آباد که با همت استاندار محترم احیا و آباد شد امروز قطب گردشگری کرمان است و انشاءالله این فضا هم قطب گردشگری شود.
وی تصریح کرد: این فعالیت ها در راستای ایجاد اشتغال، آبادانی و معرفی بهتر و بیشتر استان کرمان و استفاده از فضاهای کرمان بوده که بدون استفاده رها شده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کرمان هم گفت: این مجموعه شامل آب انبار، بازار طلا فروشان با ۴۵ مغازه و حمام است که نیت وقف آن قرائت قرآن، روضه خوانی، مدرسه علمیه ابراهیمیه و رسیدگی به فقراست.
حجت الاسلام مصطفی بساوند بیان کرد: این بنا با تغییر کاربری به موزه طلا و سنگ های قیمتی تبدیل خواهد شد و مجوزهای لازم در این رابطه اخذ شده است.
وی گفت: مساحت حمام ۷۰۰ متر مربع است و قرار است تا یک سال و نیم آینده عملیات مرمت و بازسازی آن به پایان برسد.

*کلنگ زنی بازسازی کاروانسرای حاج آقا علی
استاندار کرمان در آیین گفت: این مجموعه بسیار زیبا و کم نظیر در کشور است که به همت سرمایه گذار که با هوش سیاسی و اقتصادی این بنا را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده بازسازی و مرمت خواهد شد.
رزم حسینی از اداره اوقاف و امور خیریه که برای احیای این بنا همکاری کرده است، تشکر کرد.
سرمایه گذار طرح بازسازی کاروانسرای حاج آقا علی نیز گفت: قدمت این کاروانسرا به زمان قاجاریه و عهد ناصری می رسد و حدود ۶۵۰ متر مربع مساحت دارد و کاربری های مختلف همچون رستوران در آن پیش بینی شده است.
حسن اشرف گنجویی افزود: برای اجرای این طرح ۲ سال پیش بینی شده است و تصمیم داریم معماری سنتی بنا حفظ شود تا بدون نقص آن را به ثبت جهانی برسانیم.
وی گفت: سازه آب انبار این مجموعه در کشور منحصر بفرد است و سعی داریم آن را به صورت قبل برای بازدید گردشگران احیا کنیم.
خبرنگار: داود رجبی بهجت ** انتشار دهنده: رسول محمدحسنی
۷۴۳۷/۳۰۲۸

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.